شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۴

در واکنش به اقدام کنفدراسیون فوتبال آسیا

عضو فراکسیون ورزش مجلس: ایران امن‌ترین کشور غرب آسیاست

اصغر سلیمی

عضو فراکسیون ورزش مجلس ایران را امن‌ترین کشور غرب آسیا عنوان کرد و گفت: اقدام کنفدراسیون فوتبال‌آسیا، سیاسی و در چهارچوب جنگ روانی آمریکاست و وزارتخانه‌های ورزش و امور خارجه باید به این اقدام قاطعانه پاسخ دهند.

قدس آنلاین:  اصغر سلیمی در خصوص اقدام کنفدراسیون فوتبال آسیا  اظهارداشت: تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر محرومیت تیم‌های فوتبال ایرانی از میزبانی در لیگ قهرمانی آسیا، اهداف پنهانی دارد  که دور کردن گردشگران و سرمایه گزاران از ایران و ناامن جلوه دادن آن  از جمله این اهداف است.

وی با تاکید بر اینکه حوزه ورزش نباید تحت تاثیر حاشیه‌های سیاسی قرار گیرد، گفت: کاهش اختلافات فرهنگی و آشنایی ملت‌ها با یکدیگر از اهداف برگزاری ورزش‌های قهرمانی در سطح قاره‌ها و در سطح المپیک است و محروم کردن کشوری از میزبانی با اهداف سیاسی، اصلا قابل قبول نیست و ناقض قوانین بین‌المللی است.

این نماینده مجلس به برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در قطر اشاره کرد و گفت: کشورهایی مثل قطر در کنار ما میزبانی جام جهانی فوتبال را برعهده گرفته‌اند و اگر واقعا ایران برای برگزاری مسابقات ناامن باشد، پس این کشورها هم ناامن هستند.

سلیمی تاکید کرد: با وجود تحریم‌ها، ایران در منطقه غرب آسیا از امن‌ترین کشورهای دنیاست و تنها به خاطر یک حادثه امنیتی مثل اشتباه پدافند در سقوط یک هواپیما نباید باعث شود که تصمیم‌گیران کنفدراسیون فوتبال آسیا، یک کشور را ناامن اعلام کند.

وی با اشاره حضور نام‌آوران ورزش دنیا و آسیا در ایران افزود: میزبانی حق  ایران است چرا که امنیت ایران حتی در کشورهای اروپایی هم دیده نمی شود.

عضو فراکسیون ورزش مجلس به اقدامات متعدد تروریستی در کشورهای اروپایی و آمریکا اشاره کرد و گفت: باوجود برخی اقدامات تروریستی در کشورهای اروپایی و حتی آمریکا و درگیری‌های مختلف با سلاح سرد و گرم، هرگز میزبانی مسابقات ورزشی از آنها گرفته نشد و آنها میزبانی مسابقات را بر عهده گرفتند.

سلیمی اقدام کنفدراسیون فوتبال آسیا را بهانه‌جویی سیاسی ارزیابی کرد و گفت: این گونه اظهارات، بهانه است و باید این اقدام را در چارچوب فشارهای حداکثری آمریکا بر جمهوری اسلامی ارزیابی کرد.

وی خاطرنشان کرد: همان‌گونه که آمریکا کشورهای اروپایی را برای نداشتن مبادلات تجاری با ایران تهدید کرد احتمالا کنفدراسیون فوتبال آسیا را هم برای محروم کردن ایران از میزبانی تحت فشار قرار داده است.

نماینده مردم سمیرم در مجلس به حضور برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس در میان تصمیم‌گیران اصلی کنفدراسیون فوتبال آسیا اشاره کرد و گفت: آمریکا و متحدان آن در کشورهای حاشیه خلیج فارس قصد دارند با محروم کردن ایران از میزبانی مسابقات ورزشی، به مردم دنیا چنین القا کنند که ایران ناامن است.

سلیمی تصریح کرد: اقدام کنفدراسیون فوتبال آسیا در چارچوب جنگ روانی آمریکا علیه ایران انجام می‌شود و وزارت خارجه و وزارت ورزش باید قاطعانه به این اقدام اعتراض کنند.
کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) روز گذشته در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد که میزبانی رقابت‌های فوتبال لیگ قهرمانان آسیا از ایران گرفته می‌شود و چهار نماینده فوتبال کشورمان باید دیدارهای خود را در کشور ثالثی برگزار کنند؛ اقدامی که حیرت کارشناسان داخلی و آسیایی فوتبال را برانگیخت. بهانه AFC برای این اقدام مشکلات امنیتی عنوان شده است.
محرومیت ایران از میزبانی لیگ قهرمانان آسیا در حالی است که کشورهایی مانند عربستان و امارات درگیر جنگ مستقیم هستند و چنین تصمیمی درباره ورزش آن کشورها اتخاذ نمی‌شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.