جمعه ۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۰

سفارت ایران در بغداد: آماده بازگشایی تمام مرزها با عراق هستیم

پرچم ایران عراق

امیدوارم هیات گذرگاه های مرزی عراق مقدمات لازم برای از سرگیری فعالیت های تجاری که به سود مردم دو کشور است را اتخاذ کند.

قدس آنلاین: معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق گفت که ایران آماده بازگشایی تمام مرزهای خود با عراق به منظور انجام فعالیت های تجاری است.

به گزارش ایسنا، موسی طباطبایی، معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در گفت وگو با پایگاه خبری المربد گفت: ایران آماده بازگشایی تمام گذرگاه های مرزی با عراق با رعایت پروتکل های بهداشتی است.

وی با اشاره به اینکه گذرگاه های میان ایران و اقلیم کردستان عراق برای انجام هرگونه فعالیت تجاری باز هستند افزود: امیدوارم هیات گذرگاه های مرزی عراق مقدمات لازم برای از سرگیری فعالیت های تجاری که به سود مردم دو کشور است را اتخاذ کند.

معاون ایرج مسجدی تاکید کرد: ایران تمام تجهیزات لازم برای تست کالاها و اشخاص به منظور اطمینان از عدم آلوده بودن آن ها به ویروس کرونا را فراهم کرده است.

طباطبایی در ادامه با اشاره به بازگشایی مرزهای جمهوری اسلامی ایران با ترکیه و آذربایجان به منظور انجام فعالیت های تجاری گفت: ما تاکید می کنیم که ایران به همان اندازه آماده بازگشایی مرزها با عراق و از سرگیری فعالیت تجاری است.

وی گفت: 80 درصد مرزهای جمهوری اسلامی ایران با همسایگان از جمله ترکیه، افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، آذربایجان و دیگر کشورها باز شده است و مرزهای ما با اقلیم کردستان عراق حتی در زمان انتشار ویروس کرونا با اتخاذ تدابیر احتیاطی برای انجام فعالیت های تجاری باز بود.

موسی طباطبایی خاطرنشان کرد: زود است که در رابطه با از سرگیری سفرهای هوایی میان دو کشور صحبت کنیم و مساله مهم این است که درحال حاضر گذرگاه های زمینی را باز کنیم. همان طور که می دانید همه ما مشتاق زیارت عتبات مقدسه و کربلا هستیم و برادران عراقی نیز مشتاق زیارت حرم امام رضا(ع) و خواهر آن حضرت معصومه(س) هستند اما اپیدمی موجود همه چیز از جمله حج واجب را ممنوع کرده است.

پیش از این، عمر الوائلی، رئیس هیات گذرگاه های مرزی عراق گفته بود که این هیات نامه ای رسمی برای بازگشایی گذرگاه‌های عراق و ایران به کمیسیون عالی بهداشت این کشور ارسال کرده است.

وی تاکید کرد که استان میسان فعلا با بازگشایی مرز شیب (چذابه) موافقت نکرده است.

رئیس هیات گذرگاه های مرزی عراق در ادامه خاطرنشان کرد که گذرگاه های شلمچه و مندلی (سومار) میان جمهوری اسلامی ایران و عراق به صورت همزمان بازگشایی خواهند شد.

وی همچنین گفته بود که بازگشایی و از سرگرفتن فعالیت های تجاری میان ایران و عراق در مرز شلمچه واقع در استان بصره نیازمند موافقت رسمی از سوی کمیسیون عالی و شخص مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.