استقبال از خرید کتاب با توجه به شرایط کرونایی به نصف دوره قبل از کرونا کاهش پیدا کرده است.

«تابستانه»؛ بارقه امید کتابخوانان مشهد/ قیمت‌ها کتاب را از دسترس خارج می‌کند

به گزارش قدس آنلاین، قیمت بالای کتاب این روزها این کالای فرهنگی را از سبد خرید بسیاری از مردم خارج کرده است. قیمت کتاب‌ها مانند بسیاری از کالاهای دیگر در مدت اخیر رشدی سرسام‌آور داشته است و سبب شده بسیاری از نخبگان و کتابخوانان نیز عطای خرید کتاب را به لقای آن بفروشند.

اما در این میان بعضا اجرای طرح‌هایی مانند بهاره یا تابستانه کتاب با تخفیفی که برای خرید کتاب در نظر می‌گیرد، سبب می‌شود کورسوی امیدی برای کتابخوانان ایجاد شود و با تخفیف 20 تا 25 درصدی کتاب مورد نظر خود را خریداری کنند.

کرونا و افزایش قیمت‌ها

علیرضا.ب یکی از کتابفروشانی که همواره در طرح تخفیف کتاب در خراسان رضوی مشارکت دارد در این زمینه می‌گوید: استقبال از خرید کتاب با توجه به شرایط کرونایی به نصف دوره قبل از کرونا کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه می‌دهد: به‌هرحال مخاطبان و مشتریان کتاب دوست دارند در فضایی به دور از استرس و به هر میزان زمان که خودشان علاقه دارند در میان قفسه‌ها بگردند و بعضا کتابی را خریداری کنند که اصلا قصدی قبلی برای خریدش را نداشته‌اند اما خب شرایط کرونا سبب شده میزان حضور در کتابفروشی به حداقل برسد. بسیاری از مراجعان علاوه بر کرونا، قیمت‌ها نیز مطرح می‌کنند و البته که حق هم دارند؛ بعضا کتابی بوده که فاصله میان چاپ سوم و چهارم آن افزایش قیمتی تا 70 هزار تومان داشته که به منطق مخاطب حداقل سازگار نیست.

خرید کتاب صرفه ندارد

حسین.ر؛ دانشجویی است که در محدوده هسته مرکزی مشهد در میان کتابفروشی‌ها در گردش است و با وی همکلام می‌شوم که می‌گوید: با قیمت‌های فعلی باید برای خرید کتاب هم وام بگیریم!

وی ادامه می‌دهد: شرایط فعلی اصلا برای خرید کتاب مساعد نیست و صرفا باید منتظر باشیم تا طرح‌های تخفیف‌دار شکل بگیرد تا برای خرید کتاب اقدام کنیم و یا اینکه از مراکزی که کتاب دست دوم می‌فروشند کتاب را خریداری کنیم.

تابستانه؛ بارقه امید

اما در این میان بعضا طرح‌هایی مانند تابستانه و یا بهاره و پائیزه کتاب بارقه‌های امیدی برای کتابخوانان ایجاد می‌کند تا حداقل تخفیفی را در زمان خرید کتاب بگیرند.

افشین تحفه‌گر؛ معاون فرهنگی و امور رسانه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی در زمینه تابستانه کتاب می‌گوید: ثبت‌نام کتابفروشی‌های استان در طرح سراسری خرید تابستانه کتاب از طریق سایت tarh.ketab.ir آغاز شده و کتابفروشان می‌توانند با نام‌نویسی در این سامانه در طرح مزبور شرکت کنند.

 تحفه گر افزود: هجدهمین دوره طرح توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها با افزایش 50 درصدی اعتبار همراه است؛ بر همین اساس سقف مجاز خرید برای هر خریدار نیز که در طرح پیشین 200 هزار تومان بود،  در طرح تابستانه کتاب به 300 هزار تومان افزایش یافته است.

معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: آغاز طرح تابستانه کتاب 1400 از 9 مردادماه است و تا 15 مردادماه ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.