سه‌شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵

روحانی: رهبران جدید آمریکا اراده ملت خود برای تغییر را عملی سازند

رییس جمهور با بیان اینکه نتایج انتخابات آمریکا نشان داد که نه تنها جهان بلکه مردم آمریکا نیز از سیاست‌های نادرست دولت کنونی کشورشان به ستوه آمده‌اند، تصریح کرد: اکنون نوبت منتخبان و رهبران جدید در ایالات متحده آمریکاست که پیام ملت خود را به خوبی درک کنند و این اراده به تغییر را در سیاست خارجی خود و رابطه با دیگر کشورها و ملت ها عملی سازند.

روحانی

به گزارش قدس آنلاین، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در بیستمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای که به صورت مجازی و با میزبانی "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه برگزار شد، گفت: در ابتدا مایلم مراتب تشکر و قدردانی خود را از آقای ولادیمیر پوتین رییس فدراسیون روسیه به خاطر ساماندهی این اجلاس اعلام نمایم. خوشحالم که بار دیگر فرصت یافتم تا در این جمع هرچند ویدئوکنفرانسی حضور یابم.

وی ادامه داد: امروز جهان در وضعیت خطیری قرار گرفته است؛ از یک‌سو همه گیری ویروس کرونا علاوه بر  تهدید جدی جان انسان‌ها، تاثیرات عمیق و مخربی بر جان انسان‌ها و به ویژه معیشت مردم گذاشته است و از سوی دیگر تعقیب سیاست یکجانبه نگرانه و نادیده گرفتن احترام به حقوق بین المللی از سوی آمریکا، تلاش بیشتر کشورهای هم اندیش در سطح جهان و تشکیل جبهه‌ای برای فائق آمدن بر هر دو چالش را بیش از پیش ضروری ساخته است. 

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: مقابله با کووید ۱۹ نیازمند رویکرد منسجم و واحد از سوی سازمان همکاری شانگهای در هماهنگی با سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهانی برای اطمینان از دسترسی کامل، آزادانه و منصفانه مردم جهان به خدمات بهداشتی و تجهیزات پزشکی با هدف مقابله بهتر با این بیماری است. به همین جهت جمهوری اسلامی ایران کمک‌های انسان‌دوستانه خود را برای بهبود شرایط در برخی کشورهای منطقه ارائه کرد و آمادگی دارد در مسیر مبارزه با کووید ۱۹ با کشورهای عضو سازمان تجربیات خود را به اشتراک بگذارد. 

روحانی تاکید کرد: همواره بر سیاست خود بر تقویت حسن همجواری، ایجاد اعتماد، گفت و گو با همسایگان در حوزه‌های اوراسیا، خلیج فارس و جنوب و غرب آسیا تاکید داریم و اصول پایدار را جز با همکاری و صلح میسر نمی‌دانیم.

رییس دولت تدبیر و امید ارائه ابتکار صلح هرمز  (HOPE) ، مشارکت در روند صلح آستانه، حمایت از صلح و ثبات در افغانستان و تأکید بر لزوم افزایش همکاری‌های چند جانبه بین کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای را نمونه‌هایی از توجه جمهوری اسلامی ایران به مشارکت و همکاری برای حصول به امنیت پایدار در منطقه و جهان دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران از همکاری در قالب سازمان همکاری شانگهای برای مواجهه با چالش‌های منطقه در حوزه‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی استقبال می‌کند. 

وی خاطرنشان کرد: ایران همواره امنیت حوزه پیرامونی را به مثابه امنیت خود دیده و برای حفظ صلح و ثبات منطقه کوشیده است. در این جهت ما به همکاری با شرکای خود و سازمان همکاری شانگهای جهت مقابله موثر با تروریسم، افراط‌گرایی و قاچاق مواد مخدر ادامه خواهیم داد.

رییس جمهوری یکی از اصول محوری همکاری‌های کشورهای منطقه و اعضای شانگهای را مبارزه با تروریسم، افراط‌گرایی و جدایی طلبی دانست و گفت: جلوگیری از توسعه ایدئولوژی خشونت و افراط‌گرایی و مقابله دسته جمعی با جریان‌ها و نهادهای تولید و انتشار تفکرافراطی‌گری در منطقه در کنار شناسایی کانون‌های شکل‌گیری، حامیان و منابع مالی گروه‌های تروریستی، از مهم‌ترین رسالت‌های مشترک سازمان  همکاری شانگهای در حوزه امنیت دسته جمعی است. 

وی ادامه داد: بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران با اتکا به سال‌ها تجربه خود در مبارزه گسترده با گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق، آمادگی خود را برای هرگونه اقدام و مبارزه علیه جریانات تروریستی و افراط‌گرایی  اعلام می‌کند. 

تا سرکوبی کامل گروه‌های تروریستی افراط‌گرا به راه خود ادامه می دهیم

روحانی تصریح کرد: ‌هرچند در ابتدای سال جاری میلادی، یکی از بزرگترین فرماندهان جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم، سردار شهید قاسم سلیمانی، توسط به‌وجود آورندگان و حامی اصلی جریانات تکفیری و تروریستی، بطور ناجوانمردانه‌ای ترور شد و به شهادت رسید، اما ما همچنان مصمم‌ایم تا سرکوب کامل گروه‌های تروریستی افراط‌گرا، و پایان دادن به اشغالگری بیگانگان، به راه خود ادامه دهیم.

وی اضافه کرد:‌در همین رابطه قطعنامه پیشنهادی ایران تحت عنوان “جهان علیه خشونت و افراط‌گرایی” با رای مثبت ۱۹۰ کشور در دسامبر ۲۰۱۳ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید، که می‌تواند همچنان مورد توجه جدی برای اقدامات عملی، از سوی این سازمان قرار گیرد.

رییس جمهوری با ابراز خرسندی از پایان درگیری نظامی بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان گفت: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان همسایه دو کشور جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان و با تکیه بر اشتراکات فراوان تاریخی با مردم منطقه، از تصمیم اخیر مقامات این دو کشور  با وساطت فدراسیون روسیه برای پایان دادن به درگیری‌های نظامی و شروع فرآیند حل و فصل دیپلماتیک ابراز خرسندی می‌کند.

روحانی ابراز امیدواری کرد که دو کشور بتوانند اختلافات خود را در فضای صلح‌آمیز و در چارچوب حقوق بین‌الملل حل و فصل نمایند. 

رییس دولت تدبیر و امید گفت:‌ ایران به همین منظور طرح صلحی به منظور برقراری آتش بس و ایجاد صلح ارائه نمود و همچنین رایزنی‌های فشرده‌ای با طرفین درگیری و سایر کشورهای ذینفع انجام داده و از هرگونه تلاشی جهت کاهش تنش و اختلافات و برقراری ثبات، امنیت و صلح پایدار و عادلانه در این منطقه استقبال می‌کند.

وی در ادامه گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران همواره مبتنی بر حسن همجواری، همزیستی مسالمت‌آمیز و توسعه روزافزون روابط اقتصادی و تجاری با همسایگان و کشورهای دوست با هدف توسعه و رشد اقتصاد منطقه استوار بوده و در این جهت ابتکاراتی را پیشنهاد و از ابتکارات کشورهای دوست نیز استقبال نموده است. 

روحانی تاکید کرد: ضرورت دارد در مسیر ارتقای رفاه و معیشت ساکنان منطقه، توسعه پایدار و فقر زدایی در منطقه، از فرصت همکاری‌های مشترک، بهره برداری حداکثری به عمل آید.

رییس جمهور با بیان این که گسترش خطوط انتقال انرژی و توسعه مسیرهای مواصلاتی در منطقه از مهمترین ساز و کارهای همکاری در منطقه محسوب می‌گردد گفت: کشور ایران به عنوان یکی از مهمترین مجاری انتقال انرژی و یکی از شاهراه‌های مواصلاتی در منطقه با برخورداری از منابع غنی انرژی، دسترسی به دو دریای مهم و موقعیت سوق‌الجیشی بی‌نظیر، قادر به تامین نیازهای اصلی بسیاری از کشورهای منطقه و اعضای سازمان شانگهای می‌باشد.

وی یادآور شد: موقعیت جغرافیایی ایران در کریدورهای مختلف و بویژه کریدور شمال – جنوب فرصت بسیار بااهمیت و پایداری برای توسعه ارتباطات فراقاره‌ای و رهایی از برخی محدودیت‌های ژئوپلیتیک برای کشورهای دوست در این سازوکار می‌باشد. 

روحانی اضافه کرد: خوشحالم به اطلاع برسانم که بزودی با تکمیل مسیر ریلی رشت – بندرانزلی در حاشیه دریای خزر، مسیر ریلی کریدور شمال جنوب به واقعیت پیوسته و ظرفیت‌ عظیمی را برای حمل و نقل ترانزیتی ایجاد خواهد کرد.

رییس جمهور تاکید کرد: در تلاش هستیم ساخت مسیر ریلی رشت– آستارا را نیز در سریعترین زمان ممکن به سرانجام برسانیم و اتصال ریلی یکپارچه از خلیج‌فارس تا روسیه و شمال اروپا را فراهم آورده و یکی از نیازهای مهم بین‌المللی را تحقق بخشیم.

وی به راه آهن خواف – هرات اشاره کرد و گفت: در چند هفته آینده، راه‌آهن خواف-هرات که از محل کمک‌های توسعه‌ای جمهوری اسلامی ایران ساخته شده است، افتتاح خواهد شد. این راه‌آهن هدیه و کمک بسیار ارزشمندی برای کمک به خروج افغانستان از بن‌بست خواهد بود. ادامه این مسیر از هرات به مزارشریف می‌تواند ضمن کمک به کشورهای آسیای مرکزی برای دسترسی سهل و کم‌هزینه به آبهای آزاد و اروپا، بازار جمهوری اسلامی ایران و خاورمیانه را نیز در دسترس آنها قراردهد.

روحانی در ادامه گفت: در سال‌های اخیر چندجانبه‌گرایی اقتصادی و سیاسی مورد تهدید جدی قرارگرفت و دولت آمریکا با قلدرمآبی تمام در صدد اعمال سیاست‌ها و قوانین داخلی خود بر نظم جهانی و کشورهای دارای استقلال سیاسی برآمد. 

رییس جمهور افزود: نتایج انتخابات آمریکا نشان داد که نه تنها جهان مخالف سیاست‌های نادرست دولت کنونی ایالات متحده است، بلکه مردم آمریکا نیز از این سیاست‌ها به ستوه آمده‌اند. ملت آمریکا واکنش جهان به قلدرمآبی، قانون‌گریزی، نقض تعهدات بین‌المللی، تهدید و تحریم دیگر ملت‌ها را به خوبی شنید و تصمیم به تغییر گرفت.

وی یادآور شد: یک بار دیگر تاریخ واقعیت خود را به عرصه حکمرانی و سپهر سیاسی تحمیل کرد و درس عبرت‌ دیگری به ماجراجویان، جنگ‌طلبان، مخالفان حقوق ملت‌ها و ناقضان حقوق مسلم بین‌المللی داد. نتیجه انتخابات آمریکا نشان می‌دهد کشوری که مدام در حال استفاده از تهدید، تحریم و چماق باشد و با زبان زور با دیگر ملت‌ها سخن گوید، سیاست خارجی آن حتما راه خود را گم کرده است.

روحانی گفت: اکنون نوبت منتخبان و رهبران جدید در ایالات متحده آمریکاست که پیام ملت خود را به خوبی درک کنند و این اراده به تغییر را در سیاست خارجی خود و رابطه با دیگر کشورها و ملت ها عملی سازند. بازگشت به قانون‌مداری، مقررات و تعهدات شناخته شده بین المللی، احترام به حقوق ملت‌ها و جبران خسارت وارده از الزامات ترمیم اعتبار جهانی آمریکاست.

رییس جمهوری در پایان افزود: یک بار دیگر از رئیس جمهور فدراسیون روسیه و دیگر دست اندرکاران برگزاری این اجلاس تشکر کنم و برای دولت و مردم روسیه آرزوی سربلندی و بهروزی نمایم.

منبع: خبرگزاری ایرنا

نظر شما