یکشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۲

۱۰ محور از بیانات امام خامنه‌ای در دیدار هیئت دولت

رهبر معظم انقلاب در دیدار تصویری با اعضای دولت به مسائلی از جمله اقتصاد، معیشت مردم، تولید، فضای مجازی و توجه دولت به استفاده از فرصت خدمت در جمهوری اسلامی اشاره کردند.

ارتباط تصویری رهبر معظم انقلاب با جلسه هیات دولت

قدس آنلاین: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به‌رسم هرساله پیش از ظهر امروز به‌مناسبت هفته دولت و آغاز آخرین سال فعالیت دولت دوازدهم، با رئیس‌جمهور و اعضای قوه مجریه به‌علت شیوع ویروس کرونا از طریق ارتباط تصویری دیدار داشتند و به نکات مهمی از جمله مسئله اقتصاد، تولید و موانع بر سر راه آن، تحریم‌ها، ارزش پول ملی و فضای مجازی اشاره کردند.

در ادامه برخی محورهای مهم از بیانات امروز رهبر معظم انقلاب را می‌خوانید:

** گزارش کارهای انجام شده و کارهایی که انجام نگرفته را به مردم بدهید

مقام معظم رهبری اظهار داشتند: هفته دولت فرصت مناسبی برای تبیین و اطلاع رسانی خدمات اعضای دولت و نقد نقاط قوت و ضعف است که دولت باید بیش و پیش از دیگران به نقد درونی بپردازد.

"در گزارش‌هایی جامع و صادقانه، آنچه توانستید و آنچه قرار بود اما نتوانستید برای مردم بیان کنید که مردم از این گونه گزارشهای صادقانه، خرسند و امیدوار می‌شوند."


** توجه ویژه به استفاده دقیق از آخرین سال دولت/ سال آخر وقت اضافه نیست

رهبر انقلاب با اشاره به آغاز فعالیت آخرین سال فعالیت دولت خطاب به مسئولین دولت بیان کردند: تلاش کنید در یک سال باقیمانده کارهای اساسی و بزرگی برای دولت بعد به یادگار بگذارید که «اصلاح ساختار بودجه، نظام بانکی و نظام مالیاتی» جزو اینگونه کارهاست.

«پیگیری و تلاش جدی برای اجرای قولهایی که داده شده» از جمله طرح‌های هفتگی وزارت نیرو، سیاست پالایشگاه‌سازی برای جلوگیری از صدور نفت خام، تقویت شرکتهای دانش بنیان، ادامه کارهای خوب علمی و بهداشتی و درمانی که در مقابله با کرونا انجام شده و افزایش تولید از دیگر توصیه های مؤکد رهبر انقلاب به دولت برای سال آخر فعالیت بود. سالی که به هیچ‌وجه نباید دولت به‌صورت وقت اضافه به آن نگاه کند.


** تولید؛ کلید اصلی رفع مشکل اشتغال، معیشت، تورم

مقام معظم رهبری تولید را مادر و کلید اصلی حل مشکلاتی نظیر «اشتغال، معیشت، تورم و کاهش ارزش پول ملی» خواندند و تأکید کردند: باید هرچه می‌توانید در این زمینه‌ها کار و تلاش کنید.

ایشان هم‌چنین رفع موانع تولید را از وظایف اساسی دولت برشمردند و گفتند: البته رفع برخی موانع از جمله تحریم یا ندادن پول فروش نفت ایران، تحت اختیار دولت نیست اما بسیاری از موانع درونی است و باید با جدیت آنها را رفع کرد.


** اشاره به نهضت قطعه‌سازی در نیروهای مسلح

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار تصویری «جلوگیری از قاچاق» را با همکاری قوای مجریه، قضاییه و نیروهای مسلح، تسهیل کننده تولید دانستند و به اقدامات نیروهای مسلح در خودکفایی در بسیاری از عرصه‌ها اشاره داشته و گفتند: استفاده از ظرفیت نهضت قطعه‌سازی که به خصوص در نیروهای مسلح ایجاد شده است، می‌تواند بخش قابل توجهی از نیازهای تولیدکنندگان را تأمین کند بویژه اینکه متخصصان داخلی توانسته‌اند قطعات بسیار ظریف و پیچیده را نیز تولید کنند.


** تأکید بر جلوگیری از خام‌فروشی

رهبر معظم انقلاب به مسئله خام‌فروشی پرداختند و بیان کردند: خام فروشی در سنگ‌های معدنی قیمتی و فرآوری آنها در خارج و بازگرداندن به کشور با چندین برابر قیمت، فروش خاک جزیره هرمز، فرآوری نشدن زعفران جنوب خراسان و خرمای مناطق گرمسیری از جمله مواردی است که نشان می‌دهد باید در این زمینه کار جدی صورت گیرد. چندی پیش، پیشنهادی برای تشکیل کارگروهی از جانب روسای سه قوه جهت شناسایی و برطرف کردن موانع تولید مطرح کردم و با استقبال سه قوه هم مواجه شد که باید هر چه زودتر تشکیل شود و کار خود را با جدیت آغاز کند.


** "تقویت ارزش پول ملی بسیار مهم است"

رهبر انقلاب مسئله «تقویت ارزش پول ملی» را موضوعی بسیار مهم و در ارتباط مستقیم با تولید و تقویت بنیه اقتصادی کشور و بهبود معیشت مردم دانستند و افزودند: در کنار اقدامات بلندمدت برای تقویت ارزش پول ملی، برخی اقدامات کوتاه‌مدت نیز ضروری است که از جمله آنها برخورد جدی با اقدامات بدخواهانه و سودجویانه برای کاهش ارزش پول ملی است.


** تأکید چندباره بر عدم معطل نگه‌داشتن اقتصاد کشور به لغو تحریم‌ها

ایشان در ادامه این دیدار بیان کردند: اقتصاد کشور به هیچ‌وجه نباید به تحولات خارجی پیوند بخورد زیرا این یک خطای راهبردی است. نباید برنامه‌ریزی اقتصادی برای کشور، معطل لغو تحریم‌ها یا نتیجه انتخابات فلان کشور شود. باید بنا را بر این گذاشت که تحریمها به عنوان مثال تا ده سال دیگر ادامه دارد، بنابراین باید بر ظرفیت‌ها و امکانات داخلی تمرکز کرد، البته ممکن است آنها تصمیمات خوب بگیرند که در آن صورت از آن استفاده می کنیم اما مسائل اقتصادی کشور نباید موکول به تحولات خارجی شوند.


** انتقاد از نبود «اهتمام لازم به مسئله فضای مجازی»

رهبر انقلاب موضوع فضای مجازی را بسیار مهم خواندند و گفتند: ما هم اهمیت فضای مجازی را و اینکه بخشی از زندگی مردم شده است، قبول داریم اما بحث ما در مورد فضای مجازی این است که این عرصه از خارج مدیریت و هدایت می‌شود و ما نمی‌توانیم مردم را بی پناه رها کنیم.

ایشان هم‌چنین با تأکید بر اینکه عوامل مسلط بین المللی در فضای مجازی به شدت فعال هستند، افزودند: تأکید مکرر بر شبکه ملی اطلاعات و تشکیل شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی و شرکت روسای سه قوه در آن به همین علت است اما متأسفانه اهتمام لازم به این موضوع نمی شود.

"شبکه ملی اطلاعات اجزایی دارد که این اجزا از زمان‌بندی‌ها عقب هستند".


** آمریکا الگویی شکست‌خورده است

ایشان از آمریکا به‌عنوان یک الگوی واقعاً شکست‌خورده یاد کردند و گفتند: ارزش‌های بشری مانند سلامت، عدالت و امنیت از همه‌جا بیشتر در آمریکا لگدمال می‌شود، فاصله طبقاتی در آنجا وحشتناک است، تعداد و نسبت گرسنگان و بی‌خانمان‌ها در آمریکا از کشورهای متعارف دنیا بیشتر است، طبق اعلام صریح رقبا در کارزارهای انتخاباتی، یکی از هر پنج کودک آمریکایی، گرسنه است ضمن اینکه ناامنی و آمار جنایت در آمریکا بسیار بالاست. علاوه بر این مشکلات داخلی و مدیریتی، قتل، جنگ‌افروزی و ایجاد ناامنی جزو کارهای رایجِ امروز آمریکایی‌ها در سوریه، فلسطین و یمن و قبلاً در عراق، افغانستان و مناطقی مثل ویتنام و هیروشیما است.

رهبر انقلاب اسلامی حضور افرادی در رأس آمریکا را که مایه تحقیر آن کشور هستند، نشانه دیگری از شکست الگوهای بشری و آرمانشهر رو به انحطاط غربزده‌ها برشمردند.


** تشکر از رعایت اصول بهداشتی در عزاداری‌ها

مقام معظم رهبری با تشکر از رعایت اصول بهداشتی در مجالس عزاداری تا به امروز، بر گسترش کامل و استمرار رعایت‌ توصیه‌های ستاد ملی کرونا تأکید و مجدداً از عوامل یاریگر مردم در مقابله با ویروس خطرناک کرونا تشکر کردند.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

نظر شما