یک رسانه آمریکایی خبر داد، وزارت دادگستری این کشور در حال تحقیق درباره تلاش‌های «رودی جولیانی» وکیل شخصی سابق دونالد ترامپ برای لابی به نفع ترکیه است.

 تحقیقات دادگستری آمریکا درباره لابی وکیل ترامپ برای ترکیه

قدس آنلاین: به رغم گذشت بیش از پنج ماه از کنار رفتن دونالد ترامپ از ریاست جمهوری، نام او همچنان در رسانه‌ها خبرساز است و تازه‌ترین خبرها از تحقیقات دادگستری آمریکا درباره لابی وکیل شخصی سابق او به نفع ترکیه حکایت دارد.

«بلومبرگ» گزارش داد، وزارت دادگستری این کشور در حال تحقیق درباره ادعای تلاش‌های «رودی جولیانی» وکیل شخصی سابق دونالد ترامپ برای لابی به نفع ترکیه است.

طبق گزارش این رسانه آمریکایی، رودی جولیانی در سال ۲۰۱۷ از دونالد ترامپ رئیس‌جمهور وقت آمریکا خواسته بود که اتهام‌های قضات فدرال علیه «رضا ضراب» رفع شود.

رضا ضراب تاجر ایرانی - ترکیه‌ای است که به اتهام دور زدن تحریم‌های ایران از سوی آمریکا متهم شده است.

بنا بر گزارش بلومبرگ، رودی جولیانی همچنین از ترامپ خواسته بود که «فتح‌الله گولن» واعظ و اپوزیسیون مخالف دولت ترکیه را که در آمریکا ساکن است، به ترکیه تحویل دهد.

ترکیه گولن و تشکیلات زیرمجموعه او را تروریستی خوانده و عامل کودتای نافرجام جولای ۲۰۱۶ اعلام کرده و بارها از آمریکا خواسته که او را به آنکارا تحویل دهد اما واشنگتن این درخواست‌ها را بی جواب گذاشته است.

بنا بر گزارش بلومبرگ، دادستان‌های فدرال در حال تحقیق در این باره هستند که آیا جولیانی به نمایندگی از منافع ترکیه چنین درخواست‌هایی را از ترامپ انجام داده است. جولیانی در دولت سابق آمریکا مدتی را به عنوان وکیل شخصی ترامپ فعالیت داشت.

رسانه‌ای شدن تحقیقات دادگستری آمریکا درباره اقدامات رودی جولیانی در شرایطی انجام شده که پیشتر در خبرها آمده بود که سال ۲۰۱۷ ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا «رکس تیلرسون» وزیر خارجه خودش را تحت فشار قرار داد و از او خواست، وزارت دادگستری را به رفع اتهام از رضا ضراب، تاجر ایرانی-ترکیه‌ای مجاب کند (جزئیات بیشتر).

خبرساز شدن تحقیق دادگستری آمریکا از وکیل شخصی سابق ترامپ بار دیگر لابی افراد نزدیک به دولت سابق آمریکا برای ترکیه را سر زبان‌ها انداخته است.

خرداد ماه سال ۱۳۹۶ یک روزنامه «وال استریت ژورنال» وابسته به جمهوریخواهان گزارشی درباره شرکای تجاری «مایکل فلین» اولین مشاور امنیت ملی دولت ترامپ منتشر کرد و در آن از لابی آنها برای ترکیه خبر داد.

طبق این گزارش، «بیژن کیان» که رسانه وابسته به سیا او را «تحلیلگر مسائل سیاسی» خوانده و پیشتر سابقه عضویت در هیات مدیره «بانک صادرات واردات آمریکا» هم را دارد، شریک تجاری فلین بود. وی با دریافت پول از بازرگان ترکیه‌ای، در راستای کمک به تلطیف چهره ترکیه و استرداد فتح‌الله گولن تلاش کرده بود.

منبع: فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.