رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی با بیان اینکه انقلاب اسلامی حماسه را به ادبیات ما بازگرداند، خاطرنشان کرد: هنرمندان ما باید با بهره‌گیری از عنصر حماسه، قهرمانان این سرزمین را معرفی کنند.

انقلاب اسلامی حماسه را در متن ادبیات قرار دارد
به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی حوزه هنری خراسان رضوی، یادواره شهدای مدافع حرم «دلیران ایران زمین» و افتتاحیه دبیرخانه هنر حماسی، همزمان با پنجمین سالگرد شهادت شهید حسن قاسمی دانا در آرامگاه بزرگ حماسه‌سرای شیعی، حکیم ابوالقاسم فردوسی برگزار شد. 

این برنامه با اجرا و شاهنامه‌خوانی اسماعیل آذر آغاز شد. وی با اشاره به نقش بی‌بدیل فردوسی در اعتلای زبان و ادب فارسی اظهار داشت: زبان فارسی میراث معنوی نه تنها مردمان ایران زمین بلکه تمامی فارسی‌زبانان است و خاستگاه آن سرزمین خراسان بزرگ و شهرهایی همچون هرات، بلخ و بخارا است بنابراین دوستان افغانستانی‌ نیز به گردن زبان فارسی حق بسیاری دارند و در تمامی زمینه‌ها کنار ما هستند.

همه خاک دارند بالین و خشت
خنک آنکه جز تخم نیکی نکشت

این کارشناس سرشناس شعر و ادب فارسی، ضمن تقدیر از حسن انتخاب برگزاری یادواره شهیدان در جوار آرامگاه حکیم توس، ادامه داد: این برنامه همزمان است با سالگرد شهادت شهید مدافع حرم حسن قاسمی دانا؛ ابتدای مراسم فرزند این شهید بزرگوار به سراغ من آمد و گفت که پدرم به برنامه مشاعره شما علاقه داشت و آن را دنبال می‌کرد و من خرسند شدم. او دلاوری است که حماسه آفرید و نامش دانا بود، مصداق همان دانایی که حماسه‌سرای بزرگ ایران گفته‌ است: توانا بود هرکه «دانا» بود.

باغ رضوان است اینجا، یا خراسان است اینجا
هیچ مشکل نیست در ره، کار آسان است اینجا

در ادامه اسماعیل آذر با خوانش این قطعه شعر از زنده‌یاد بدیع‌الزمان فروزانفر در مدح امام رضا(ع)، حضار را به تماشای اجرای گروه سرود «آوای رضوان» و شعرخوانی شاعر خراسانی محمد حسین رحیمی دعوت کرد.

حماسه مهم‌ترین عنصر هویت ملی ما است 

بخش بعدی این مراسم به سخنرانی مسئولان فرهنگی اختصاص داشت، محسن مومنی شریف، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه شهیدان و مدافعان اسلام و وطن نزدیک‌ترین انسان‌ها به فردوسی و مفاهیم مورد توجه او هستند، اظهار داشت: حماسه مهم‌ترین عنصر هویت ملی ما است و البته حماسه‌ای که فردوسی معرفی می‌کند به لحاظ ماهوی با آثار افرادی مثل هومر و قهرمانان غربی تفاوت بسیاری دارد. 

وی افزود: قدرت قهرمانان غربی، جسمانی است و به دنبال پیروزی به هر قیمتی هستند اما در قهرمانان و حماسه‌آفرینان اساطیری و حقیقی ایران زمین به جز قدرت جسمانی، اخلاق و فضیلت‌ها و ارزش‌های انسانی اهمیت بسیار دارد و حاضر نیستند به بهای زیر پا گذاشتن این ارزش‌ها به آنچه می‌خواهند برسند.  

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی تصریح کرد: امروز بیش از هر زمان دیگر و در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب نیازمند حماسه و ادبیات حماسی هستیم.

مومنی با بیان اینکه انقلاب اسلامی حماسه را به ادبیات ما بازگرداند، خاطرنشان کرد: هنرمندان ما باید با بهره‌گیری از عنصر حماسه، قهرمانان این سرزمین را معرفی کنند و همگی با حماسه‌زدایی از فردوسی که یک تهدید جدی است، مقابله کنیم لذا افتتاح دبیرخانه هنر حماسی حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی را در این مکان آمیخته با حماسه را گرامی می‌داریم و امیدوارم بتوانیم با قدرت در این مسیر حرکت کنیم. 

مشهدالرضا(ع) نماد حماسه مبتنی بر معنویت

سردار یعقوبعلی نظری، فرمانده سپاه امام رضا (ع) نیز با بیان اینکه امروز در مقابل دنیای استکبار به روحیه حماسی احتیاج داریم، تصریح کرد: شهدای عزیز ما حماسه فردوسی را با تکیه بر اعتقادات دینی و اسلامی، به منصه ظهور رساندند و ما نیز باید در این شهر مقدس باید با بهره‌گیری از حضور با برکت حضرت رضا(ع) و فردوسی به عنوان دو گنجینه معنوی،  مشهدالرضا(ع) را به عنوان نماد حماسه مبتنی بر معنویت معرفی کنیم. 

 در ادامه، مراسم افتتاحیه و رونمایی از نشان دبیرخانه هنر حماسی حوزه هنری خراسان رضوی با حضور مسئولان فرهنگی و پدران و فرزندان جمعی از شهیدان والامقام از جمله شهید عارفی، عطایی، حریری، قاسمی‌دانا و... اجرا شد. 

در پایان، نقالی شورانگیز «مرشد میرزا علی» و پیوند با آن بیان خاطره‌ای از صبوری و استقامت دختر کوچک یک شهید مدافع حرم، زینت‌بخش و حسن ختام این محفل حماسی بود.

انتهای پیام

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.