معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: آمار فوتی‌های کرونا به شدت نگران کننده است و باید به این نکته توجه کرد که آمار فوتی‌هایی که اکنون اعلام می‌شود ناشی از اقدامات ‌ما در یک ماه گذشته است.

اسامی مقدس را روی داروهای ساختگی نگذاریم

به گزارش وزارت بهداشت، ایرج حریرچی درباره وضعیت کرونا در کشور و آمارهای مرگ و میر به علت ابتلا به این ویروس افزود: اینکه روزی آمار مرگ و میرها دورقمی بود و این تعداد را از ۱۵۸ به ۳۵ رساندیم مورد توجه مقام معظم رهبری قرار گرفت. بعد از اینکه آمار به ۳۰۰ رسید، ایشان فرمودند که تعداد کشته‌ها به اندازه سقوط یک هواپیما است، اکنون این تعداد به ۴۰۰ تا ۴۴۰ رسیده و رقم قابل توجهی است.

وی ادامه داد: معیار کاهش تردد اجتماع،  مهم‌ترین عامل مواجهه مردم با یکدیگر است.  بر اساس این معیار در یک ماه گذشته کاهش تردد نسبت به شرایط عادی فقط ۶ درصد بوده است، درحالی که در فروردین و اردیبهشت که توانستیم بیماری را کنترل کنیم کاهش تردد اجتماعی نسبت به دوره مشابه، ۵۰ درصد بود.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: تا زمانی که کاهش تردد و مواجهه را نداشته باشیم، تعداد بستری، ابتلا و مرگ افزایش خواهد داشت. در مورد مرگ تعداد افزایش تست موثر نیست، اما درباره بستری موثر است.

مشکلات دسترسی به ماسک

حریرچی درباره مشکلات دسترسی برخی افراد به ماسک گفت: از هموطنانی که دسترسی آنان به ماسک سخت است، عذرخواهی می‌کنم و شرمنده هستم؛ این افراد می‌توانند با مراجعه به سامانه «من اینجام» به ازای یک کد ملی ۵۰ ماسک (به ازای هر ماسک هزار تومان) سفارش بدهند و درب منزل تحویل بگیرند. بسیج هم عهده دار توزیع است.

وی افزود: احتیاجی به مصرف ماسک سه لایه نیست و ماسک‌های پارچه‌ای هم به همان اندازه تاثیرگذار هستند. افراد می‌توانند در خانه ماسک سه لایه پارچه‌ای بدوزند.

داروی کرونا ساخته نشده است

حریرچی اظهار کرد: نه تنها در کشور ما بلکه در هیچ کجای دنیا هیچ دارویی به طور مستقیم برای کرونا تاثیر داشته باشد، شناسایی نشده است و این داروهای شیمیایی که اکنون استفاده می‌شوند برای بیماری و ویروس‌های دیگر هستند که برای این ویروس هم استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: متاسفانه تاکنون اکثر این داروها موثر نبوده یا تاثیر اندکی داشته‌اند. داروهای گیاهی هم تنها می‌توانند در کاهش برخی عوارض مانند سرفه تاثیرگذار باشند، هیچ یک از مواردی همچون واکسن، دارو، فاصله گذاری، استفاده از ماسک، تعطیلات و بهداشت فردی نمی‌توانند به صورت منفرد بر این بیماری تاثیرگذار باشند و باید همه این موارد کنار یکدیگر باشند.

معاون وزیر بهداشت گفت: هیچ دارویی نداریم که منسوب به امامی باشد.  باید بدانیم اسامی مقدس خود را روی داروهای ساختگی‌مان که حتی اگر تاثیرگذار هم باشند نگذاریم، زیرا اگر اشکالی در آن به وجود آمد به ائمه جسارتی نشود.

وی افزود: روش اثبات دارو مشخص است؛  دارو اول باید در آزمایشگاه‌ها، روی حیوانات و نمونه‌های شبیه انسان و بعد انسان ثابت شود.

معاون کل وزارت بهداشت ادامه داد: دولت سومالی که  ادعای  بسیاری در داروهای گیاهی و طب سنتی و بومی در این کشور مطرح است، اعلام کرد داروهایی که برخی مدعی بوده در درمان کرونا موثر هستند ابتدا روی خودشان تست شده و در صورتی که بهبودی حاصل شد برای درمان دیگران هم استفاده شود.

وی بیان کرد: داروی ضد کرونا یا هر بیماری دیگر باید طبق مطالعات روز دنیا بررسی و بعد ثابت شود.  از آنجایی که بیش از ۵۰ درصد مبتلایان بدون هیچ دارویی و ۸۰ درصد بیماران با عوارض جزیی بیماری بهبود می‌یابند حتی اگر به آنها شربت آلبالو هم بدهیم خوب می‌شوند، بنابراین ادعای کشف دارو صحیح نیست.

رتبه ایران در مرگ و میر کرونا

حریرچی گفت: ایران در تعداد مرگ و میر ناشی از کرونا به ازای یک میلیون نفر جمعیت رتبه بیست و چندم در دنیا را دارد. دلیل این‌که آمار بالای نسبی هم هستیم این است که اپیدمی در کشور ما زودتر شروع شده است؛ ملت و دولت باید دست به دست هم دهیم و آمار را به صفر برسانیم.

انتهاس پسام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.