طی ۱۰ سال اجرای طرح مشاغل خانگی برای ۸۵۲ هزار نفر اشتغال ایجاد شده است.

ایجاد ۸۵۲ هزار شغل در قالب مشاغل خانگی/ افزایش سقف تسهیلات به یک میلیارد ریال

به گزارش قدس آنلاین، طرح اجرای مشاغل خانگی که از سال ۹۰ شروع شده، بر اساس جدیدترین آمار طی سال‌های ۹۰ تا ۹۹ حدود ۳ میلیون نفر متقاضی در این طرح ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد یک میلیون و ۶۵۰ هزار نفر موفق به گرفتن مجوز شده و تعداد ۷۷۲ هزار نفر تسهیلات دریافت کردند که از این رهگذر برای تعداد ۸۵۲ هزار نفر اشتغال ایجاد شده است.

در مورد تغییر رویکرد مشاغل خانگی در این گزارش آمده است پس از تصویب قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی در سال ۸۹ در سال‌های نخست تاکید بیشتری بر صدور مجوز و اعطای تسهیلات بود اما بعد از بررسی آسیب شناسی و مطالعات میدانی تغییر رویکرد داده شد و توانمندی، پایداری اشتغال، افزایش درامد و کاهش وابستگی متقاضیان به تسهیلات بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفت. تلاش بر این شد که ادامه فعالیت‌ها از غیرفعال به فعال تغییر رویکرد داده شود و در این راستا شناسایی توانمندسازی متقاضیان از نکات کلیدی در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی به شمار می‌رود.

برای شناسایی فعالان مشاغل خانگی نیاز به وجود بانک اطلاعاتی است و به منظور دستیابی به این اطلاعات سامانه ملی مشاغل خانگی باید راه‌اندازی شود. برای تحقق این کار نیاز به همکاری دستگاه‌های اجرایی در تکمیل و تجمیع داده‌ها و ثبت آمار و اطلاعات و اقدامات مرتبط کلیه بخش‌های دولتی و غیردولتی به چشم می‌خورد.

در زمینه ایجاد مشاغل خانگی مهم‌ترین کار تسهیل‌گری در صدور مجوز است که در این زمینه سعی شده است زمان اعتبار مجوزهای مشاغل خانگی از دو سال به پنج سال افزایش یابد، همچنین تنوع رشته‌ها بازنگری و به‌روزرسانی رشته‌های سنتی با توجه به رشته‌های نوین به ویژه در زمینه فناوری اطلاعات و همچنین پیگیری تسهیل‌گری در پذیرش مهارت و تجربه کاری متقاضیان فاقد مهارت پیگیری می‌شود.

این طرح ابتدا از تیرماه سال ۹۸ در ۴ استان ایلام، خراسان جنوبی، کرمان و گیلان به صورت آزمایشی اجرا و از سال ۹۹ در سراسر کشور عملیاتی شد و کلیه مجوزهای مشاغل خانگی به صورت الکترونیکی صادر می‌شود و زمان صدور مجوز به این طریق کاهش یافته است.

بر اساس مصوبات جلسه ۲ فروردین ۱۴۰۰ شورای عالی اشتغال پیرامون تسهیلات مشاغل خانگی کلیه بانک‌های عامل و دستگاه‌های اجرایی و نهادهایی که از محل قانون بودجه منابعی را برای مشاغل خانگی دریافت می‌کنند، مکلف‌اند در توزیع و پرداخت این منابع برابر قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی دستورالعمل مصوبه ستاد ساماندهی را عمل نمایند.

همچنین با توجه به سهم بیش از ۳ درصدی مشاغل خانگی از اشتغال کل کشور بانک مرکزی سهم سالانه تسهیلات قرض الحسنه مشاغل خانگی را به گونه‌ای تعیین کند که متناسب با سال شروع طرح در سال ۹۰ و حداقل به میزان ۲ هزار میلیارد تومان در سال باشد.

سقف فردی تسهیلات قرض الحسنه اشتغال موضوع بند ب تبصره ۱۶ قانون بودجه برای نهادهای حمایت و اشتغال خانگی از ۵۰۰ میلیون ریال به یک میلیارد ریال افزایش می‌یابد.

همچنین بر اساس بند یک تبصره ۱۳ دستورالعمل آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری تا سقف ۱۰ درصد از تسهیلات روستایی و عشایری به مشاغل خرد، خانگی و خود اشتغالی اختصاص می‌یابد و انجام طرح به صورت مشاغل خانگی منوط به داشتن مجوز مشاغل خانگی است.

از محل تسهیلات مشاغل خانگی تا پایان سال ۹۹ به تعداد ۲۶ هزار و ۲۰۴ نفر متقاضی مبلغ ۶ هزار و ۷۴۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده که منجر به اشتغال ۳۲ هزار و ۸۰۰ نفر شده است.

همچنین به منظور حمایت از متقاضیان مشاغل خانگی وزارت کار و رفاه اجتماعی در سال ۹۹ امکان بهره‌مندی فعالان مشاغل خانگی از مزایای صندوق بیمه کشاورزان، روستائیان و عشایر را فراهم کرده است. در این میان از ۳۳۵ رشته مصوب مشاغل خانگی تعداد ۱۴۹ رشته مشمول بیمه اجتماعی کشاورزان و روستائیان می‌شود و افراد بین ۱۸ تا ۵۰ سال که دارای مجوز مشاغل خانگی در ۱۴۹ رشته مورد نظر باشند، در مناطق عشایری و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر می‌توانند از مزایای بیمه اجتماعی مانند مستمری بازنشستگی، پیری، فوت و از کارافتادگی بهره‌مند شوند که حدود ۹۱ درصد از فعالان مشاغل خانگی امکان بهره‌مندی از مزایای این صندوق را دارند.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.