معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: سرمایه‌گذاری در طرح‌های نوآورانه و شرکت‌های دانش بنیان به قدری پول ساز است که بسیاری از سرمایه‌گذاران این حوزه به دنبال تسهیلات بانکی نیستند و با سرمایه خود آن‌ها را اجرا می‌کنند.

طرح‌های نوآورانه نیاز به تسهیلات بانکی ندارند

به گزارش قدس آنلاین، سورنا ستاری در حاشیه بازدید از مرکز رشد پارک علم و فناوری خراسان رضوی اظهار کرد: معاونت علمی ریاست جمهوری در اجرای قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان بیش از ۱۴۰ تا ۱۵۰ خدمت به این شرکت‌ها ارائه می‌کند.

وی تصریح کرد: این خدمات در حوزه تسهیل صادرات، پرداخت تسهیلات بانکی، اعمال معافیت‌های سربازی، معافیت‌های مالیاتی و بیمه به شرکت‌های دانش بنیان و طرح‌های نوآورانه ارائه می شود و در عمل یک زیست بوم جدید در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به پرداخت ۲۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات از سوی بانک‌ها به شرکت‌های دانش بنیان طی سال گذشته گفت: این تسهیلات غیر از مبالغی است که توسط صندوق نوآوری به شرکت های دانش بنیان و طرح های نوآورانه پرداخت شده است.

ستاری افزود: طرح‌های نوآورانه و شرکت‌های دانش بنیان با تسهیلات بانکی و کمک‌های مالی شکل نمی‌گیرند بلکه این سرمایه گذاری خطرپذیر است که باعث توسعه شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ‌ها می‌شود.

وی با ابراز خرسندی از ملاقات خود با تولیت آستان قدس رضوی در سفر به مشهد و توافقات صورت گرفته با این نهاد اظهار داشت: آستان قدس رضوی یکی از پایه های حرکت ما در راستای اقتصاد دانش بنیان در خراسان رضوی است.

وی گفت: این حرکت فرصت مغتنمی را در اختیار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای پیشبرد و فراهم کردن بستر نوآوری قرار داد.

معاون رییس جمهوری افزود: ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در خراسان رضوی فعالیت دارند و مسئولان این استان نیز از شناخت بسیار مناسبی در زمینه اقتصاد دانش بنیان و طرحهای نوآورانه برخوردار هستند.

وی افتتاح کارخانه نوآوری شهرداری مشهد را یک نوآوری بزرگ برای همه شهرداران کشور دانست و اظهار داشت: این اقدام یک حرکت رو به جلو برای تبدیل مشهد به یک شهر هوشمند، نوآور و فناور است که بستر اشتغال را برای جوانان فراهم می‌کند.

وی گفت: اکوسیستم زیست بوم برای شرکت های دانش بنیان و طرحهای نوآورانه در خراسان رضوی ایجاد شده است و این مهم باعث تزریق سرمایه ها به این حوزه می شود، همان طور که دولت در پروژه کارخانه نوآوری هیچ هزینه ای نکرده و این مهم توسط شهرداری مشهد اجرایی شده تا بستر نوآوری در شهر را توسعه دهد.

ستاری با اشاره به تولیدات مرکز رشد پارک علم و فناوری خراسان رضوی نیز افزود: در این مرکز سوغات بازار مشهد، بومی سازی می شود که یک حرکت رو به جلو در این حوزه است.

به گزارش ایرنا، مرکز رشد پارک علم و فناوری خراسان رضوی از سال ۱۳۹۳ با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت خود را آغاز کرده است و ۲۹ شرکت فعال استارتاپی در آن مستقر است که در سال جاری ۵۰ میلیارد ریال فروش محصول در حوزه سوغات، بازی و سرگرمی، انیمیشن و صنایع دستی داشته اند.

معاون رییس جمهوری عصر امروز در ادامه سفر یک روزه خود به مشهد از شرکت های دانش بنیان رای صنعت توس، سورن تک توس، داروسازی اکسیر گل سرخ، آزمایشگاه کنترل کیفی تستا، سیستم‌های الکترونیکی شایان کاوش باز مستقر در شهرک صنعتی توس دیدن کرد.

منبع : ایرنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.