چهارشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳

کریمی قدوسی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب؛

عمق بخشیدن به روابط دوجانبه با کشورهای همسایه در دستورکار دولتمردان باشد

کریمی قدوسی

نماینده مردم مشهد در مجلس اعتقاد دارد سیاست خارجی کشورمان باید متمرکز بر عمق بخشیدن به روابطش با کشورهای منطقه خصوصا همسایگان باشد تا شاهد تشکیل مناطق آزاد تجاری همانند منطقه آزاد اوراسیا باشیم.

به گزارش قدس آنلاین جواد کریمی قدوسی ، با اشاره به اهمیت تحقق مولفه عزت ملی و روابط خارجی بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب، گفت: در دهه پنجم انقلاب اسلامی با تغییر هندسه سیاسی جهان مواجه هستیم که توجه به آن امری حیاتی و مهم است.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخشی از تغییرات یاد شده در منطقه غرب آسیا رخ خواهد داد، تصریح کرد: امروزه می توان بیان کرد که پس از شکست تکفیری های داعش، کشورهایی همچون افغانستان، عراق و سوریه به سمت ثبات حرکت می کنند که قسمتی از همان تغییرات است.
وی ادامه داد: همچنین باید یادآور شد با توجه به خروج آمریکایی ها و همپیمانانش از منطقه، بخشی از تغییرات غرب آسیا نیز مبتنی بر خواست ملت ها رقم خواهد خورد.
این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: بنابراین سیاست خارجی کشورمان باید متمرکز بر عمق بخشیدن به روابطش با کشورهای منطقه خصوصا همسایگان باشد تا شاهد تشکیل مناطق آزاد تجاری همانند منطقه آزاد اوراسیا باشیم.
کریمی قدوسی با اشاره به اینکه حوزه روابط خارجی کشورمان باید به سمت فراهم کردن زمینه ایجاد منطقه آزاد تجاری همانند اوراسیا متشکل ازکشورهای پاکستان، عراق، ایران، سوریه، افغانستان، لبنان  و یمن گام بردارد، افزود: با توجه به خروج آمریکایی ها از افغانستان و همچنین سفر اخیر رییس جمهور کشورمان به عراق نشان می دهد این ظرفیت وجود دارد.

وی اظهار کرد: در این بین سیاست خارجی کشورمان نباید از منطقه آفریقا نیز غافل شود؛ امروزه در شمال آفریقا بیداری اسلامی رخ داده است از این رو باید به قاره همجوار توجه جدی صورت بگیرد زیرا کشورمان از نفوذ معنوی خوبی در این منطقه دارد.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تحولات آمریکای جنوبی نشان می دهد روابط سیاست خارجی کشورمان با کشورهای این منطقه باید رو به گسترش باشد، خاطرنشان کرد: همچنین طبق مولفه های یاد شده در بیانیه گام دوم انقلاب، در حوزه سیاست خارجی باید به کشورهای بزرگ و شریک طولانی مدت کشورمان مانند روسیه، چین، کره، هند و غیره که در دوران تحریم نیز فعالیت خوبی داشتند توجه جدی شود.

منبع:خانه ملت

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.