«رابرت شاپیرو» معتقد است استیضاح می تواند منجر به بسیج شدن رأی دهندگان دموکرات شود به طوری که آنها بتوانند آرای الکترال را در ایالات بزرگ به دست آورند و در انتخابات ریاست جمهوری پیرو شوند.

استیضاح ترامپ می‌تواند به پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰ منجر شود

قدس آنلاین؛ علیرغم کش و قوسهای فراوان و امکان سنجی های مختلف دموکراتها نهایتا استیضاح ترامپ را به مجلس نمایندگان بردند. در خصوص مطرح شدن بحث استیضاح ترامپ باید توجه داشت برخی از دموکرات ها از ماه های نخست ریاست جمهوری ترامپ خواستار استیضاح وی شده بودند. ایده استیضاح ترامپ در میان رای دهندگان دموکرات محبوب بود به طوریکه در نظرسنجی اخیر ۷۳٪ از آنها طرفدار استیضاح وی بودند.

در نهایت روند تحقیقات مربوط به استیضاح ترامپ در دوم مهر ماه در پی دستور رسمی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، آغاز شد. این دستور پس از انتشار گزارش‌ها در مورد مکالمات تلفنی دونالد ترامپ و رئیس‌جمهوری اوکراین و «فشار» برای انجام تحقیقات در مورد خانواده جو بایدن، رقیب احتمالی‌ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری، صادر شد.

سرانجام ۱۰ آبان ماه مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب روند استیضاح ترامپ امکان تحقیقات برای استیضاح رئیس جمهور آمریکا را میسر ساخت. این قطعنامه با ۲۳۲ رأی موافق مقابل ۱۹۶ رأی مخالف به تصویب رسید.

باید دید بحث استیضاح ترامپ بر نتایج انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سال ۲۰۲۰ چه تاثیری خواهد داشت.

در این راستا مهر گفتگویی با پروفسور«رابرت وای شاپیرو» استاد برجسته علوم سیاسی دانشگاه کلمبیا تنظیم نموده که در ادامه می آید.

وی رییس اسبق دانشکده علوم سیاسی دانشگاه کلمبیا بوده و از کتاب‌های او در حوزه علوم سیاسی می‌توان به « قدرت ریاست جمهوری؛ ایجاد ریاست جمهوری برای قرن بیست و یکم»، « دخالت‌های سیاسی؛ سیاستمداران سرگردان نشوید» و «عدم حضور نمایندگان دموکرات» اشاره کرد. وی هم چنین تا کنون موفق شده است جایزه کتاب «گلد اسمیت» را نیز از آن خود کند.

 *ایدئولوژی غالب در ایالات متحده امریکا جمهوریخواهی و لیبرالیسم کلاسیک است، اما به نظر می رسد دونالد ترامپ فردی مرکانتلیست بوده و از ناسیونالیسم  امریکایی جهت سود خود بهره می برد، نظر شما در این مورد چیست؟

دونالد ترامپ آنقدر از ناسیونالیسم سود نمی برد که از خارج بودن از حزب جمهوری خواه سود می برد. او می توانست مسیر خود را مطابق با مهمترین اهداف ایدئولوژی حزب جمهوری خواه تنظیم کند اما ترجیح می دهد مسیر خود را در زمینه مهاجرت و تجارت تنظیم کند.

*متفکرانی چون جان مرشایمر معتقد هستند که آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم سیاست خارجی لیبرال را دنبال کرده و لازم است این سیاست شکست خورده را کنار بگذارد و در سیاست خارجی به صورت رئالیستی عمل کند. نظر شما در این خصوص چیست؟

 بحثی جنجالی در این باره  بین کارشناسان سیاست خارجی و کارشناسان سیاسی ایالات متحده امریکا وجود دارد. نظر من این است که سیاست خارجی ایالات متحده امریکا اکنون در یک دوره میانه بین رئالیسم و ​​لیبرالیسم  با اولویت استفاده از دیپلماسی، اتحادها و سازمانهای بین المللی تا نیروی نظامی قرار دارد.

*دموکراتها شروع روند استیضاح ترامپ را در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب کردند. چرا با اینکه بحث استیضاح از مدتها قبل مطرح بود در خصوص موضوع گفتگوی ترامپ با رئیس جمهور اوکراین به جریان افتاد؟

نکته مهم اینجاست که مسئله اوکراین مربوط به سوءاستفاده از قدرت ریاست جمهوری جهت استفاده از ابزارهای دولت و سیاست خارجی علیه یک مخالف سیاسی است.

این یک موضوع واضح تر و ساده تر برای استیضاح نسبت به سایر موضوعاتی است که تاکنون مطرح شده است. علاوه بر این، اصولی در این قمار وجود دارد که هر گونه نگرانی مبنی بر اینکه استیضاح می تواند به دموکرات ها آسیب برساند را رد می کند.

*پیش بینی شما از نتایج انتخابات ۲۰۲۰ ایالات متحده امریکا با توجه به مطرح شدن بحث استیضاح ترامپ چیست؟

من فکر می کنم که تحقیقات استیضاح ممکن است در نهایت رأی دهندگان دموکرات را به اندازه کافی بسیج کند به این ترتیب که دموکراتها بتوانند آرای الکترال را در ایالات بزرگ به دست آورند و در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شوند. اما این نظر قطعی نیست و ترامپ به خوبی می تواند رأی الکترال را دوباره بدست آورد (اما دوباره رای مردمی را از دست خواهد داد).

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.