یک هفته نامه آلمانی از نگرانی شهروندان انگلیسی مقیم اروپا و شهروندان اروپایی مقیم انگلیس درباره آینده مبهم بعد از برگزیت بدون توافق خبر داد.

نگرانی شهروندان اروپایی و انگلیسی درباره آینده مبهم بعد از برگزیت

به گزارش گروه بین‌الملل قدس آنلاین، در ماه مارس انگلیس باید اتحادیه اروپا را ترک کند. انگلیسی هایی که در اتحادیه اروپا زندگی می کنند این سوال را از خود می پرسند که شرایط برای آن ها چگونه خواهد بود. در این وضعیت سازمان ها و مقامات برلین هم خود را برای جدی ترین شرایط آماده می کنند.

به نوشته هفته نامه "اشپیگل"، در حدود ۱۰۰ روز دیگر انگلیس می خواهد بدون توافق و یا با توافق اتحادیه اروپا را ترک کند. این مسئله شرایط صدها هزار انگلیسی که در اتحادیه اروپا زندگی می کنند را ناامن کرده است. به گزارش "گاردین" حالا جمهوری فدرال آلمان باید حق اقامت سخاوتمندانه را در قبال افراد مرتبط با این مسئله در پیش گیرد.

بر این اساس به انگلیسی های مقیم آلمان در یک نشست اطلاعاتی در سفارت انگلیس در برلین یک روند ثبت نام سریع همچنین در صورتی که هیچ توافقی درباره برگزیت انجام نشود قول داده شده است. البته رئیس سازمان مهاجرت آلمان اظهار داشته است که هنوز مشخص نیست شهروندان انگلیسی دقیقا چه وضعیتی خواهند داشت و چه اسناد و مدارکی را لازم دارند تا درخواست خود را به دولت ارائه دهند.

البته سازمان های مربوطه در برلین برای این منظور که حق اقامت سخاوتمندانه ای را به انگلیسی ها بدهند آماده اند. قرار است یک وب سایت که در آن انگلیسی ها می توانند ثبت نام کرده و درخواست خود را مطرح کرده اند راه اندازی شود. بر اساس ارزیابی ها در حال حاضر حدود ۱۰۰ هزار انگلیسی در آلمان زندگی می کنند که اکثر آن ها ( ۱۸ هزار نفر) در برلین اقامت دارند.

تا به حال انگلیسی ها اجازه داشتند در اتحادیه اروپا زندگی و کار کنند. بعد از برگزیت شرایط تغییر خواهد کرد. بسیاری از انگلیسی ها از تاثیرات منفی چنین سناریویی بر روی شرایط کاری خود می ترسند و نگران این مسئله هستند.

همچنین یک خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا میلیون ها شهروند اتحادیه اروپا که در حال حاضر در انگلیس زندگی می کنند را تحت تاثیر قرار خواهد داد. البته دولت انگلیس به این افراد اطمینان داده که آن ها همچنین بعد از برگزیت این حق را دارند که در انگلیس زندگی کرده تحصیل کنند و کار کنند حداقل برای یک دوره گذار که حدودا تا اواخر سال ۲۰۲۰ اعتبار دارد.

هفته نامه "اشپیگل" در ادامه این گزارش نوشت: این مسئله که آیا توافقی در زمینه برگزیت به دست خواهد آمد هنوز مشخص نیست. در اواسط ماه دسامبر نخست وزیر انگلیس در تلاش هایش برای دریافت امتیازات بیشتر از بروکسل در توافق برگزیت شکست خورد. در حال حاضر نیز وی برای دستیابی به یک اکثریت در پارلمان انگلیس برای توافق برگزیت تلاش می کند. وی برگزاری یک همه پرسی دوم درباره برگزیت را در این شرایط رد می کند.

به نوشته هفته نامه "اشپیگل"، دولت انگلیس همچنین خود را برای یک خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا آماده می کند. از جمله باید جایگاهی برای کشتی ها ایجاد شود تا داروها و دیگر کالاها به انگلیس وارد شود. همچنین باید ۳۵۰۰ نیرو بسیج شوند تا در موارد اضطراری از سازمان های دولتی حمایت کنند.

همچنین اتحادیه اروپا درباره اقدامات اضطراری در صورتی که هیچ توافقی درباره برگزیت به دست نیاید تصمیم گیری کرده است. از جمله برنامه هایی برای مسائل ضروری مانند حمل و نقل هوایی، تجارت و مسائل مالی در نظرگرفته شده است.

   مذاکره‌کنندگان برگزیت در اروپا و انگلیس بالاخره چندی پیش به توافقی در این باره دست یافتند، اما هیجانات و نگرانی‌ها درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا همچنان ادامه دارد. اروپا و لندن با نگرانی در انتظار رای پارلمان انگلیس به این توافق هستند که البته امیدی به آن هم نمی رود.

"ترزا می" نخست وزیر انگلیس در تلاش است تا پیش‌نویس توافق برگزیت با رهبران اروپایی را به‌تصویب پارلمان برساند.

رهبران اتحادیه اروپا لندن را برای پذیرفتن توافق برگزیت تحت فشار قرار داده اند. اکثر رهبران اروپایی بر این مسئله تاکید کرده اند که هیچ گونه مذاکرات مجددی درباره برگزیت اتفاق نخواهد افتاد.

ترزا می هم هشدار داده است که اگر نمایندگان پارلمان توافق برگزیت را رد کنند، بریتانیا با خطر خروج از اتحادیه اروپا بدون توافق روبه‌رو خواهد شد یا این اقدام می‌تواند منجر به عدم خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شود.

توافق برگزیت برای تصویب نهایی نیاز به ۳۲۰ رأی مثبت از ۶۵۰ نماینده پارلمان خواهد داشت. هنوز سرنوشت نهایی توافق برگزیت به‌درستی مشخص نیست. سناریوهایی که ممکن است طی روزهای آینده رخ دهد شامل این موارد است: توافق برگزیت در نهایت موفق به کسب حمایت پارلمان خواهد شد، بریتانیا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد یا حتی یک همه‌پرسی دیگری درباره برگزیت برگزار شود.

در نهم ژانویه نمایندگان پارلمان انگلیس باید بحث های خود را درباره توافق برگزیت آغاز کنند. رأی‌گیری درباره این توافق در اواسط ژانویه انجام می گیرد. نخست وزیر انگلیس رای گیری درباره این توافق در ۱۱ دسامبر را به دلیل نگرانی درباره جایگاه خود لغو کرد.

خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برای ۲۹ ماه مارس سال ۲۰۱۹ برنامه ریزی شده است. تا پایان سال ۲۰۲۰ یک مرحله گذار برای انگلیس برنامه ریزی شده است که در آن در انگلیس همچنان قواعد اتحادیه اروپا اعتبار دارد. این زمان که در صورت لزوم می تواند تا دو سال تمدید شود تنها در صورتی اعتبار دارد که دولت انگلیس قبل از خروج توافق جدایی از این اتحادیه را امضا کند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.