اوضاع در درعا در جنوب سوریه چند روزی است که به دنبال مخالفت گروه‌های مسلح با هر گونه توافقی، بحرانی شده است.

در شهر «درعا» در جنوب سوریه چه می‌گذرد؟

قدس آنلاین: یک منبع مسئول در استان درعا به اخبار منتشرشده از سوی سایت‌های وابسته به مخالفان سوری واکنش نشان داد و آنرا در راستای ایجاد بی‌ثباتی در درعا دانست.

این منبع بیان کرد: ده‌ها خبر جعلی در برخی سایت‌های وابسته به گروه‌های مسلح به منظور ایجاد بی‌ثباتی منتشر شده است که آخرین آن بحث هدف قرار گرفتن یک خودرو نظامی در جاده «ازرع-شیخ مسکین» در حومه درعا بود که این خبر کذب و از جمله اخبار دروغین است.

منبع مذکور تصریح کرد: تحولات اخیر در استان پس از آن رخ داد که یگان‌هایی از ارتش سوریه در برخی محورها در «درعا البلد» پیش رفتند.

این منبع گفت: ارتش سوریه با هر تحرکی به شکل کوبنده برخورد کرده است و آخرین مورد آن هم حمله یک مرکز منابع آبی بود که طی آن افراد مسلح متحمل خسارت سنگین شدند. در جریان دفع حمله تروریست‌ها، شماری از آنها کشته و برخی دیگر زخمی شدند و مهمات و تجهیزات آنها هم منهدم شد.

منبع مذکور تاکید کرد: یگان‌های ارتش در برخی مناطق «الریف»، موقعیت خود را تقویت کردند و اقداماتی را انجام دادند تا موقعیت خود را در برابر هر حمله‌ای تقویت کنند.

این منبع درباره ادعای مخالفان درباره سیطره بر برخی مراکز ارتش در این استان بیان کرد: مواضع ارتش سوریه در شهرک «صیدا» و «تل السمن» در حومه درعا از سوی گروه‌های مسلح هدف قرار گرفت و نیروهای ارتش، اوضاع را  تحت کنترل گرفتند و مهاجمان متحمل شکست شدند.

روسیا الیوم گزارش داد: برخی از رسانه‌ها، تصاویر و فایل ویدئویی منتشر کردند که در آن نظامیان ارتش سوریه به اسارت درآمده است. این رسانه‌ها از کنترل گروه‌های تروریستی بر برخی مواضع ارتش سوریه در درعا هم خبر دادند.

از سوی دیگر رای الیوم در مطلبی درباره درعا نوشت: پس از سه سال آرامش، مجددا درعا شاهد تحرکاتی از سوی گروه‌های تروریستی است.

این رسانه می‌نویسد: طی سه سال گذشته درگیری وجود نداشته است؛ اما در این مدت ترور، تسویه حساب‌ها، نبود امنیت و تحرکات گروه‌های مسلح وجود داشته است.

رای الیوم نوشت: گروه‌های مسلح شروع به سلسله حملات خمپاره‌ای به مواضع ارتش سوریه کردند و اعلام کردند که بر برخی مواضع ارتش سوریه در «نوی» در شمال درعا تا «المزیریب» در نزدیکی با مرز اردن مسلط شده‌اند که منابع سوری آنرا بی اساس دانستند.

این رسانه آورده است: گروه‌های مسلح به اتوبان «دمشق-درعا» منتهی به گذرگاه مرزی با اردن هم حمله کردند که موجب اختلال در مسر حرکت کالا و مسافران از طریق گذرگاه اصلی کالا از لبنان و سوریه به کشورهای حوزه خلیج فارس از طریق اردن شد.

طبق گزارش این رسانه؛ بی ثباتی در درعا مانع رایزنی‌های گسترده میان امان و دمشق، است و امکان ازسرگیری روابط تجاری سوریه و اردن با توجه به بی‌ثباتی منطقه واقع در جنوب سوریه وجود ندارد و از این رو برقراری ثبات در این منطقه برای سوریه و اردن ضروری است و به دنبال مانع تراشی گروه‌های مسلح در روند حل و فصل اوضاع، ارتش سوریه عملیات نظامی در ساعات اولیه پنجشنبه در محله‌های درعا البلد انجام داد و با توپخانه و موشک انداز این محله‌ها را زیر آتش گرفتند

رای الیوم گزارش داد: در صورت کنترل ارتش سوریه بر درعا البلد، جز منطقه «طفس» در حومه غربی درعا و شهر «بصری الشام» و اطراف آن که تروریست‌ها از جمله نیروهای تحت امر «احمد العوده» در آن هستند، باقی نمی‌ماند.

این رسانه می نویسد: روسیه رایزنی‌ها و گفتگوها میان دولت سوریه و کمیته مرکزی آشتی در درعا را به منظور توافقی که به ثبات در منطقه منجر شود، را رهبری می‌کند؛ اما حرف نهایی را گروه‌های مسلح می‌زنند نه کمیته‌های آشتی.

رای الیوم در پایان می‌نویسد: ارتش سوریه عزم جدی برای تغییر قواعد بازی در درعا دارد و هرگز به کمتر از ثبات کامل در منطقه راضی نخواهد شد و اینکه ترورها و بی ثباتی و تحرکات گروه‌های مسلح پایان یابد و اینکه هر زمان خواستند، اوضاع را متشنج نکنند. سوریه وارد مرحله جدیدی شده است و تحرکات میدانی و سیاسی و اقتصادی لازم را به عمل خواهد آورد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.