مدیر مدرسه علمیه حضرت مهدی(عج) راهکارهای بهره‌گیری از فرصت ماه رمضان برای خودسازی فردی و اجتماعی را تشریح کرد.

چگونه باید از فرصت ماه رمضان برای خودسازی فردی بهره گرفت؟

حجت الاسلام محمدجواد نظافت یزدی  اظهار داشت: ما از توصیفی که خداوند متعال از ماه مبارک رمضان کرده است، به عظمتش پی‌می‌بریم؛ پروردگار ارزش یک شب قدر از این ماه را بیشتر از هزار ماه دانسته است.

وی افزود: ماه رمضان به نوعی ماه ارتباطی دوباره میان بنده و معبود است؛ در این ماه بایستی زنگارهای غفلت، شرک و گناه را از وجودمان بزداییم.

مدیر مدرسه علمیه حضرت مهدی(عج) با بیان اینکه یکی از مهمترین دستاوردهای هر فرد در ماه رمضان، رسیدن به بعد انسانی است، خاطرنشان کرد: این فرصت خوب را نباید از دست بدهیم و بایستی توجه داشته باشیم که خداوند متعال با ماه مبارک رمضان به کمک ما آمده است؛ پروردگار عالم با روزه، کمک بزرگی کرده تا از آن در جهت مبارزه ما با دشمنانی که در درون و برون وجودمان قرار دارند، مبارزه کنیم.

نظافت یزدی گفت: رمضان فرصت مغتنمی برای آباد شدن دنیا و آخرت ماست؛ تعقیبات نمازی که در این ماه مبارک وارد شده است، هم به زندگی دنیوی و هم به زندگی اخروی توجه ویژه‌ای دارند. به نوعی این ادعیه و تعقیبات کلاس درسی‌است برای ما تا بتوانیم مقداری از بعد حیوانی خود فاصله بگیریم.

وی افزود: در ماه مبارک رمضان، نباید نسبت به مسائل بی‌تفاوت باشیم؛ حضرت امیرالمومنین علی(ع) در همین زمینه می‌فرماید: اگر کسی احساس دردمندی نسبت به وقایع نداشته باشد، دچار بزرگترین درد یعنی از بین رفتن انسانیتش شده است.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: در این ماه باید بیش از پیش، جهانی فکر کنیم و مشکلات دنیای پیرامون خود را مدنظر قراردهیم، تا ان‌شاءالله زمینه را برای ظهور امام زمان(عج) فراهم کنیم.

نظافت یزدی بیماری کرونا را یک آزمایش الهی جدید دانست و اظهار داشت: این بیماری، امتحان بزرگی برای مردم و برای مسئولین کشور بود؛ شاید برخی شیوع کرونا را تبدیل به بهانه‌ای برای سست کردن پیوند مردم با خدا کردند که این کار به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

وی افزود: مطالبه مسئولین از مردم در شرایط فعلی باید رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی باشد و در کنار آن مساجد نیز می‌توانند به فعالیت بپردازند؛ تعطیلی مساجد و جلسات مذهبی آسان‌ترین راه‌حل است اما بهترین راه‌حل نخواهد بود.

مدیر مدرسه علمیه حضرت مهدی(عج) با بیان اینکه تجربه برگزاری مراسمات مذهبی در فضای باز را در ماه‌های محرم و صفر سال گذشته داشته‌ایم، ادامه داد: اکثر مساجد ما یا فضای باز مناسبی برای برگزاری مراسمات در فصل بهار و شرایط جوی کنونی دارند و یا دارای سقفی بلند هستند که با رعایت ماسک و فاصله گذاری اجتماعی مشکلی برای مردم ما پیش نخواهد آمد.

نظافت یزدی گفت: همانطور که سلامت جسمی و مادی جامعه اهمیت دارد، سلامت معنوی مردم نیز بسیار حائز اهمیت است؛ مقابل هم قراردادن دو بُعد سلامتی، توطئه دشمنان است که متاسفانه برخی مسئولین کشورمان که پای همین سفره معنویت نشسته‌اند، نیز ناخواسته این مغایرت را تایید می‌نمایند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ایجاد هراس بین مردم کار درستی نیست؛ همانطور که تعطیلی مراسمات مذهبی مضر است، برگزاری این مراسمات بدون رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی نیز برای جامعه خطرناک است؛ پس باید با مدیریت این مسئله، راه حل بهتری برای آن پیدا کنیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.