مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: با افزایش حجم آلاینده‌ها در هوای کلانشهر مشهد، کیفیت هوای این شهر روز دهم آبان ماه در آستانه وضعیت هشدار قرار گرفت.

هوای کلانشهر مشهد در آستانه وضعیت هشدار قرار دارد

به گزارش قدس آنلاین، تورج همتی افزود: میانگین شاخص کیفیت هوای کلانشهر مشهد هم اکنون ۹۷ ای. کیو. آی و نشانگر هوای سالم است اما این شاخص با رسیدن به عدد ۱۰۰ به مرز وضعیت هشدار می رسد.

وی ادامه داد: هفت منطقه از ۲۳ منطقه دارای ایستگاه سنجش آلودگی هوا در مشهد هم اکنون در وضعیت هشدار هستند و بر این اساس کیفیت هوا در مناطق سمزقند، شهید مفتح، شهید کریمی، امامیه، شهید آوینی، وحدت و رسالت در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: همچنین شاخص آلودگی در مناطق سرافرازان، خاقانی، شهر و ویلا بالای ۹۷ ای. کیو. آی قرار دارد که در صورت افزایش تخلیه حجم آلاینده‌ها در هوای شهر شاهد پیوستن این شمار به جمع مناطق آلوده امروز در مشهد خواهیم بود.

همتی افزود: این شاخص در ۱۲ ایستگاه دیگر مستقر در این کلانشهر نشانگر هوای سالم است.

وی با بیان این که سالمندان، کودکان، زنان باردار و افراد دچار بیماری‌های قلبی و تنفسی باید از تردد در مناطق آلوده پرهیز کنند اضافه کرد: در چنین شرایطی شایسته است شهروندان مشهدی با کاهش رفت و آمدهای غیرضروری نقش موثر خود را در بهبود وضعیت هوا ایفا کنند.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای. کیو. آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای. کیو. آی نشانگر وضعیت سالم است.
قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای. کیو. آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای. کیو. آی به معنای آلودگی هوا برای همه سنین محسوب می‌شود.
همچنین قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای. کیو. آی حالت اضطرار و بالاتر از عدد ۳۰۰ نیز حالت بحرانی را نشان می‌دهد.

شهروندان مشهدی پارسال ۴۰ روز هوای پاک، ۲۶۶ روز هوای سالم، ۵۷ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و ۲ روز نیز هوای ناسالم برای تمامی گروه‌ها تنفس کردند.

منبع: ایرنا

انتهای خبر/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.