چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۳

دمای سالانه هوا در مشهد افزایش یافته است

افزایش دما

مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی گفت: میانگین دمای سالانه هوای مشهد ظرف سال زراعی جاری یعنی از ابتدای مهر ماه پارسال تاکنون به میزان یک درجه نسبت به مدت مشابه سال قبل و دوره آماری بیشتر شده است.

به گزارش قدس آنلاین، محسن عراقی‌زاده افزود: میانگین دمای سالانه هوای استان خراسان رضوی نیز ظرف همین مدت آماری نیم درجه سانتیگراد افزایش نشان می‌دهد.  
وی ادامه داد: بیشترین افزایش میانگین سالانه دمای هوا در میان شهرستانهای ۳۳ گانه این استان متعلق به تربت‌حیدریه با افزایش ۱.۲ درجه‌ای گرمای هواست.
مدیرکل هواشناسی خراسان رضوی گفت: کمترین افزایش میانگین دمای سالانه هوا در میان شهرستانهای استان خراسان رضوی نیز مربوط به قوچان به میزان یک دهم نسبت به دوره آماری است.  

میانگین سالانه دمای هوا در خراسان رضوی طی دوره بلند مدت ۱۶ درجه سلسیوس است.

تجهیزات هواشناسی تخصصی و کاربردی در خراسان رضوی شامل ۲۲۳ ایستگاه هواشناسی مرکب از ایستگاههای سینوپتیک فرودگاهی، اصلی و تکمیلی، جو بالا، جاده‌ای، کشاورزی، باران‌سنجی خودکار، سنتی و اقلیم‌شناسی است.

اداره‌کل هواشناسی خراسان رضوی همچنین به ۱۸۶ ایستگاه باران‌سنجی خودکار و سنتی مجهز است که ۳۱ ایستگاه از این تعداد مجهز به باران‌سنجهای ثبت داده خودکار و لحظه‌ای یا دیتالاگر هستند.

هواشناسی خراسان رضوی به عنوان استانی پیشرو در زمینه ارائه عمومی اطلاعات این حوزه به شهروندان، از سال ۱۳۸۹ "سامانه هواگو" را راه‌اندازی کرده که هم‌اینک به طور ۲۴ ساعته با "شماره تلفن ۱۳۴" پاسخگوی همه تماس‌گیرندگان در خصوص پیش‌بینی‌های هواشناسی است.  

منبع: ایرنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.