به گفته سخنگوی سازمان انتقال خون کشور، در صورت نبود برنامه‌ریزی مناسب و فوری در ارائه تسهیلات رفت وآمد به اهداکنندگان خون و کارکنان انتقال خون در ساعات شبانه پس از افطار، با کاهش شدید ذخایر خون و مشکل جدی در تامین خون و فرآورده‌های آن در مراکز درمانی کشور در ماه آینده مواجه خواهیم بود.

مهمترین چالش سازمان انتقال خون در ماه رمضان "محدودیت تردد شبانه" است

«بشیر حاجی بیگی» سخنگوی سازمان انتقال خون کشور در گفت وگو با خبرنگار قدس آنلاین گفت: استمرار منع تردد عبور و مرور در شب امکان حضور داوطلبان اهدای خون را کاملاً محدود می‌کند و این سازمان را با چالش عدم حضور اهدا کنندگان خون در مراکز انتقال خون در ساعات پس از افطار مواجه خواهد کرد.

به گفته سخنگوی سازمان انتقال خون کشور، در صورت نبود برنامه‌ریزی مناسب و فوری در ارائه تسهیلات رفت وآمد به اهداکنندگان خون و کارکنان انتقال خون در ساعات شبانه پس از افطار، با کاهش شدید ذخایر خون و مشکل جدی در تأمین خون و فرآورده‌های آن در مراکز درمانی کشور در ماه آینده مواجه خواهیم بود.

حاجی بیگی افزود:باید در جلسات ستاد ملی کرونا امکان لغو عبور و مرور شبانه در ماه مبارک رمضان برای اهدا کنندگان خون و پلاسما و پلاکت مورد ارزیابی و بررسی سریع قرار گیرد.

وی ادامه داد: اهدای خون در ماه مبارک رمضان اقدامی جهادی و نماد همدلی و ایثارگری است. یک تشکر ویژه از اهدا کنندگان خون در سراسر کشور دارم که سازمان انتقال خون و بیماران را تنها نگذاشتند و هچنین تشکر از همه عزیزانی که در رسانه های سمعی و بصری و نوشتاری کمک ما بودند را در این خصوص ضروری می‌دانم که مانند همیشه یاریگر ما بودند.

آمار اهدای خون همه ساله در ایام ماه مبارک رمضان کاهش می‌یابد

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت :همه ساله در ایام ماه مبارک رمضان به دلیل روزه داری هموطنان عزیز، از آمار اهدای خون در کشور کاسته می‌شود.

وی تاکید کرد: تدابیر ما برای جبران کاهش آمار اهدای خون شامل تغییر ساعات فعالیت مراکز اهدای خون در کل کشور با توجه به استقبال مردم از اهدای خون در ماه مبارک رمضان در شیفت‌های شب و پس از افطار امسال با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا و استمرار قانون منع تردد و عبور و مرور شبانه است زیرا این موضوع این سازمان را با چالش جدی عدم حضور اهدا کنندگان و کاهش شدید ذخایر خونی مواجه خواهد شد.

وی افزود: سازمان انتقال خون ایران موظف است و باید جوابگوی نزدیک به ۹۰۰ بیمارستان و مرکز درمانی از نظر تامین خون و فرآورده‌های آن نظیر پلاکت، گلبول قرمز فشرده شده و پلاسما باشد و باید همکاری های لازم از طرف مسئولان ذیربط با سازمان انتقال خون ایران برای حضور اهداکنندگان خون طبق سنوات گذشته در ساعات منع تردد بعد از افطار صورت پذیرد.

برای اتخاذ تدابیر لازم با ستاد ملی مقابله با کرونا مکاتبه کردیم

حاجی بیگی تصریح کرد: در این خصوص مکاتبات لازم با ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا صورت گرفته که امیدواریم همکاری های لازم با اهداکنندگان خون از نظر تردد به مراکز مرکز اهدای خون انجام شود.

 رعایت همه پروتکل های بهداشتی در مراکز اهدای خون سراسر کشور

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: همه پروتکل های بهداشتی در مراکز اهدای خون سراسر کشور در جهت سلامت اهداکنندگان خون رعایت می شود و اطمینان داریم که همه مراجعان برای اهدای خون از سالم‌ترین افراد جامعه هستند که اصول خود مراقبتی را به خوبی انجام می‌دهند.

وی اعلام کرد: همچنین همه وسایل و تجهیزات استفاده شده در پروسه اهدای خون کاملاً استریل و یکبار مصرف هستند.

روزه داری مانعی برای اهدای خون نیست

حاجی بیگی گفت: روزه داری منعی برای اهدای خون نیست با توجه به نیاز خون و فرآورده های آن به صورت روزانه اهدای خون باید به صورت مستمر صورت پذیرد.

وی خاطر نشان کرد: ۲۰ درصد از خون های اهدایی مردم عزیز کشورمان به مصرف بیماران خاص نظیر عزیزان تالاسمی می رسد و کمبود خون و فرآورده‌های آن در استان‌های شمالی کشور مثل گیلان و مازندران و خراسان رضوی و استان‌های جنوبی کشور مثل سیستان و بلوچستان، فارس، بوشهر ،هرمزگان و خوزستان بیشتر احساس می‌شود و مردم عزیز این استان‌ها باید اقبال بیشتری نسبت به اهدای خون نشان دهند اهدای خون باید با تصمیم آگاهانه و اهدای خون مسئولانه باشد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.