معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: انسولین خارجی به‌خاطر طرز استفاده راحت‌تر مصرف بیشتری دارد و یکی از دلایل کمبود هم همین است.

میزان واردات انسولین پاسخگوی نیاز بیماران نیست

به گزارش قدس آنلاین، جبرائیل موفق در گفتگو با بیان اینکه هم اکنون انسولین نوامیکس توزیع شده و قیمت آن از سی و پنج هزار و ۳۷۰ تومان به هجده هزار و ۹۰۰ تومان کاهش پیدا کرده است، گفت: انواع مختلف انسولین وارداتی، به خاطر مشکلات تحریم و ارز گاهی دچار کمبود می شود که ما درصدد هستیم این تأثیر را به حداقل برسانیم. به عنوان مثال حدود پنج میلیون دوز واکسن سرماخوردگی هم اکنون در فرودگاه یکی از کشورهای خارجی نگه داشته شده است و به ایران تحویل داده نمی‌شود و این مشکل در تمامی داروهای وارداتی وجود دارد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در زمینه تولید انسولین داخلی تقریبا مشکلی نداریم و توزیع جدید هم در روزهای آینده انجام می‌شود، افزود: در سطح استان خراسان رضوی حدود ۲۰۰ هزار بیمار دیابتی شناسایی شده است که برآورد دقیق میزان نیاز آن‌ها به انسولین کار سختی است، زیرا برخی از آن‌ها با دارو درمان می‌شوند اما برخی حتما نیاز به انسولین دارند اما چیزی که مشخص است این است که میزان واردات انسولین پاسخگوی نیاز بیماران نیست و به همین دلیل از مردم عذرخواهی می‌کنیم.

موفق در ادامه بیان کرد :تمام تلاش ما توزیع مناسب و رسیدن دارو به دست بیمار واقعی است که در همین راستا از میان ۶۰۰ داروخانه سطح شهر مشهد، در ۶۰ داروخانه با پراکندگی مناسب در سطح شهر، توزیع در حال انجام است.

وی افزود: انسولین خارجی به خاطر طرز استفاده راحت‌تر مصرف بیشتری دارد و یکی از دلایل کمبود هم همین است.

موفق درباره قیمت انواع دیگر انسولین گفت: در مورد انسولین لانتوس و نوورپید قیمت‌ها بدون تغییر است و با نرخ سی و پنج هزار و ۳۷۰ تومان عرضه می شود که بیمه ۹۰ درصد این قیمت‌ها را پوشش می‌دهد.

منبع:مهر

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.