مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی نحوه برگزاری امتحانات دی ماه در سطح استان را تشریح کرد.

تشریح نحوه برگزاری امتحانات دی ماه دانش آموزان در خراسان رضوی

به گزارش قدس آنلاین، قاسمعلی خدابنده  در خصوص دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل خراسان رضوی در سال جاری خاطرنشان کرد: با توجه به برآوردی که از ثبت‌نام دانش‌آموزان و آمار ثبت شده در سامانه سناد در خراسان رضوی داشتیم حدود ۴۰ هزار دانش‌آموز ترک تحصیلی داریم. در حال حاضر که سه ماه از سال تحصیلی گذشته، بعید به نظر می‌رسد که پرونده‌ای در مدارس باقی مانده باشد که هنوز ثبت نشده باشد. قطعا تمام پرونده‌ها ثبت شده و آمار دانش‌آموزان ترک تحصیلی هم بالا است. کمیته‌ای در استان تشکیل داده‌ایم و در خواست داشتیم تا در شهرستان‌ها نیز شکل گیرد تا از طریق مدیران مدرسه، دهیاران، خانه‌های بهداشت و... دانش‌آموزان را به مدارس بازگردانیم. در حاشیه شهر مشهد دفاتر تسهیل‌گری داریم که از آنان درخواست داشتیم تا در صورت شناسایی دانش‌آموزان ترک تحصیلی، آنان را به ما معرفی کنند.

بیشترین آمار ترک تحصیل مربوط به صالح‌آباد است

وی عنوان کرد: در صالح‌آباد بالاترین آمار ترک تحصیلی را داریم و بیشترین آمار به دانش‌آموزان دختر که پایه متوسطه اول را ثبت‌نام نکرده‌اند، مربوط می‌شود. قطعا آمار دختران ترک تحصیل کرده بیشتر از پسران است. همچنین در مناطق محروم و مرزی نسبت به مناطق شهری آمار بالاتری وجود دارد. البته شرایط کرونایی اقتصاد خانواده‌ها را هم دچار بحران کرده که در این عامل بی‌تاثیر نیست.

افزایش دوبرابری آمار ترک تحصیل نسبت به سال گذشته

مدیرکل آموزش‌پرورش خراسان رضوی افزود: همچنین ترس از ابتلای به کرونا در این خصوص بی‌تاثیر نبوده و برخی از خانواده‌ها مانع حضور فرزندان خود در مدرسه شده‌اند. البته بخشی از این آمار هم به دانش‌آموزانی مربوط می‌شود که در مدارس غیر رسمی حضور پیدا می‌کنند، مانند مدارسی که در مساجد تشکیل می‌شود. این مدارس در سامانه‌های آموزش‌وپرورش محاسبه نمی‌شوند. این دانش‌آموزان نیز آمار ما را بالا برده است. آمار ترک تحصیلی‌ها نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر افزایش داشته است. در سال گذشته ۱۳ هزار دانش‌آموز ترک تحصیلی داشتیم، در حالی که این آمار در سال جاری به ۴۰ هزار نفر افزایش یافته است.

مدیرکل آموزش‌پرورش خراسان رضوی در خصوص وضعیت آمار ابتلایان معلمان و دانش‌آموزان خراسان رضوی تاکید کرد: آمار مبتلایان معلمان و دانش‌آموزان را هر هفته از سراسر استان جمع‌آوری می‌کنیم. وزارت بهداشت متولی اعلام آمار مبتلایان به کرونا در کشور است اما از ما درخواست شده که برای جلوگیری از حساسیت‌ها و نگرانی‌های بی‌مورد از اعلام آمار مبتلایان به کرونا در این حوزه خودداری کنیم. خوشبختانه در دو سه هفته اخیر، آمار مبتلایان به کرونا در معلمان و دانش‌آموزان خراسانی رو به کاهش بوده است.

امتحانات دی ماه در خراسان رضوی چگونه برگزار خواهد شد؟

مدیرکل آموزش‌پرورش خراسان رضوی در مورد نحوه برگزاری ارزشیابی دانش‌آموزان گفت: یکی از مشکلات و چالش‌های ما ارزشیابی پایانی است. در مکان‌هایی که شبکه شاد فعال است، حضور دانش‌آموز در شبکه شاد ملاک است. در جاهایی که شبکه شاد در دسترس نبوده، کار ما برای ارزشیابی سخت‌تر شده است. در حال حاضر که به امتحانات پایان ترم دی ماه نزدیک شده‌ایم، ارزشیابی دانش‌آموزان داوطلب آزاد پایه نهم و دوازدهم که قصد فارغ‌التحصیلی دارند به صورت حضوری خواهد بود. نحوه برگزاری امتحانات سایر پایه‌های تحصیلی به تصمیم شورای مدرسه و منطقه بستگی دارد.

خدابنده ادامه داد: اگر شرایط برگزاری امتحانات حضوری فراهم بود، امتحانات به صورت حضوری برگزار خواهد شد، در غیر اینصورت دانش‌آموزان به صورت مجازی ارزشیابی خواهند شد. یک نرم‌افزار آزمون‌ساز در خراسان رضوی طراحی کرده‌ایم که می‌توانیم برای هر پایه تحصیلی برای تمام دانش‌آموزان استان یک آزمون هماهنگ برگزار کنیم که حدود ۲۰۰ هزار دانش‌آموز در یک ساعت مشخص می‌توانند در یک آزمون شرکت کنند.

افزایش ۲۰ درصدی بودجه آموزش و پرورش

 وی در خصوص بودجه سال ۱۴۰۰ آموزش‌وپرورش اظهار کرد: بودجه آموزش‌وپرورش در سال گذشته حدود ۵۶ هزار میلیارد تومان بود. معمولا بودجه‌های آموزش‌وپرورش ۱۱۰ درصد تخصیص پیدا می‌کند. یعنی در سال ۱۳۹۹ تقریبا ۶۲ هزار میلیارد تومان بودجه دریافت خواهیم داشت. پیش‌بینی ما این است که برای سال آتی بودجه آموزش‌وپرورش ۲۰ درصد افزایش داشته باشد اما این که مجلس چه رقم و عددی را تصویب کند، از آن بی‌اطلاعیم. همچنین در بودجه سال ۱۳۹۹ بودجه‌ای برای آموزش‌های مجازی نداشتیم. اگر برای سال آتی هم در نظر گرفته باشند از آن بی‌اطلاعیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  0 0
  منظور از داوطلب اازاد چیه
 • اسکندر ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  0 0
  مگه کرونا برای کلاس دوازدهم نیست خیلی خطرناک هست