۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۵
کد خبر: 756002

رییس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران درباره انتظارات جامعه کارگری گفت:امنیت شغلی ، معیشت ، حذف شرکتهای پیمانکاری کارگری و بهبود وضعیت مستمری بگیران از اولویتهای دولت آینده است.

کارگران از رئیس دولت سیزدهم چه می خواهند؟

به گزارش قدس آنلاین محمدرضا تاجیک ،رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران درباره انتظارات جامعه کارگری از دولت آینده اظهار کرد:مطالبات جامعه کارگری در راستای امنیت شغلی است و اگر امنیت شغلی نیروی کار حفظ شود میتوان به بسیاری از مشکلات  کارگران جامعه عمل پوشاند و مطمئنا شاهد افزایش رونق تولید درچرخه اقتصاد می باشیم.

نماینده کارگران ادامه داد: برخلاف عده ای از کارفرمایان که تصور می کنند در قراردادهای دائم بازدهی تولید پایین تر است میتوان گفت در قراردادهای موقت کارگر نسبت به آینده و فردای خود دغدغه خاطر دارد و نگران است که ماه آینده تسویه حساب کند و دیگر سرکار نباشد لذا بازدهی مناسب ندارد و از لحاظ روحی و فکری نمیتواند تمام توان خود را برای تولید بکار گیرد مطمئنا قراردادهای موقت بزرگترین آسیب را به جامعه کار و تولید می زند و انتظار داریم که در دولت آینده به این مساله به طور جدی ورود و موضوع قراردادهای موقت کار را اصلاح نمایند.

عضو کمیته دستمزد کشور در ادامه اجرای صحیح قانون کار در راستای تامین معیشت را از دیگر مطالبات کارگران از دولت برشمرد و اظهار کرد: متاسفانه طی این سالها اجرای صحیح تبصره یک و دو ماده 41 قانون کار را از سوی دولتها شاهد نبودیم. ما معتقدیم که قانون مشکل ندارد بلکه دولتها از اجرای آن تمکین نکرده اند و اگر به ماده 41طی این سالها به درستی اجرا می شد کارگران مشکل معیشتی نداشتند .متاسفانه اصلا به تبصره 2ماده 41قانون کار توجه نشده است و در حال حاضر کارگر 50درصد هزینه زندگی خود را به عنوان دستمزد دریافت می کند.

 این فعال کارگری گفت:رعایت  اصل 43و 29قانون اساسی وظیفه تمام دولتها می باشد اصلی که بطور کلی فراموش شده است تامین کار برای همه آحاد جامعه و مسکن و آموزش رایگان و تامین اجتماعی بر عهده دولتها است. لذا رئیس جمهور آینده  باید نقش حمایتی خود را نسبت به مساله اشتغال ، امنیت شغلی ،معیشت و مسکن کارگران بیش از پیش نشان بدهد.

این مقام کارگری توجه به بحث مستمری ها و حقوق بازنشستگان، بیمه بیکاری و پرداخت مطالبات سازمان تامین اجتماعی توسط دولت را از دیگر اولویتها برشمرد و افزود: مطالبات هنوز به طور کامل وصول نشده است لذا دولت آینده باید تکلیف پرداخت مطالبات تامین اجتماعی را روشن کند.

وی درباره وعده های انتخاباتی کاندیداها بیان کرد: یک کاندیدا به جای آنکه بگوید فضای مجازی را بهبود می بخشد و چقدر یارانه می خواهد بدهد یا وضعیت بورس را چطور اصلاح می کند باید برنامه هایی که برای رونق اشتغال و تولید و حمایت از جامعه کار و تولید دارد، مطرح کند.مقام معظم رهبری تاکید فرمودند که می بایست اشتغال کار جوانان در الویت برنامه های دولت آتی باشد.

تاجیک گفت: در چند سال گذشته بیشتر شعارهای سال اقتصادی و بر محور تولید بوده است؛ مقام معظم رهبری ضرورت توجه به مباحث رونق تولید و اشتغال و معیشت کارگران و اقتصاد کشور در چند سال گذشته بارها تذکر دادند لذا رئیس جمهور آینده باید طرحی در حمایت از تولید و اشتغال جوانان ارائه دهد و توقع داریم در مناظرات، بیشتر به مباحث اقتصادی، تولیدی و اشتغال جوانان  و معیشت کارگران که دغدغه خانواده ها است، بحث شود و رویکردها به این سمت و سو باشد.

رئیس مجمع نمایندگان کارگران استان تهران، در پایان با بیان اینکه صحبتها و مناظرات کاندیداها باید از حواشی به دور باشد، گفت: در چهار سال آینده باید به جامعه کار و تولید بیشتر توجه کنیم و از رئیس جمهور بعدی توقع داریم که تمرکز خود را روی جامعه کارگری که اکثریت کشور را تشکیل می دهند، بگذارد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.