شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۵

دستور پوتین برای پاسخ قاطع روسیه به اقدامات خصمانه غربی‌ها

رئیس جمهوری روسیه با امضای فرمانی، دولت را موظف کرد تا اقدامات مشخصی را برای پاسخ‌گویی به اقدامات خصمانه کشورهای خارجی که منافع ملی و امنیتی روسیه را به خطر بیاندازد، اعمال کرده و اصولی را در این رابطه در نظر بگیرند.

پوتین

قدس آنلاین؛ به نقل از خبرگزاری «نووستی»، دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد که "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه روز جمعه فرمان مربوط به اقدامات متقابل در برابر هر نوع اقدام غیردوستانه از طرف سایر کشورها امضاء کرد.

این سند به هدف دفاع از منافع و امنیت روسیه محدود شده و در صورت ضرورت، با تعطیلی سفارت‌ها و کنسولگری‌های کشورهای متخاصم و همچنین ممنوع شدن فعالیت ارگان‌ها و موسسات دولتی این کشورها و لغو توافقات کاری-تجاری با شخصیت‌های حقیقی در خاک فدراسیون روسیه همراه خواهد شد. البته صحبت تنها در خصوص کشورهایی است که اقدامات غیردوستانه‌ای را در قبال روسیه انجام دهند. این محدودیت‌ها می‌تواند توافقات مربوط به تأمین نیروی کاری و موافقت نامه‌هایی که در خصوص روابط کاری با این کشورها امضاء شده، را نیز شامل گردد.

در دستور پوتین در این زمینه، یادآوری شده است که این محدودیت‌ها در خصوص شهروندان کشورهای متخاصم که به نمایندگی از دولت‌های متبوع خود در نمایندگی‌های دیپلماتیک یا ارگان‌ها یا موسسات دولتی حضور می‌یابند، اعمال نخواهند شد.

در این سند به دولت فدراسیون روسیه نیز دستور داده شده است: لازم است تا فهرستی از کشورهای خارجی غیردوست که این محدودیت‌ها می‌تواند درباره آنها اعمال شود و همچنین تعداد شخصیت‌های فیزیکی آنها در خاک روسیه را مشخص کند.

طبق دستور رئیس جمهوری روسیه، کابینه وزرا می‌تواند پیشنهادهایی برای تغییر اقدامات در نظر گرفته در این باره، از جمله زمان اعمال آنها ارائه دهد و همچنین باید کنترل رعایت حقوق شهروندان روسی در این رابطه را تأمین کند.

"دیمیتری پسکوف" سخنگوی کرملین شب گذشته در خصوص دستور ولادیمیر پوتین توضیح داد که اقدامات برای مقابله با اقدامات خصمانه کشورهای خارجی، مربوط به فعالیت نمایندگی‌های دیپلماتیک و رسمی این کشورها و نه تجار آنها می‌شود و این مسئله به فعالیت تجار و سرمایه‌ گذران خارجی فعال در روسیه آسیب نخواهد رساند.

نظر شما