موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی همزمان با دهه آخر صفر از همه قالب‌های هنری با همکاری هنرمندان ملی و استانی برای به تصویر کشیدن ارادت مردم به حضرت رضا(ع) به کار گرفته است.

پاتوق‌های فرهنگی شهری جشنواره‌های پرده‌خوانی، عکس و فیلم

به گزارش قدس آنلاین، محمدعلی چمی گوی، مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی  درباره مجموعه اقدامات این موسسه در دهه آخر صفر بیان کرد: امسال برنامه‌های متنوعی برای دهه آخر صفر در نظر گرفته‌شده که شامل برنامه‌های نمایشی و اجرای تئاتر، پاتوق‌های فرهنگی، نمایشگاه و جشنواره عکس، جشنواره فیلم‌های ۱۰۰ ثانیه‌ای، اکران فیلم و برگزاری سوگواره پرده‌خوانی است.

وی درباره جزئیات این برنامه‌ها توضیح داد: منتخبی از آثار جشنواره تئاتر رضوی در دوره قبل را در قالب اجرای عمومی تئاتر مرتبط با سیره رضوی ویژه کودک و نوجوان به‌صورت روزانه و هرروز در ۲ سانس  در  مجتمع فرهنگی هنری امام خمینی(ره) خواجه ربیع در حال اجرا است.

چمی گوی ادامه داد: برگزاری دومین سوگواره پرده‌خوانی "روایت عشق" با حضور پرده‌خوانان برتر سراسر کشور ازجمله مرشد میرزاعلی، مرشد دریایی و...؛ برگزاری دوره آموزش پرده‌خوانی با حضور پرده‌خوانان نوجوانان خراسان رضوی زیر نظر مرشد میرزاعلی و محمد جهان پا در سه روز دهه آخر صفر و ایام شهادت و اجرای پرده‌خوانی در مسیر زائرین پیاده و سطح شهر مشهد ازجمله دیگر برنامه‌های این موسسه است.

وی افزود: این پرده خوانان در مشهد و حرم مطهر به اجرای برنامه خواهند پرداخت و پس‌ازآن به شهرهایشان رفته و در آنجا برنامه اجرا خواهند کرد، ضمناً به هر کدام پرده‌ای با موضوع واحد درباره فرازهایی از زندگانی امام رضا(ع) داده می‌شود تا براساس آن پرده‌خوانی کنند.

وی اجرای نمایش خیابانی با عنوان «پنجره» و موضوع شهدای مدافع حرم را از دیگر موارد تدارک دیده‌شده برای این ایام دانست و تصریح کرد: این نمایش خیابانی که با همکاری انجمن نمایش مشهد اجرا می‌شود، کاری از آقای محمود فلاح بوده و در  مراکز فرهنگی مشهد و در قالب پاتوق‌های فرهنگی و سطح شهر برگزار می‌شود.

مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: اجرای سرود توسط گروه آوای رضوان در پاتوق‌های فرهنگی و اطراف حرم مطهر، فضاسازی محیطی با همکاری اداره روابط عمومی آستان قدس رضوی، اکران انیمیشن سینمایی " در مسیر باران" در سینماهای مشهد، برگزاری نمایشگاه عکس از ۶ عکاس با موضوع زیارت و پیاده‌روی دهه آخر صفر و همچنین برگزاری نمایشگاه آثار منتخب جشنواره عکس «خانه دوست» در دامغان را از دیگر برنامه‌های این موسسه هم‌زمان با دهه آخر صفر است.

وی برگزاری جشنواره فیلم ۱۰۰ ثانیه‌ای " پیاده تا بهشت"  در دهه آخر صفر را ازجمله دیگر برنامه‌های مهم این موسسه معرفی کرد و افزود: آثار این جشنواره که مستندهایی با موضوع پیاده‌روی دهه آخر صفر است به موسسه فرستاده می‌شود و بعد از ماه صفر به داوری و اکران عمومی گذاشته خواهد شد.

چمی گوی با اشاره به برگزاری اردوی ششمین جشنواره عکس خانه دوست با حضور ۷۰ عکاس برگزیده از سراسر کشور تصریح کرد: این هنرمندان پس از ثبت‌نام برای عکاسی از زائرین پیاده، به اردو دعوت می شوند و بعد از شهادت امام هشتم و پایان صفر آثار خود را به دبیرخانه جشنواره تحویل خواهند داد.

وی از اکران فیلم سینمایی "در مسیر باران"  در سینماهای مشهد خبر داد و گفت: این فیلم که اولین گام بلند موسسه آفرینش‌های هنری در راستای تولید پویانمایی با مضامین دینی است روایتگر داستان ریان بن صلت از یاران امام رضا(ع) با بازی امین زندگانی است که با تکنیک پویانمایی ساخته‌شده و برنده سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر نیز از آن خود کرده است.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.