شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۷

علت مرگ توله ببرها در باغ وحش مشهد مشخص شد

علت مرگ توله ببرها

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در مورد علت مرگ توله ببرها در باغ وحش مشهد توضیحاتی داد.

به گزارش قدس آنلاین، تورج همتی در مورد علت مرگ هفت توله ببر در باغ‌وحش وکیل‌آباد مشهد اظهار داشت: هفت توله ببر تلف شده‌اند که شش توله براساس عفونت تنفسی به تائید دامپزشک در بدو زایمان تلف شده‌اند و یک توله دیگر بعد از خورده‌ شدن قسمتی از دستش توسط ماده ببر از بین می‌رود.

همتی در پاسخ به این سوال که «آیا توله‌کشی در میان ببرها طبیعی است یا خیر»، افزود: معمولاً در گربه‌سانان، ببرها و شیرها امر بچه‌کشی وجود دارد و شانس زنده‌ماندن توله‌های آنان بعد از زایمان ۵۰ درصد است و علت آن نیز عدم رسیدگی مادر یا نامناسب‌ بودن شرایط است.

مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی بیان کرد: از روز اول وقوع این اتفاق کارشناسان ما در حال بررسی موضوع هستند تا ابهامات موجود را برطرف و در صورت مرگ توله‌ها در اثر عوامل غیرطبیعی، عوامل به‌وجود آورده را بررسی کنند و نتایج آن را به اطلاع رسانه‌ها برسانند.

همتی خاطرنشان کرد: همچنین این موضوع از طرف مراجع قضایی نیز در حال پیگیری است.

وی اضافه کرد: به طور کلی برای باغ‌وحش‌ها الزامات، استانداردها و پروتکل‌های فنی ابلاغ می‌شود و آنان نیز ملزم به رعایت آن هستند. باغ وحش وکیل‌آباد از سال گذشته تاکنون برای استاندارسازی فضای خود اقدامات خوبی را انجام داده اما تا رسیدن به ایده‌آل فاصله زیادی دارد.

مدیرکل محیط زیست استان خراسان رضوی تصریح کرد: در حال حاضر فضای باغ‌وحش وکیل‌آباد با دوربین‌های مداربسته کاملاً رصد می‌شود و وضعیت آن نسبت‌ به سال گذشته بهتر شده است البته این حرف به معنای تائید فضای باغ‌وحش نیست، زیرا باغ‌وحش باید به محیط خارج از شهر منتقل و فضایی متناسب با گونه‌های زیستی مختلف طراحی شود تا حیوانات در آن زیست کنند.

منبع: تسنیم

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.