معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در جمع گلخانه‌داران مشهد نسبت به پیگیری برای ایجاد پایانه‌ فروش و صادرات گل و گیاه صنعتگران این استان در حوالی این شهر قول مساعد داد.

گلخانه‌داران مشهدی صاحب پایانه‌ فروش و صادرات تولیداتشان می‌شوند

به گزارش قدس آنلاین، علی رسولیان امروز  در جریان بازدید از یک مزرعه تولید گل واقع در مسیر جاده مشهد - کلات در حومه مشهد افزود: در تلاش هستیم طی تفاهمنامه‌ای با مدیر عامل شرکت شهرک‌های کشاورزی ایران، زمینه ایجاد پایانه بار صادراتی گل و گیاه در مشهد و توسعه شهرکهای گلخانه‌ای را فراهم کنیم.

وی ادامه داد: تامین زمین مورد نظر برای ایجاد پایانه بار صادراتی گل و گیاه در مشهد طی نشستی با مسوولان مرتبط بررسی و راهکارهای لازم اتخاذ می‌شود.

معاون استاندار خراسان رضوی با اشاره به برنامه این استان برای توسعه هزار هکتار گلخانه گفت: با توجه به توانمندی صنعتگران گل و گیاه در خراسان رضوی توسعه این مقدار گلخانه در استان قابل تحقق است.

وی افزود: صنعتگران گل و گیاه در خراسان رضوی با بومی سازی برخی مواد اولیه و ابزارآلات و افزایش سطح رقابت خود با دیگر کشورها سهم خود را در صادرات این محصول افزایش داده و به ۱۸ درصد از کل صادرات گل و گیاه و ۳۵ درصد از کل صادرات گلهای شاخه بریده کشور رسانده‌اند.  

رسولیان ادامه داد: برای بررسی و رفع مشکلات گلخانه‌داران استان، ستاد گلخانه‌ها و شهرکهای کشاورزی استان تشکیل شده و نخستین نشست خود را با مسوولان دستگاه‌های اجرایی مختلف و نمایندگان بخش خصوصی برگزار کرده است تا بتوان با اتخاذ تصمیماتی مشکلات گلخانه داران را برطرف کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: قطعه ۵۰ هکتاری برای پایانه بار صادراتی گل و گیاه در مشهد در نظر گرفته شده که ۹ هکتار آن مربوط به زمین‌های ملی تحت مسوولیت اداره کل راه و شهرسازی و ۲۲ هکتار زمین واگذار شده به هنگ مرزبانی است.

محمدرضا اورانی افزود: طی نشستی با مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی، مشکل زمین بررسی و رفع خواهد شد تا بتوان برای این پایانه در قالب شهرک کشاورزی، اعتبارات لازم را دریافت کرد.

وی ادامه داد: تضمین امنیت غذایی آینده کشور با برخورداری از اقلیم شکننده آن در گرو توسعه کشت گلخانه‌ای است و تولیدکنندگان این بخش از تمام ظرفیتهای داخلی برای توسعه تولید بهره گرفته‌اند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: هر چقدر در توسعه گلخانه سرمایه‌گذاری شود، ۱۰ برابر آن بهره وری خواهد داشت لذا تولیدکنندگان در این بخش نیازمند حمایت بیشتری هستند.

مدیرعامل مزرعه تولید گل سمنگانی نیز به نمایندگی از سایر گلخانه داران گفت: بزرگترین و مهمترین مشکل صنعتگران گل و گیاه در این استان نبود پایانه صادراتی یا بارانداز فروش است.

مهدی سمنگانی افزود: با اینکه وزیر جهاد کشاورزی نسبت به ایجاد پایانه بار صادراتی گل و گیاه در مشهد قول مساعدت داده و حتی رییس سازمان جهاد کشاورزی زمینی را برای ایجاد این پایانه اعلام کرده است اما تا کنون اقدامی در این زمینه انجام نگرفته است.

وی ادامه داد: مشهد قطب تولیدات و محصولات کشاورزی است و به فضایی برای فروش و صادرات این تولیدات بویژه گل و گیاه نیاز دارد.

این تولیدکننده گلهای زینتی گفت: سرمایه‌گذاران حوزه گلخانه به زمین و آب برای راه‌اندازی پایانه صادراتی نیاز دارند و هزینه‌های مرتبط با تجهیز گلخانه را خود پرداخت می‌کنند.

مشکلات توسعه گلخانه در خراسان رضوی 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: پارسال ۳۸۶ هکتار گلخانه در استان ایجاد شد و برنامه امسال ایجاد ۱۷۵ هکتار گلخانه جدید بود که از این میزان ۱۲۵ هکتار گلخانه ایجاد شده و نیمی از آنها به بهره برداری رسیده است.

غلامحسین ساربان افزود: هم اینک گلخانه‌های خراسان رضوی ۶۰ نوع محصول تولید می‌کنند و ۱۵ درصد از گلخانه‌های استان به تولید گل و گیاه زینتی اختصاص دارد.

وی ادامه داد: شیوع کرونا و تعطیلی اجباری گلخانه‌ها و مراکز فروش گل و گیاه، ضرر بسیار به گلخانه داران استان وارد کرد و تسهیلات ۶۰ تا ۱۲۰ میلیون ریالی ویژه مشاغل آسیب دیده از کرونا نیز چندان مورد استقبال گلخانه داران قرار نگرفت.

مدیرعامل مزرعه تولید گل و گیاه سمنگانی نیز با تاکید بر اینکه باید تکلیف تولیدکنندگان گل و گیاه مشخص شود، گفت: دستگاه‌های اجرایی و خدماتی برای دریافت حق و حقوق دولتی، هر یک این بخش از تولید را در گروه‌های مختلف صنعت، کشاورزی، صنف و تجارت قرار می‌دهند و تعرفه‌های متفاوتی را برای تولیدکنندگان در نظر می‌گیرند.

سمنگانی افزود: از سوی دیگر قانون بهبود فضای کسب و کار توسط شرکتهای خدماتی رعایت نمی‌شود و گاز یا برق گلخانه‌داران را در تابستان یا زمستان قطع می‌کنند، در حالی که برای توسعه کشت گلخانه‌ای در استان باید رویکرد ویژه‌ای نسبت به گلخانه‌داران اتخاذ شود.

وی با گلایه از ممنوعیت فعالیت گلفروشان به دلیل شیوع کرونا ادامه داد: براساس استعلام از وزارت جهاد کشاورزی، بخش گل و گیاه زینتی جزو "تره بار" محسوب شده و در زمره مشاغل گروه یک قرار می‌گیرند و منع فعالیت ندارند.

سمنگانی گفت: عمر گل کوتاه است و حداکثر چهار تا پنج روز می‌توان آن را در انبار نگه داشت، لذا تعطیلی گلخانه یا گل فروشی باعث از بین رفتن گلها و ضرر ناشی از آن به گلخانه داران می‌شود.

وی افزود: کشتهای گلخانه‌ای فرصت مطلوبی برای توسعه تولیدات کشاورزی هستند و در شرایط معمول می‌توان بهره وری در گلخانه را تا هفت برابر افزایش داد و یک گلخانه دار خوب می‌تواند این بهره وری را به ۱۱ برابر برساند.

این تولید کننده ادامه داد: در شرایط شیوع کرونا و محدودیتهای ناشی از آن، مزرعه سمنگانی محصولات خود را به کشورهای مختلف صادر کرده است و میزان صادرات آن در سال گذشته به پنج میلیون دلار ‌رسید.

گلخانه دار دیگری نیز گفت: با اینکه گلخانه من مصوبه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان را مبنی بر تقسیط وام به پنج سال با نرخ سود ۱۵ درصد دارد اما بانکها این مصوبه را اجرا نکردند.

حمید خرم افزود: یکی از مشکلات گلخانه‌داران تسهیلات بانکی است که به صورت محدود با نرخ سود زیاد در اختیار گلخانه داران قرار می‌گیرد.

قطع گاز گلخانه‌ها در فصل زمستان و نامطلوب بودن نحوه تخصیص سوخت جایگزین برای گلخانه‌داران، مطالبه زودهنگام پرداخت قبوض گاز از گلخانه دار،  خارج کردن فعالیتهای کشاورزی از موضوع تبصره ۴ ماده یک قانون حفظ کاربری اراضی توسط دیوان عدالت اداری، از موانع و مشکلات مطرح شده از سوی گلخانه داران بود.

مصوبه هیات وزیران مبنی بر مستثنی شدن احداث گلخانه و فنس کشی باغ از آیین نامه استفاده از اراضی و احداث بنا و تاسیسات خارج از حریم شهرها، پلمب گلخانه‌های دارای مجوز در حریم شهر از سوی شهرداری به دلیل عدم پرداخت عوارض، در نظر گرفتن تعرفه صنعتی برای چاه‌های قدیمی گلخانه‌های شهرستانهای سبزوار، فریمان و چناران از دیگر مشکلات مطرح شده توسط گلخانه داران بود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی در این باره گفت: قطع گاز واحدهای تولیدی در اختیار استان نیست و این تصمیم در سطح ملی گرفته می‌شود، از سوی دیگر فرآیند تخصیص سوخت جایگزین مانند گازوئیل یا مازوت به قیمت مناسب برای واحدهای تولیدی استان پیچیده و دشوار است.

رسولیان افزود: با انجام مکاتباتی تلاش کرده‌ایم سوخت جایگزین برای واحدهای تولیدی که با قطع گاز در زمستان مواجه می‌شوند، مشروط به رعایت مواردی تامین کنیم.

وی با تاکید بر توسعه صنایع تبدیلی در حوزه گلخانه‌ها ادامه داد: ایران بهترین شرایط را برای توسعه کشت گلخانه‌ای دارد زیرا با توجه به شرایط اقلیمی کشورهای شمال و جنوب ایران، تامین سرما برای همسایگان جنوبی ایران در تابستان و تامین گرما برای همسایگان شمالی ایران در زمستان بسیار دشوار است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: کشورهای آسیای میانه بهترین بازار را برای محصولات گل و گیاه کشور بویژه خراسان رضوی دارند.
وی همچنین در خصوص رفع مشکل پلمب گلخانه‌ها از سوی شهرداری به خاطر عدم پرداخت عوارض قول نشست با شهردار مشهد و بررسی این موضوع را داد.

منبع: ایرنا

انتهای خبر/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.