شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۰

لبنان|اصرار حریری بر تشکیل دولت تکنوکرات/ تاکید جریان آزاد ملی برعدم مشارکت در دولت

اعضای جریان آزاد ملی همچنان بر تصمیم خود مبنی بر عدم مشارکت در دولتی با نخست‌وزیری سعد حریری مصر هستند.

لبنان

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، به نقل از پایگاه خبری العهد منابع ارشد جریان آزاد ملی لبنان گزارش دادند که این حزب٬ در دولتی که سعد حریری نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان در راس آن باشد شرکت نمی‌کند٬ این تصمیم نهایی اعضای جریان آزاد ملی بوده و از آن باز نمی‌گردند.

این منابع اشاره کردند: این برای ما و برای حریری بهتر است که او فرصت تشکیل دولت را به تنهایی و بدون ما داشته باشد. در رابطه با این‌که نبیه بری رئیس پارلمان لبنان دیروز با جبران باسیل رئیس جریان آزاد ملی دیدار و به او اعلام کرد که در صورت عدم مشارکت این حزب در دولت آینده٬ جنبش امل نیز تحت هیچ شرایطی در این دولت شرکت نمی‌کند؛ منابع مذکور خاطرنشان کردند که باسیل از خلال این نشست و طی یک کنفرانس مطبوعاتی٬ جنبش امل و حزب‌الله را در خصوص مواضعشان برای شرکت و یا عدم شرکت در دولت جدید لبنان آزاد گذاشت.

در دو روز گذشته در محافل سیاسی لبنان اخباری مبنی بر اینکه میشل‌عون رئیس‌جمهور این کشور تصمیم گرفته تا با یک یا دو وزیر در دولت شرکت کند منتشر شده بود؛ اما محافل ریاست‌جمهوری و نیز جبران باسیل به کلی این شایعات را تکذیب و اعلام کردند: هیچ‌کس روی این حساب نکند که ما به طور غیر مستقیم و از طریق سهمیه ریاست‌جمهوری در دولت جدید مشارکت داشته باشیم و نه جریان آزاد ملی و نه رئیس جمهور در دولتی که سعد حریری نخست‌وزیر آن باشد سهمیه‌ای نخواهد داشت.

حزب‌الله: امیدواریم جریان آزادملی در حل بحران کشور مشارکت کند

شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب‌الله طی مراسمی با جوانان که تحت عنوان « لبنان در میان بحران‌های داخلی و حملات خارجی» برگزار شده بود اعلام کرد که تحرکات جوانان تا زمانی که توانایی کنترل میادین را داشته باشند٬ می‌تواند منجر به تغییر اوضاع شود.

شیخ قاسم با اشاره به این که دولت‌های گذشته و نیز همین دولت اخیر لبنان نتوانستند وظایف خود را به خوبی انجام دهند٬ تاکید کرد که ذهنیت حزب‌الله برای مشارکت در کار دولت٬ بر اساس منافع و مطالبات مردم است.

وی اضافه کرد که در حال حاضر با دو بحران مواجه هستیم؛ اول بحران بزرگ داخلی که ورشکستگی کشور است و در نتیجه فساد ایجاد شده و دوم٬ مداخلات خارجی که عمدتا از طریق آمریکا که می‌خواهد بر دردهای مردم لبنان موج‌سواری کند٬ صورت می‌گیرد.

شیخ نعیم قاسم تاکید کرد که مسئولان نظارت مردمی باید هوشیار باشند و به آمریکا اجازه ندهید تا دستاوردهایی که به برکت ارتش و ملت و مقاومت لبنان نتوانست به دست بیاورد٬ به راحتی به چنگش بیفتد.

معاون دبیر کل حزب‌الله تصریح کرد: ما در حزب‌الله امیدواریم که جریان آزادملی در ‌حل بحران کشور شرکت کند. وی همچنین خاطرنشان کرد که جبران باسیل وزیر خارجه دولت پیشبرد امور لبنان و رئیس جریان آزاد ملی به دلیل تصمیم خود مبنی بر گشودن باب روابط با سوریه٬ تحت فشار بین‌المللی است.

شیخ قاسم همچنین با اشاره به این که حزب‌الله به منظور کاهش تحریک کسانی که به دنبال موج‌سواری بر اعتراضات مردمی بودند٬ خود را از این صحنه کنار کشید اضافه کرد: ما هیچگاه حاج حسین خلیل معاون سیاسی دبیرکل حزب‌الله و علی حسن خلیل وزیردارایی کشور را برای التماس به حریری نفرستادیم و هیچ‌گاه به او التماس نخواهیم کرد.

شیخ قاسم سخن خود را اینگونه به پایان برد که حتی اگر هم‌پیمانان ما نیز محکوم به فساد شوند٬ هرگز از آنها دفاع نخواهیم کرد.

تاکید حریری بر موضع خود در تشکیل دولت تکنوکرات

منابع نزدیک به سعد حریری نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان اعلام کردند که موضع روشن و علنی حریری برای تشکیل دولت٬ همان دولت تکنوکرات است و وی در طول دوره گذشته در این مسیر حرکت کرده و آن را کامل خواهد کرد.

این منابع اضافه کردند که هیچ تغییری در موضع و تصمیم حریری در این خصوص ایجاد نمی‌شود و او به دنبال تشکیل دولتی است که هم جامعه داخلی و هم جوامع بین‌المللی را راضی نگه دارد.

منابع مذکور خاطرنشان کردند که این مرحله از کشور٬ یک مرحله استثنائی است و نیاز به کسی دارد که این ماموریت استثنائی را بر عهده بگیرد و در این شرایط یک دولت استثنائی می‌تواند لبنان را از این بحران اقتصادی و مالی که در سایه محاصره بین‌المللی به وجود آمده بیرون بکشد.

انتهای پیام/

نظر شما