سخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفت: ارسال نشدن ۳ میلیون دوز واکسن از سوی کشوری که آن را به سبب نیازهای داخلی مصرف کرد موجب اختلال در واکسیناسیون شد.

فردا ۱/۵ میلیون دوز واکسن کرونا به ایران می‌رسد/جزئیات واکسیناسیون گروه‌های سنی در جنوب و شرق کشور

به گزارش قدس آنلاین به نقل از صدا و سیما، دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ستاد مقابله با کرونا شیوه‌نامه‌های بهداشتی برای هر آزمون را ارائه می‌کند و این برگزارکنندگان هستند که در صورت امکان رعایت این شیوه‌نامه‌ها آزمون برگزار می‌کنند و اگر نتوانند شیوه‌نامه‌ها را به درستی اجرا کنند، موظف به لغو آزمون هستند.

وی با انتقاد از یکی از مجریان صدا و سیما که برگزاری آزمون ارتقا را بدون اطلاعات دقیق زیر سؤال برده بود، گفت: این آزمون برای پزشکان عمومی است که در حال گذراندن دوره دستیاری هستند و شغلشان به گونه‌ای است که بر بالین بیماران حاضر می‌شوند.

رئیسی اضافه کرد: سالن محل برگزاری آزمون برای پزشکان دوره دستیاری بسیار امن‌تر از بالین بیمار است. درضمن تمام پزشکان از جمله دانشجویان دوره دستیاری واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و برگزاری آزمون برای آنان مخاطره‌آمیز نخواهد بود.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا از برخی مجریان رسانه ملی در خواست کرد پیش از اظهار نظر، با کارشناسان مربوطه مشورت کنند یا یکی از کارشناسان را در برنامه خود دعوت کنند که نظرات و جمع‌بندی‌ها بر اساس شواهد علمی و کارشناسی ارائه شود.

تزریق ۷ میلیون دوز واکسن تاکنون

رئیسی گفت: تاکنون ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار دوز واکسن به نظام سلامت تحویل داده شده که ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز آن توزیع  و ۷ میلیون دوز تاکنون به هموطنان تزریق شده است.

وی افزود: مرحله نخست واکسیناسیون شامل گروه‌های بهداشت و درمان به پایان رسیده است و مرحله دوم شامل گروه‌های سنی ۸۰ سال به بالا،‏ ۷۵ تا ۸۰ سال و ۷۰ سال به بالا هم در حال انجام است و تعدادی از آنها واکسن دریافت کرده‌اند. تفاوت شمار واکسن‌های توزیع شده با واکسن‌های تزریق شده به سبب نرسیدن زمان تزریق دوز دوم افراد ۷۰ سال به بالا یا حفظ سهمیه جاماندگان این گروه سنی است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با بیان اینکه از این پس تا واکسن در یخچال‌های ما قرار نگیرد به دریافت آن اعتماد نمی‌کنیم، ادامه داد: ارسال نشدن ۳ میلیون دوز واکسن از سوی کشوری که آن را به سبب نیازهای داخلی مصرف کرد، موجب اختلال در واکسیناسیون در کشور ما شد.

وی با بیان این که ۸۰۰ مرکز تجمیع واکسیناسیون در کشور فعال شده بود، اضافه کرد: در تهران ۷۵ مرکز فعال داشتیم که به سبب کمبود حجم واکسن مجبور به تعطیلی برخی از مراکز شدیم. به گونه‌ای که تنها در تهران ۳۲ مرکز فعال تزریق واکسن داشتیم.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به این که در برخی از مراکز واکسیناسیون تهران تجمع‌هایی مشاهده شد، افزود: اما خوشبختانه در دیگر نقاط کشور ازدحام در مراکز واکسیناسیون نبود.

 رئیسی گفت: با در اختیار داشتن واکسن کافی، مراکز تجمیع واکسیناسیون افزایش خواهد یافت. به گونه‌ای که این مراکز در تهران از ۷۵ به ۷۹ مرکز در پایان این هفته خواهد رسید.

واردات جدید واکسن‌ از فردا

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا ادامه داد: براساس پیش‌بینی‌ها تا فردا صبح (۱۷ تیر) ۱/۵ میلیون دوز واکسن جدید وارد کشور می‌شود و هفته آخر تیر نیز ۱/۵ میلیون دوز واکسن دیگر به کشور می‌رسد. در مردادماه هم ۵ تا ۶ میلیون دوز واکسن دیگر وارد کشور خواهد شد.

رئیسی گفت: اکنون ۳۸۰ هزار دوز واکسن کوو برکت در اختیار داریم و ۴۰ هزار دوز دیگر در حال برچسب‌گذاری است.

وی ابراز امیدواری کرد که تا یکم مرداد حدود ۶۵۰ هزار دوز دیگر از این واکسن در اختیار نظام سلامت قرار گیرد و افزود: تا ابتدای مرداد حدود یک میلیون دوز واکسن کوو برکت در اختیار خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: براساس برنامه‌ریزی‌ها، در مرداد هر هفته یک میلیون دوز واکسن داخلی خواهیم داشت که این رقم در شهریور به ماهانه ۱۰ میلیون دوز واکسن افزایش می‌یابد.

رئیسی درباره واکسن پاستور نیز گفت: ۱۳۰ هزار دوز از این واکسن در اختیار است و به نظر می‌رسد در مرداد و شهریور نیز هر ماه ۵۰۰ هزار دوز در اختیار نظام سلامت قرار گیرد.

رعایت ۶۸ درصدی شیوه‌نامه‌های بهداشتی در کشور

رئیسی در بخش دیگری از صحبتش گفت: به سبب سهل‌انگاری یا خستگی و یا تصور ایمنی کامل از تزریق واکسن، رعایت شیوه‌نامه‌ها در کشور کاهش یافته است که این خطراتی را در پی خواهد داشت. متأسفانه در برخی از استان‌ها رعایت شیوه‌نامه‌ها کمتر از ۴۰ درصد رسیده است.

تأثیرگذاری واکسیناسیون در کاهش مرگ و میر

معاون وزارت بهداشت ادامه داد: از ابتدا در جهان سویه ووهان سپس انگلیسی و پس از آن دلتا فراگیر شد و اکنون حدود ۶۸ کشور در جهان با سویه دلتا (هندی) درگیرند. آمریکا و انگلیس هم با سویه دلتا آلوده شده‌اند، اما از آنجا که در انگلیس درصد بالایی از جمعیت واکسینه شده‌اند، هرچند روزانه حدود ۲۴ هزار نفر به کرونا مبتلا می‌شوند، میزان مرگ در این کشور حدود ۱۰ تا ۲۰ نفر در شبانه‌روز است که این نشانه‌ای امیدبخش در تأثیرگذاری واکسیناسیون محسوب می‌شود.

درباره موج جدید کرونا

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره موج یا خیز جدید کرونا نیز گفت: هر موج بیماری دارای یک بازوی بالارونده، یک قله و یک بازوی پایین‌رونده است که باید از یک نقطه شروع شود و در یک نقطه خاتمه یابد. بین دو موج نیاز به فاصله زمانی مقبول است، اما در شرایط کنونی موج چهارم در اواسط بازوی پایین‌رونده خود متوقف شد و دوباره بیماری کرونا شدت گرفت. به گونه‌ای که نمی‌توان با قاطعیت شدت گرفتن بیماری کرونا در شرایط موجود را موج پنجم نامید.

رئیسی با بیان این که تنها درباره سیستان و بلوچستان می‌توان با قاطعیت گفت که این نخستین موج بیماری کرونا در این استان است، افزود: هم‌اکنون ۱۶ استان کشور در بخش‌های جنوب و شرق دچار سویه دلتا شده اند و کمتر از یک هفته سویه غالب در تمام کشور دلتا خواهد بود.

واکسیناسیون جنوبی‌ها سریعتر انجام می‌شود

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: در اولویت واکسیناسیون بعدی، گروه‌های سنی استان‌های جنوب و شرق کشور سریع‌تر از دیگر افراد هم‌سالشان در سایر استان‌ها واکسن کرونا دریافت می‌کنند. به عنوان مثال واکسیناسیون در این استان‌ها از ۶۵ سال به بالا اعلام خواهد شد، اما در دیگر استان‌ها از ۶۸ سال به بالا (هر ۲ سال در یک گروه) اعلام می‌شود تا از ازدحام هم پیشگیری شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.