رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی معتقد است: اگرچه سیاست تزریق ارز توسط بانک مرکزی در متعادل کردن نوسانات بازار تا حدودی موثر واقع شده اما این رویکرد در بلندمدت تاثیر کافی را ایجاد نخواهد کرد و دوامی نخواهد داشت.

 بخش خصوصی مشهد تعامل سازنده با دولت را ادامه می‌دهد

به گزارش قدس آنلاین،رییس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: ما تمام تلاش خود را به کار بسته‌ایم تا این شورا از حالت صرفاً مشورتی به سوی اجرایی و عملیاتی سوق پیدا کند و یکی از وظایف اصلی و مهم ما در شورا بسترسازی برای بهبود محیط کسب و کار است.

لبافی ادامه داد: اصلاح دستورالعمل‌ها و قوانین و همچنین تجمیع برخی از مقررات و ضوابط و علاوه بر آن، حذف قوانین و مقررات مخل بهبود محیط کسب و کار همواره در دستور کار شورا بوده است.

او در ادامه گزارش خود به هیات نمایندگان اتاق مشهد، متذکر شد: طی چهار سال گذشته، ۱۷۸ جلسه دبیرخانه شورا و از سال ۱۳۹۳ تاکنون، ۴۷ جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی به صورت منظم و مستمر برگزار شده است که ماحصل آن، مصوبات و تفاهم‌نامه‌های کاربردی و عملیاتی در سطح استانی و ملی بوده است.

غلامحسین شافعی،رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی نیز در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد، به مرور مهم‌ترین رویدادهای مهم اقتصادی کشور پرداخت و گفت: با وجود تفاهم خوبی که با وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه مسائل ارزی حاصل شده بود، باز هم بانک مرکزی با ارایه بخشنامه‌های جدید و دخالت در بازار ارز، این تلاش مشترک را به نحوی خنثی کرد.
او در ادامه افزود: اگرچه سیاست تزریق ارز توسط بانک مرکزی در متعادل کردن نوسانات بازار تا حدودی موثر واقع شده اما این رویکرد در بلندمدت تاثیر کافی را ایجاد نخواهد کرد و دوامی نخواهد داشت.

شافعی به نقش کشورهای اروپایی در حفظ برجام اشاره کرد و گفت: تردیدی وجود ندارد که آنها به دنبال وقت‌کشی هستند و در این فرصت اقدامات عملی موثری برای تحقق قول و قرارهای خود انجام نخواهند داد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد در بخش دیگری از سخنان خود نسبت به آینده فروش نفت اظهار نگرانی کرد و افزود: شرایط سختی پیش‌روی ماست و قیمت نفت پایدار نخواهد بود. امریکا تمام تلاش خود را برای تحریم بازار نفت ایران به کار خواهد بست. در ادامه این جلسه برخی از اعضای هیات نمایندگان اتاق مشهد، بر ضرورت اتخاذ موضعی قاطع و شفاف از سوی اتاق ایران در تحولات اقتصادی تاکید کردند و خواستار نقد برخی از تصمیمات و سیاست‌های غیرحرفه‌ای و غیرتخصصی دولت و شفاف‌سازی در بیان بحران‌های اقتصادی موجود شدند.

همچنین یکی دیگر از اعضای حاضر، درخواست ملاقات فعالان بخش خصوصی با مسوولان نظام را با هدف بیان شفاف مشکلات اقتصادی کشور و بخش خصوصی و همچنین ارایه راهکارهای برون رفت از شرایط موجود مطرح کرد. شافعی در پاسخ به این پیشنهادات، عنوان کرد: ما در طرح مشکلات و ارایه راهکارها و نظرات تخصصی بخش خصوصی از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌ایم و معتقدیم باید مسائل شفاف و بدون تعارف بیان شود اما باید مدنظر داشته باشیم که در تعامل با دولت باید به گونه‌ای عمل شود تا مسیر همکاری و گفت‌وگو حفظ شود و ارتباطات و تعاملات به قوت خود باقی بمانند.

او ادامه داد: ما با امیدواری به آینده، تعامل سازنده بخش خصوصی با دولت را ادامه خواهیم داد.

رییس اتاق ایران در بخش دیگری از سخنان خود بر تقویت تشکل‌های وابسته به اتاق تأکید کرد و افزود: تلاش می‌کنیم تا در حوزه مسائل مالی، به تناسب ظرفیت موجود، تشکل‌ها را تقویت کنیم و در این زمینه نیز اقداماتی در حال انجام است که به زودی نتایج آن اعلام خواهد شد. در ادامه این جلسه رییس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی، گزارش مبسوطی در خصوص فعالیت‌ها و عملکرد این شورا ارایه کرد. علی اکبر لبافی افزود: شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی طی سه سال گذشته، از نظر مصوبات قابل اجرا، در ارزیابی و رتبه‌بندی شورای کشور که توسط وزارت کشور انجام می‌گیرد، در ردیف سه شورای برتر کشور قرار داشته است.
 منبع: اتاق بازرگانی
 پایان پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.