در راستای افزایش تعاملات، تفاهم نامه همکاری بین اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی امضا شد.

امضای تفاهم نامه همکاری بین اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی

به گزارش قدس آنلاین و به نقل از اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، در راستای افزایش تعملات تفاهم نامه همکاری بین حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با فرامرز قراملکی، رئیس بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی امضا شد.
در ابتدا فرامرز قراملکی، رئیس بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی گفت: در وهله اول کتابخانه ها باید از درون خود توانا شوند و توانایی انجام فعالیتهای مختلف را در درون سازمان خود افزایش دهند که برای دسترسی به این مهم ابتدا باید یک دوره «تربیت مربی اخلاق» با محوریت معنویت، نرم افزار، علم و اخلاق برای کارکنان خود برگزار کند. این دوره باید پیام آور اخلاق کتابداری، معنویت در کتابداری و حتی توسعه دانش کتابداری باشد.
وی با اشاره به اینکه تربیت نیروی انسانی باید در مرحله اجرا باشد و نه تفاهم نامه، افزود: تربیت نیروی انسانی حرفه ای در زمینه های مختلف در واقع برای پاسخ به نیازهای پژوهشی  و اطلاعاتی مخاطبین است.
قراملکی با بیان اینکه ارتباط بنیاد پژوهشهای اسلامی با مجموعه کتابخانه ها یک ارتباط دو سویه است، گفت: یک سو بهره گیری از منابع بنیاد در راستای پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی و پژوهشی مخاطبین کتابخانه ها است و یک سوی دیگر آن نقش کتابخانه ها در خوانش محصولات علمی بنیاد است. تاکید می کنم که فروش به معنای خوانش کتاب نیست. به عبارتی کتابخانه ها علاوه بر خوانش محصولات بنیاد پژوهشهای اسلامی یک منبع موثق برای دریافت بازخورد مخاطب از تولیدات این بنیاد است.
وی نقش کتابداران در جامعه را مهم دانست و افزود: کتابدارن نیاز شناس و ذائقه شناس هستند به عبارتی بهترین کسانی هستند که می توانند ما را از ذائقه مخاطبین در گروه های سنی مختلف آگاه کنند، کتابداران موثرترین و موثق ترین راه در راستای دریافت پیشنهاد برای تولید محتوای جدید و باز تولید محصولات گذشته با توجه به نیازهای پژوهشی، آموزشی و ذائقه ای مخاطب است.
رئیس بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی گفت: اگر پیوند بین دو دستگاه وثیق و عمیق نباشد تولیدات ما در یک فضای انتزاعی باقی می ماند به عبارتی ما واسطه بین دانش و خوانندگان هستیم، ما می توانیم از طریق کتابخانه ها خوانندگان خود را داشته باشیم.
در ادامه حجت الاسلام  و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: تصور عموم مردم از مجموعه کتابخانه های عمومی شکل سنتی امانت کتاب و سالن مطالعه است به عبارتی بیشتر فعالیت کتابخانه ها را در امانت کتاب می دانند در حالیکه امروزه شاهد نسل جدید کتابخانه های عمومی و تبدیل آنها به فرهنگسراهای اجتماعی هستیم که عمده فعالیت آنها پاسخگویی به نیازهای اجتماعی، اطلاعاتی و دانشی جامعه است.
وی با اشاره به تغییر نام رشته کتابداری به علم اطلاعات و دانش شناسی افزود: بیشترین و اصلی ترین نقش یک کتابدار در مقام مشاوره دانش و اطلاعات است یعنی فردی که نیازهای اولیه اطلاعاتی و دانشی مخاطب را جواب می دهد.
سبزیان با اشاره به ایجاد بخشهای مختلف در کتابخانه های عمومی گفت: امروز مخاطب ما می تواند با توجه به نیاز خود از بخشهای مختلف کتابخانه استفاده کند.  برگزاری دوره های آموزشی، مهارتی و پژوهشی در راستای ارتقاء سواد جاعمه در همه زمینه ها توانسته بخش قابل توجهی از جامعه را به عنوان مخاطب وفادار خود جلب کند.
وی با مهم خواندن نقش کتابخانه ها در جامعه افزود: ارتباط مجموعه کتابخانه ها با عامه جامعه می تواند به نوعی معرف زحمات نویسندگان، پژوهشگران و ... در سایر موسسات آموزشی و پژوهشی باشد.

گفتنی است، مطابق تفاهم نامه فی ما بین مقرر شد اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در خصوص اعلام نیازهای پژوهشی کتابخانه های عمومی به منظور استفاده از ظرفیت های بنیاد، برنامه ریزی لازم به منظور تجلیل از پدیدآورندگان آثار در حوزه حضرت علی بن موسی الرضا (ع)، عضویت پرسنل بنیاد و اعضای خانواده آنها در کتابخانه های عمومی با معرفی از سوی بنیاد( براساس بخشنامه ها ودستورالعمل های مربوطه وبا هماهنگی واخذ موافقت اداره کل توسعه کتابخانه ها ومشارکتها)، برگزاری مسابقات کتابخوانی ، نشست های کتاب خوان ، برپایی نمایشگاه های کتاب ، جلسات نقد و بررسی کتاب ، جمع خوانی کتاب ، جشنواره کتابخوانی رضوی با هماهنگی واخذ مجوز ازواحدهای ذیربط در نهاد و اختصاص فضایی مناسب برای برگزاری دوره های آموزشی، پژوهشی ( با هماهنگی واخذ مجوز ازواحدهای ذیربط در نهاد وهماهنگی با واحد حراست) اقداما لازم را انجام دهد و در مقابل بنیاد

پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی نیز در راستای انجام طرح های پژوهشی در حوزه کتابخانه های عمومی و براساس موضوعات اعلام شده از سوی اداره کل، همکاری در تهیه کتب مناسب برای برگزاری مسابقات کتابخوانی رضوی، همکاری در برگزاری نشست های تخصصی کتابخوان با موضوع فرهنگ رضوی و سایر ائمه معصومین علیهم السلام، لحاظ نمودن تخفیف حداقل ۴۰ ٪ برای خرید آثار مکتوب بنیاد توسط اداره کل، اطلاع رسانی فعالیت های فرهنگی کتاب محور اداره کل برای نیروهای زیر مجموعه، تعامل دردیدار کتابداران ازبنیاد با هدف آشنایی با ظرفیت ها و برگزاری دوره های آموزشی ، پژوهشی  برای کتابداران اقدامات لازم را انجام دهد.

انتهای پیام

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.