رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما اجبار نمی‌کنیم دانش‌آموزان و دانشجویان از طریق آموزش حضوری سال تحصیلی را بگذرانند، گفت: از نظر ما آموزش دقیق و صحیح، آموزش حضوری است.

اجباری در کار نیست اما از نظر ما آموزش صحیح، آموزش حضوری است/آمریکایی‌ها به هدف‌شان نخواهند رسید

 حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: در زمینه مساله بازگشایی‌ها و مقابله با کرونا شرایط کشور ما را با دیگر کشورها، در همه زمینه‌ها، مقایسه نکنید. ما در شرایط تحریم هستیم و مردم ما به مناسک دینی، روابط خانوادگی و به فرهنگ و آموزش فرزندانشان اهمیت می‌دهند. همه این‌ها را در کنار هم ببینیم.

روحانی گفت: ما با توجه و رعایت اصول بهداشتی، مناسک خود را در ماه رمضان و عزاداری خود را در ماه محرم داشتیم و روابط خانواگی انجام می‌گیرد و کسب و کارها از روز اول بوده است.

وی افزود: امروز بحث علم و دانش و فرهنگ و آموزش دانش آموزان و دانشجویان است. یک اصل مهم برای ما این است که سلامت همه دانش آموزان و دانشجویان بعنوان اولویت اول مدنظر باشد. دانش اموزان و دانشجویان نباید از درس عقب بمانند و طوری نشود که یک سال تحصیلی عقب بمانند. این مساله برای خانواده‌ها سخت است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: در عین حال اجباری در هچ زمینه‌ای نیست. ما هم اجبار نمی‌کنیم از طریق آموزش حضوری سال تحصیلی را بگذارنند. آنچه برای دولت مهم است اینکه درب مدرسه و دانشگاه باز خواهد بود. ما تشویق می‌کنیم و اساتید و معلمان ما آمادگی تدریس دارند و البته سلامت جسم و روح دانش آموزان برای ما اولویت دارد. از نظر ما آموزش دقیق و صحیح، آموزش حضوری است.

آنچه برای دولت مهم است اینکه درب مدرسه و دانشگاه به روی دانش آموزان و دانشجویان باز خواهد بود. ما تشویق می‌کنیم و اساتید و معلمان ما آمادگی تدریس دارند و البته سلامت جسم و روح ئو نشاط دانش آموزان برای ما اولویت دارد. البته اولویت اول ما آموزش حضوری است زیرا ما آموزش دقیق و صحیح، آموزش حضوری است.

وی افزود: ما می‌خواهیم دانش آموزان ما از لحاظ جسمی و روحی و نشاط دارای سلامت کامل باشند.. می‌توانیم بچه‌ها را در داخل یک آپارتمان برای طول مدت یکسال حبس کنیم و خارج نشوند، این کار هم بیماری و مشکل ایجاد می‌کند.

رئیس‌جمهور گفت: ما هیچ کسی را برای آموزش حضوری اجبار نمی‌کنیم اما همه وسایل دانش را پیش پای آنها می‌گذاریم. بهترین آموزش، آموزش حضوری است.

روحانی با تاکید براینکه امسال معلمین و اساتید بار سنگینی را بر دوش دارند، گفت: ساعت درسی آنها محدود شده است و نحوه تدریس را باید تغییر دهند و در عین حال مراقب سلامت دانش‌آموزان هم باشند. سلامت دانش آموزان هم باید تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت باشد.

وی افزود: دولت و ستاد ملی کرونا تصمیم بسیار دقیقی را اتخاذ کرده است و دانش آموزان و دانشجویان ما از نعمت تحصیل برخوردار خواهند بود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم ما در مقاطع مختلف و شرایط سخت تاریخی همواره قدرت خودشان را به رخ قدرت های جهانی کشیدند، اظهار کرد: ماه شهریور، ماه درس آموزی برای همه است. یکبار در سال ۵۷ در شهریور ماه رژیم گذشته قدرت مردم را نادیده گرفت و فکر کرد اگر در میدان ژاله و خیابان نیروی هوایی تیراندازی کند و عده ای را مجروح و به شهادت برساند، جلوی راه مردم را سد کرده و مردم هراسان به خانه بازخواهند گشت و انقلاب و نهضت تعطیل می‌شود. این خطای بزرگی بود که رژیم گذشته نشان داد.

روحانی تصریح کرد: یکبار دیگر یک ارتش بعثی در منطقه اشتباه محاسباتی کرد و در ۳۱ شهریور به کشور ما حمله کرد و مردم ما رشادت و ایستادگی خود به دنیا نشان دادند که عزت و استقلال کشور و اراده ملی لگدکوب نخواهد شد. یکبار دیگر در همین شهریور اراده ملی ما را امتحان کردند و تروریست ها به کمک ابرقدرت ها، حادثه ۸ شهرویور را رقم زدند و فکر کردند با به شهادت رساندن رئیس جمهور و نخست وزیر ما می‌توانند یز ملت ما فائق شوند.

وی گفت: شهریور ماه اراده ملی و شکست دشمنان ماست و این ماه، ماه درس آموزی برای همه است تا بدانند ملت ایران، برای اهداف ملی و نظام منتخب خود از همه توانش استفاده خواهد کرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز دشمنان یکبار دیگر اراده مردم ما را به آزمون گرفتند، گفت: خطای محاسباتی آمریکا از سال ۹۷ تا امروز بر این مبنا بود که فکر کرد با فشار اقتصادی بر مردم و تحمیل تحریم ظالمانه، ملت ایران را به زانو درمی‌آورد. این سال‌ها گذشته است و مردم ما در برابر همه فشارها ایستادگی کردند. آنها به هدف‌شان نخواهند رسید. البته به ملت ما رنج و زحمت وارد می‌کنند. آبروی خودشان را هم در شورای امنیت، افکار عمومی جهان و حتی نزد ملت خودشان به طور کامل بردند.

روحانی با تاکید بر اینکه آنها به اهدافشان نخواهند رسید و نرسیدند، گفت: آنها حتما پشیمان هستند و باید برگردند و باز خواهند گشتند. این راه برای آمریکا بن بست است. آمریکا راهی ندارد جز اینکه در پایان این کوچه برگردد والا با سد و دیوار محکمی روبرو است.

وی ادامه داد: من از همه ملت ایران، از همه قوا و کارگزاران، دستگاه اجرایی که همه توان خود را بکار گرفتند، قدردانی می‌کنم. در این ۷ ماه گذشته هم با کرونا و تحریم مواجه بودیم و هم ماه فروردین و اردیبهشت، تقریبا دروازه‌های صادرت و واردات ما بسته بود و هنوز هم مثل روز اول نشده است اما بعد از سه ماه شرایط ما عادی است.

رئیس‌جهور تصریح کرد: کشور ما در تیر و مرداد در مسیر رشد اقتصادی قرار گرفته است. اینکه شرکت‌های بورسی صنعتی ما در مرداد امسال نسبت به مرداد سال قبل ۲.۸ درصد رشد دارند، نشانه این است که ملت ما در مسبر جهش تولید است. از طرفی این مساله نشانه این است که دشمنان ما هم شکست خوردند ولو اینکه در تبلیغات خودشان یکسری کانال درست کردند، که همه می‌دانند با پول چه کسانی اداره می‌شود، و علیه منافع و استقلال ایران فعالیت می‌کنند.

روحانی گفت: اسم این کانال‌ها، کانال‌های ضد ایرانی است و هر روز می‌خواهند با هر بهانه‌ای به یک نگرانی دامن بزنند و التهاب آفرینی کنند و آرامش را از مردم بگیرند. البته همیشه هم رسوا و مفتضح می‌شوند و همیشه هم ملت ایران پاسخ قوی به آنها دادند.

وی گفت: آن روز که مغازه‌ها می‌خواست باز شود جیغ آنها بلند شد که نان مردم یا جان مردم؟ اما آبرویشان رفت. دیدند هم جان مردم هست و هم نان مردم. در روزهای اخیر هم که دنبال بحث آموزش بودند و خیلی عصبانی هستند که کشور در مسیر درست حرکت می‌کند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: عصبانی هستند که مردم به حرف‌های واهی آنها توجه نمی کنند و راه خود را می روند. مردم با کمال اطمینان می دانند که دارند چه کار می کنند. می دانند که سال، سال سختی است و همه باید در کنار هم باشیم و همه باید دست هم را بگیریم. من در اینجا خواهش می کنم از همه آنهایی که قلم، بیان و تریبون در اختیار دارند، بدانند سال سختی است و باید مراقب منافع ملی خود باشیم. من هم می‌دانم که به انتخابات نزدیک می شویم، من هم می دانم که افرادی از حالا کمربند را برای انتخابات سفت می کنند، اشکالی ندارد، ان شالله انتخابات خوبی خواهیم داشت، انتخابات رقابتی خواهیم داشت اما در فضایی که به تدریج انتخاباتی خواهد شد، انتظارات را بی‌جهت بالا نبریم. در فضایی که به تدریج انتخاباتی خواهد شد حقایق را تحریف نکنیم.

وی افزود: تحریف حقایق یک گناه بزرگ و نابخشودنی ملی و انقلابی است. سیاه‌نمایی را آغاز نکنیم. در این مدت کار بزرگی انجام گرفته است. این هفته بیست و سومین هفته امسال است که ما افتتاح های ملی داریم. تقریبا همه هفته ها در پنجشنبه افتتاح بزرگ داشتیم، این هفته هم داریم و هفته های آینده هم ان شالله تا پایان سال ادامه می دهیم. علاوه بر اینکه وزارت خانه ها و دستگاه های مختلف هم افتتاح های مختلفی خودشان دارند که آنها هم بسیار مهم است. همین امروز هم تعاونی ها افتتاح های بسیار بزرگی خواهند داشت. ۳۸۳ طرح تعاونی افتتاح می شود که ارزش امروز این طرح ها ۱۸ هزار میلیارد تومان است و ۲۶هزار نفر اشتغال جدید در کنار این طرح ها ایجاد می شود.

روحانی ادامه داد: هر روز این حرکت ها به خوبی در حال انجام است و ما پیش می‌رویم. ما در این فرصت علیرغم همه مشکلات و تحریم تا جایی که توانستیم به واحدهایی که صدمه دیدند وام دادیم. به مردمی که مستاجر بودند و برای اجاره و ودیعه مشکل داشتند تلاش کردیم در ودیعه به آنها کمک کنیم و وام در اختیار آنها بگذاریم، سها عدالت را تلاش کردیم آزاد شود و در اختیار مردم قرار گیرد تا بتوانند از این سهام استفاده کنند. فضای بورس را برای حضور مردم آماده کردیم.

وی افزود: البته بورس ویژگی های خودش را دارد. بورس فراز و نشیب دارد و هر کس وارد بورس می شود نباید کوتاه مدت به آن نگاه کند، باید میان مدت و بلند مدت به بورس نگاه کند. تاکید من به همه مسئولین بورس و شورای بورس این است که از سرمایه مردم مراقبت کنند و نگذارند افرادی در تبلیغات شیطنت کنند، از همه خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و صدا و سیما و از همه تریبون‌دارها می‌خواهم که مردم را یاری کنند. نگذاریم یک فضایی اگر به وجود آمده آن فضا دچار سختی و مشکل شود.

روحانی اظهار داشت: اینکه من امروز می‌شنوم ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار خانواده روستایی شرایط برای عضویتشان در صندوق بیمه آماده شده یعنی یک رفاه و اطمینان جدید و یک آینده خوب برای روستاییان عزیز ما و اینکه هر روز از لحاظ آب، برق، گاز، ارتباطات، تلفن، راه، جاده، بهداشت، درمان و آموزش روستاییان ما در رفاه بیشتر قرار می گیرند، این جزء افتخارات دولت ما و کشور ماست که در این شرایط خاص داریم به روستاییان کمک می‌کنیم و کاری می‌کنیم که آنها بتوانند از رفاه بیشتری برخوردار شوند. همانطور که مقام معظم رهبری تاکید کردند ما سال ۹۹ را علیرغم مشکلات سال جهش تولید می‌دانیم و من از همه وزرا و دست اندرکاران و استانداران و مسئولین می‌خواهم که با همه توان بیایند و رونق و جهش تولید را به عنوان یک هدف بزرگ قرار دهند و ما انشا الله شاهد حرکت خوبی در زمینه تولید و شرکت های دانش بنیان باشیم.

وی افزود: اینکه ما می‌بینیم در طول این مدت یک حرکت بسیار خوبی برای جوان های ما در شرکت های دانش بنیان ایجاد شده و هم درآمدشان اضافه شده و هم تعداد شرکت های دانش بنیان افزایش پیدا کرده به معنای این است که مردم ما تحت تاثیر تحریم و وحشت کرونا نیستند و با در نظر گرفتن همه اصول بهداشتی همه توان خود را برای پیشرفت و توسعه کشور به کار گرفتند و به کار خواهند گرفت.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

تبادل نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.