یک شرکت دانش بنیان پارک علم و فناوری خراسان رضوی موفق به فناوری طراحی و ساخت مهاربندهای کمانش‌ناپذیر (BRB) در صنعت ساختمان شد و به جمع سه شرکت ژاپنی و آمریکایی در ساخت مهاربند کمانش‌ناپذیر پیوست.

دستیابی یک شرکت دانش بنیان به فناوری ساخت «مهاربندهای کمانش‌ناپذیر» در صنعت ساختمان

به گزارش قدس آنلاین، شرکت بناراد بریس کیان با نام اختصاری (BRBKIAN) از شرکت‌های مرکز رشد فناوری جامع پارک علم و فناوری خراسان به فناوری طراحی و ساخت مهاربندهای کمانش‌ناپذیر (BRB) در صنعت ساختمان دست یافته است و این فناوری را با موفقیت در ساختمان‌های مسکونی به اجرا گذاشته است.

عطار، مدیرعامل شرکت بناراد بریس کیان در بازدید جمعی از اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان خراسان رضوی از محل کارخانه این شرکت در رابطه با سابقه استفاده از مهاربندهای کمانش ناپذیر در صنعت ساختمان گفت: مهاربندهای کمانش‌ناپذیر اولین بار توسط ژاپنی‌ها بعد از زلزله بندر کوبه ژاپن در سال ۱۹۹۵ ابداع شدند و در حال حاضر توسط سه شرکت ژاپنی و آمریکایی در سطح جهان طراحی شده و در پروژه‌های ساختمانی به اجرا گذاشته می‌شوند.

وی افزود: شرکت بناراد بریس کیان تنها شرکت در کشور است که تاییدیه‌های لازم برای تولید این مهاربندها را از مرکز تحقیقات راه و مسکن و شهرسازی اخذ کرده است.

مدیرعامل شرکت بناراد بریس کیان پارک علمی و فناوری خرسان تاکید کرد: مهاربندهای کمانش‌ناپذیر در فشار دچار کمانش نمی‌شوند و برخلاف سیستم مهاربندهای همگرا، قابلیت تحمل توامان کشش و فشار را دارا هستند.

عطار، کارکرد این مهاربندها را از لحاظ فنی در مقابل نیروی زلزله بسیار قابل قبول دانست و بهترین عملکرد آن را برای سازه‌های میان مرتبه و بلندمرتبه عنوان کرد.

وی، صرفه جویی در فونداسیون با توجه به کاهش مصرف میلگرد، ایمنی بالا، قابلیت استفاده از انواع اتصال، قابلیت تعویض در زلزله‌های بزرگ و شکل پذیری بالا را به عنوان ویژگی‌های بارز مهاربندهای کمانش‌ناپذیر ذکر کرد و گفت: ما برای هر پروژه باید این مهاربندها را به طور مجزا طراحی و تولید کنیم.

دباغیان، رییس هیات مدیره شرکت بناراد بریس کیان نیز از جمله پروژه‌های اجرا شده توسط شرکت بناراد بریس کیان را مدرسه‌ای دوطبقه با مساحت ۱۳۰۰ متر مربع با شانزده قطعه مهاربند BRB و چند پروژه مسکونی در خیابان‌های مسلم، میعاد و امام خمینی مشهد عنوان کرد و همچنین از اجرای پروژه مدرسه‌ای در آشخانه خراسان شمالی در آینده نزدیک خبر داد.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.