بولیوی بعد از ۱۱ سال قطع ارتباط با آمریکا، روز سه‌شنبه برای نخستین بار سفیری در این کشور منصوب کرد.

انتصاب سفیر بولیوی در آمریکا پس از ۱۱ سال

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین به نقل از خبرگزاری فرانسه، بولیوی روز سه‌شنبه بعد از ۱۱ سال قطع ارتباط با آمریکا به دنبال کناره‌گیری اوو مورالس، رئیس جمهور سابق از قدرت، برای نخستین بار سفیری در آمریکا منصوب کرد.

کارن لونگاریک، وزیر امور خارجه دولت موقت بولیوی، در شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد والتر اوسکار سرات را به عنوان سفیر نزد دولت آمریکا منصوب کرده است“.

منصوب شدن سرات به عنوان سفیر بولیوی در آمریکا که پیش‌تر نمایندگی بولیوی در سازمان ملل متحد را نیز بر عهده داشته است، باید در مجلس سنا تایید شود که در آنجا نمایندگان جنبش به سوی سوسیالیسم، حزب رئیس جمهور سابق در اکثریت قرار دارند.

اوو مورالس که در سال ۲۰۰۶ به قدرت رسید و در پایان اکتبر چهارمین دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کرده بود، در سال ۲۰۰۸ فیلیپ گولدبرگ، سفیر آمریکا، را در جریان شدیدترین بحران دیپلماتیک با واشنگتن اخراج کرد. مورالس، سفیر آمریکا را به حمایت از تظاهرات ضددولتی که در پنج استان از ۹ استان کشور روی داد و به راه انداختن ”اختلاف“ در بولیوی با برگزاری نشست‌هایی با فرمانداران مخالف که به گفته لا پاز از طرح‌های جدایی‌طلبانه در شرق حمایت می‌کردند، متهم کرده بود.

واشنگتن در واکنش به این اقدام بولیوی گوستاوو گازمن‏، سفیر بولیوی در آمریکا، را اخراج کرد. از آن زمان تاکنون سفارتخانه‌های دو کشور در سطح کاردار اداره می‌شد.

اوو مورالس ۱۰ نوامبر از سمت خود استعفا کرد و از آن زمان به مکزیک پناهنده شده است. آمریکا فوری جنینه آنیس، سناتور راست‌گرای، ۵۲ ساله را به عنوان رئیس جمهور موقت بولیوی به رسمیت شناخت و سیاست خارجی با این کشور را باز تعریف کرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.