سه‌شنبه ۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۹

ابراز امیدواری پکن برای حصول پیشرفت در دور جدید مذاکرات وین

چین

سخنگوی وزارت خارجه چین با استقبال از توافق آژانس اتمی و ایران برای تمدید یک ماهه توافق دوجانبه، ابراز امیدواری کرد طرف‌های حاضر در مذاکرات وین، هرچه سریعتر به پیشرفت دست پیدا کنند.

قدس آنلاین: پیش از آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران و بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی، دولت پکن برای حصول پیشرفت در این گفت‌وگوها ابراز امیدواری کرد.

«ژائو لی‌جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (سه‌شنبه) از توافق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با جمهوری اسلامی ایران برای تمدید یک ماهه توافق درباره نظارت بر تأسیسات هسته‌ای، استقبال کرد.

به نوشته وبگاه «چاینا دیلی» ژائو در نشست خبری روزانه گفت: «چین امیدوار است طرف‌های مرتبط در گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران، بتوانند هرچه سریعتر به پیشرفت [معناداری] در مذاکرات دست پیدا کنند».

وی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر توافق آژانس اتمی با ایران روی مذاکرات وین نیز اظهار داشت: «ما باور داریم که این توافق، اراده سیاسی ایران برای حصول نتیجه در گفت‌وگوهای احیای برجام را نشان می‌دهد و زمان با ارزشی برای مذاکرات خریده است».

بر اساس این گزارش، سخنگوی وزارت خارجه چین با بیان اینکه فعلا پیشرفت‌های قابل توجهی در مذاکرات وین حاصل شده، افزود: «اما هنوز اختلاف نظرهایی وجود دارد. ما امیدواریم همه طرف‌ها بتوانند با احساس ضرورت بیشتری اقدام کرده و یک تصمیم سیاسی بدون تأخیر اتخاذ کنند».

ژائو درباره نقش پکن در مذاکرات احیای برجام در وین نیز توضیح داد: «چین به عنوان یک عضو برجام، چین به‌صورت فعالانه در تلاش برای حل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران بوده و کارهای زیادی برای بازگرداندن برجام به مسیر اصلی با هدف حفظ سیستم جهانی عدم اشاعه انجام داده است».

وی ضمن تاکید بر تعهد چین به حل سیاسی مسئله هسته‌ای ایران، ادامه داد: «از همه طرف‌های برجام خواستیم که به‌صورت کامل توافقی که در جریان نشست وزرای خارجه در دسامبر گذشته حاصل شد، اجرا کنند... ما از آمریکا - که از برجام خارج شد - می‌خواهیم به آن بازگشته و همه تحریم‌های مرتبط بر ایران را بردارد. از ایران نیز می‌خواهیم که تعهدات خود را اجرا کند».

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته طی یک کنفرانس خبری از تمدید یک ماهه تفاهم ایران و آژانس تا تاریخ ۲۴ ژوئن (سوم تیرماه) خبر داد.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سوم اسفند ماه سال گذشته و پیش از توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی بیانیه‌ای مشترک صادر کردند. سازمان انرژی اتمی، آژانس را مطلع کرد که به منظور پایبندی به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی (قانون) تحت عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» (قانون)، ایران اجرای اقدامات داوطلبانه، آنگونه که در برجام آمده است، را از ۵ اسفند ۱۳۹۹ متوقف خواهد کرد و یک تفاهم فنی دوجانبه موقت نیز حاصل شد.

بر اساس ضمیمه فنی تفاهم مشترک ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران برای مدت تا سه ماه اجازه داد تا دوربین‌های نصب شده در ۸ تاسیسات یا ساختمان به منظور ضبط داده‌ها در محل خود حفظ و به کار خود ادامه دهد و همچنین در این مدت سوابق کامل برخی فعالیت‌ها مانند کیک زرد، آب سنگین و ماشین‌ها را حفظ کند.

روز گذشته همچنین «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه بیشترین نظارت‌ها در جهان بر تأسیسات هسته‌ای ایران انجام می‌شود، گفت در صورت التزام واشنگتن به بخش اقتصادی توافق هسته‌ای، تهران نیز آماده است تا به اجرای کامل تعهدات برجامی بازگردد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.