پس از تیراندازی اخیر در مراسم تشییع یکی از اعضای جنبش حزب‌الله لبنان در جنوب بیروت، دبیرکل حزب‌الله تأکید کرد که این جنبش به تله جنگ داخلی کشیده نخواهد شد.

سید حسن نصرالله: حزب‌الله به تله جنگ داخلی کشیده نمی‌شود

قدس آنلاین: منابع خبری از دیدار و گفت‌وگوی سید حسن نصرالله دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان با ذاکران و مداحان حسینی خبر دادند.

بر اساس گزارش امروز (چهارشنبه) روزنامه «الاخبار»، سید حسن نصرالله در بخشی از سخنانش در دیدار مذکور تأکید کرده است: «حزب‌الله به جنگ داخلی کشیده نخواهد شد و ما می‌دانیم که چه باید بکنیم».

الاخبار در ادامه نوشت که دبیرکل حزب‌الله در این دیدار از سه محور سخن به میان آورده است که در حال حاضر برای رویارویی با این جنبش، دشمنان در تلاش برای به اجرا درآوردن آن‌ها هستند.

سید حسن نصرالله دو محور از این سه محور را این‌گونه بر شمرد: ۱. تخریب وجهه حزب‌الله و هدف قرار دادن الگو ۲. کشاندن حزب‌الله به جنگ داخلی.

دبیرکل حزب‌الله در خصوص مورد دوم گفت که این مورد «مبتنی بر داده‌هایی است که از زمان حبس "الحریری" آغاز شد؛ اقدامی که هدف از آن شعله‌ور کردن جنگ داخلی بود؛ اما موضع گروه‌های سیاسی لبنانی-از جمله حزب‌الله- عربستان سعودی را غافلگیر کرد و باعث شد این کشور موضع خود را تغییر دهد».

سید حسن نصرالله همچنین به کشته شدن «علی شبلی الجیه» از اعضای این جنبش در روز شنبه گذشته اشاره کرد و در این خصوص گفت: «ما خونی نداریم که پایمال شود؛ اما به آنجا نیز نمی‌رویم که دشمن می‌خواهد زیرا به میدان آمدن حزب‌الله به معنای تصمیم به جنگ داخلی بود. افرادی وجود دارند که سعی بر آوردن تسلیحات برای جنگ با ما دارند».

سید حسن نصرالله در ادامه اظهاراتش در خصوص نوع واکنش مردم به اقدمات اخیر «آگاهی حامیان مقاومت در حوادث اخیر» را ستود.

دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان محور سوم را جنگ اقتصادی عنوان کرد و گفت که این جنگ «صدفه نیست و ما باید صبور و در کار جدی باشیم».

اخیرا  در مراسم تشییع جنازه علی شبلی از اعضای جنبش حزب‌الله لبنان در «خلده» در جنوب بیروت تیراندازی صورت گرفت که در پی آن، چهار نفر کشته و حدود ده نفر زخمی شدند.

حزب الله در واکنش به این مسئله، بیانیه‌ای منتشر و اعلام کرد، تشییع‌کنندگان پیکر شبلی، در کمین از پیش‌طراحی‌شده قرار گرفتند. این جنبش همچنین تأکید کرد که باید هر چه سریعتر برای بازداشت قاتلان جنایتکار و محاکمه آنان، وارد عمل شد.

علی شبلی شنبه هفته جاری در یک مراسم عروسی هدف تیراندازی قرار گرفت و جان باخت. رسانه‌های لبنانی درباره عامل تیراندازی خبر دادند که او فردی به نام «احمد زاهر غصن» از عشایر عرب منطقه خلده است.

روزنامه الاخبار در این زمینه نوشته بود که عشایر علی شبلی را متهم می‌کنند که او حدود یک سال پیش و در پی اختلاف پیش‌آمده به خاطر بنرهای عاشورایی برادر احمد زاهر غصن را کشته است.

برخی از رسانه‌های لبنانی این موضوع را انتقام‌گیری خواندند؛ اما در عین حال، تعدادی دیگر از آن‌ها نظری مخالف داشتند و عنوان کردند که این اقدام فتنه‌ای از پیش‌طراحی شده بوده است.

 «رضوان مرتضی» یکی از خبرنگاران لبنانی نیز در ارتباط با این حادثه عنوان کرد آنچه رخ داده یک انتقام‌گیری نبوده وگرنه عشایر طبق عرف خود به کشتن علی شبلی اکتفا می‌کردند لذا حوادث دیروز، درباره سناریوهای غیرقابل پیش‌بینی در لبنان هشدار می‌دهد.

جنبش «امل» به ریاست «نبیه بری»‌ هم در واکنش حادثه یادشده اعلام کرده بود: این یک فتنه است و به همه درباره آن هشدار می‌دهیم. این جنبش در ادامه خواستار اقدام قاطع ارتش و نیروهای امنیتی برای بازگرداندن وضعیت طبیعی در بیروت شده بود.

منبع: فارس

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.