شنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵

یک مقام مسئول مطرح کرد

ترانزیت ١٨میلیارد دلاری از مسیرماکو بدون ارزش افزوده برای ایران

1

غلامرضا سلیمانی  بااشاره به اختصاص٧٠٠هکتار زمین برای احداث شهرک صنعتی مشترک ایران و ترکیه گفت: ١٨میلیارد دلار کالا از مسیر ماکو ترانزیت می شود که به دلیل نبود زیرساخت،از آن بهره برداری نمی شود.

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین، غلامرضا سلیمانی مدیرعامل منطق آزاد ماکو در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران، با اشاره به نگاه توسعه‌ای حاکم بر مناطق آزاد کشور، گفت: هفت منطقه آزاد در کشور وجود دارد که البته با رویکرد توسعه در ذیل بندهای اقتصاد مقاومتی مشغول به کار بوده و تاکید اسناد بالادستی از جمله رویکردهای لحاظ شده در توسعه این مناطق بوده است؛ این در حالی است که محیط باید برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی با تسهیل شرایط و کاهش بروکراسی‌های اداری مساعد شود.

وی افزود: بر این اساس تلاش ما این است که بتوان با رویکردهای نوآورانه در مسیر رسیدن به اهداف خود ادامه مسیر داده و در این راه به جذب منابع داخلی و خارجی برسیم. در عین حال منطقه آزاد ماکو به عنوان جوان‌ترین منطقه‌ای که در دولت یازدهم آغاز به کار کرده، در فاز اول ٣٦هزار هکتار اراضی را در اختیار دارد و البته توسعه آن نیز متناسب با آمایش سرزمین پیش خواهد رفت.

به گفته سلیمانی، ٤ کشور ازجمله ترکیه و آذربایجان در این منطقه با ماکو هم مرز هستند و گمرک نیز با تمام رویه‌ها مشغول به کار است.

سلیمانی با بیان اینکه رویکرد ما بر اساس مأموریت دولت، تغییر نگاه به مناطق آزاد است و بیزینس لاین‌هایی را برای آن در نظر گرفتیم، گفت: این در حالی است که ١٨ میلیارد دلار کالا از این منطقه ترانزیت می‌شود که بار می‌آید ولی به دلیل نبود زیرساختها لجستیک نمی‌شود و ما از آن بهره‌ای نمی بریم؛ پس به زودی مرکز لجستیک را با راه اندازی یک دهکده لجستیک پیش رو خواهیم داشت؛ در این ارتباط، در حوزه برندسازی، هوشمندسازی، بازاریابی، لجستیک و بسته بندی در این منطقه فعال خواهیم شد.

مدیرعامل منطق آزاد ماکو افزود: تعامل ما بر روی گردشگری دیجیتال است که با همراهی ذی نفعان در منطق آزاد ماکو در حال انجام است؛ البته گردشگری را هم با نگاه به اکوتوریسم در دستور کار داریم که امیدواریم در ایام عید ٩٨ بتوانیم آن را عملیاتی کرده و ادامه دهیم.

به گفته سلیمانی، نگاه ما در بخش کشاورزی دیدن زنجیره تولید است و هدفگیری شده تا با توسعه کشت و صنعت‌های بزرگ و راه اندازی تعاونی‌های زراعی، محصولات کشاورزی و دامی را در زنجیره تولید توسعه دهیم که این در بخش گوشت قرمز، گوشت سفید، شیر و لبنیات از جمله هدفگذاری ها است.

وی اظهار داشت: مدیریت زنجیره با مشاوران داخلی و خارجی نیز صورت گرفته و با هلدینگ های بزرگ کشاورزی کشور نیز تلاش کرده‌ایم که این بخشها لیدر توسعه شوند؛ البته ما در ماکو ظرفیت معدنی بسیار بالایی داریم و جریان را به نحوی در دستورکار قرار داده‌ایم که تولید و پایانه‌های صادراتی در بخش سنگ و محصولات معدنی را راه اندازی نمائیم.

منبع: مهر

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.