اول شهریورماه در تقویم تاریخ رسمی کشور به نام روز پزشک نام‌گذاری شده است؛ روزی که از یک ‌سو باید فرارسیدنش را به‌ تمامی پزشکان پرتلاش در عرصه سلامت جامعه تبریک گفت، از سوی دیگر اندوهگین بود از جای خالی پزشکان، پرستاران و دیگر خادمان کادر درمان که در یک سال و نیم اخیر جانشان را فدای خدمت به مردم کردند.

خط مقدم جبهه سلامت را خالی نمی کنیم

  پای صحبت‌های «دکتر محسن محور» می‌نشینم؛ مدیرعامل بیمارستان فوق‌تخصصی رضوی که درباره خدمات همکارانش در عرصه پزشکی، حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. دکتر محور از اول آذرماه ۱۳۹۸ توفیق دوباره خدمت در بیمارستان زیرمجموعه آستان قدس رضوی و در کنار دیگر همکارانش در خط مقدم خدمت به مردم برای مقابله با کرونا را یافته است.

تداعی‌کننده دوران دفاع مقدس

از او درباره حال و هوای این روزها و شرایط سخت خدمت در لباس سپید پزشکی می‌پرسم و او می‌گوید: این روزها واقعاً یاد دوران هشت سال دفاع مقدس و خط مقدم جبهه می‌افتم که پزشکان و پرستاران در کنار رزمندگان اسلام و دوشادوش اقشار مختلف مردم به دفاع از میهن مشغول بودند. همکاران پزشک و کادر بهداشت و درمان در آن دوران مدافع وطن و کمک‌حال رزمندگان بودند، من با چشمان خودم شاهد ایثار و از خودگذشتگی پزشکان و پرستاران زیر موشک‌باران و بمباران بودم و چند نفر از دوستان پزشک و پرستارم نیز به شهادت رسیدند؛ عزیزانی که با گذشت ۳۳ سال از جنگ تحمیلی، هنوز یادشان در دلم جاودانه است. شرایط کنونی کشور و جانفشانی پزشکان و کادر پرستاری و بهداشت و درمان مرا یاد همان روحیه خدمتگزاری به مردم می‌اندازد. یک سال و نیم است که من و همکاران پزشک و پرستار در سراسر کشور درگیر مبارزه با کرونا هستیم. بهترین جمله در توصیف این مدت زمان سپری ‌شده این است که ما مدافع مردم هستیم، چه در زمان جنگ تحمیلی به‌ عنوان مدافع وطن و چه در شرایط کرونایی به ‌عنوان مدافع سلامت.

خط مقدم را خالی نمی‌کنیم

همه شنیده‌ایم که این روزها صحبت از خستگی کادر بهداشت و درمان می‌شود؛ سخنی که بیراه نیست و ما را ملزم به رعایت بیشتر شیوه‌نامه‌های بهداشتی می‌کند اما با وجود این دلمان گرم است چون دکتر محور هم مثل بقیه کادر درمان، با همه مشکلات و خستگی‌ها، دلش به خلوص، باور و اعتقاد همکارانش که پشت این همه تلاش و پایمردی دیده می‌شود، گرم است. او می‌گوید: همکاران پزشک و پرستار و کادر بهداشت و درمان در سراسر کشور از روز نخست شیوع بیماری منحوس کرونا تاکنون خالصانه دارند با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند. خب ما پزشکان و پرستاران هم انسان هستیم و ساختار روحی و جسمانی پزشکان و پرستاران هم مانند سایر انسان‌هاست و طبیعتاً در شرایط متفاوت و سخت روزگار دچار خستگی می‌شود، اما یک اصل را همیشه رعایت کرده و خواهیم کرد و آن این است که به‌عنوان مدافع سلامت و خدمتگزار مردم شریف ایران خط مقدم جبهه نبرد با این ویروس منحوس را خالی نکرده و نخواهیم کرد و بهترین دلیل برای این ادعا، جان سپردن همکاران پزشک و پرستار در سراسر کشور به‌ عنوان مدافعان سلامت و شهدای خدمت به میهن عزیز اسلامی‌مان است.

مردم با رعایت دستورالعمل‌ها یاور کادر درمان باشند

او می‌گوید: قطعاً باید به‌ عنوان یک فرد خدمتگزار در جامعه پزشکی و عضوی از کادر بهداشت و درمان کشور از مردم و هموطنان عزیزم درخواست کنم ما را کمک کنند تا بهتر بتوانیم با این ویروس منحوس نبرد کنیم. باور کنید که پس از توکل به خداوند بزرگ و توسل به حضرات معصومین(ع)، همیاری و کمک هموطنان و مردم عزیز ایران در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، پرهیز از مسافرت و دوری از تجمعات و دورهمی‌ها، بهترین یاور و کمک‌رسانی به ما در مبارزه با این ویروس منحوس است. مردم می‌توانند به سربازان خط مقدم جبهه نبرد با کرونا کمک کنند، همان ‌طور که در دوران هشت سال دفاع مقدس در پشت جبهه‌ها، یاور رزمندگان بودند، حالا هم دست در دست هم، پشت جبهه نبرد و مبارزه با کرونا را تقویت کنند تا با کمک هم، کرونا را خسته کرده و شکست دهیم.

و دلتنگی‌های این روزها

صحبت پایانی دکتر محور، درباره دلتنگی برای چیزهایی است که همین دو سال خوب در اختیارمان بود اما یک بیماری همه‌گیر، همان زندگی عادی روزمره را برایمان به آرزو تبدیل کرده است. او می‌گوید: دلم در این روزهای کرونایی برای خیلی از چیزها تنگ شده است.

 برای یک بیمارستان خالی از بیماران کرونایی، خنده‌های نوه‌ها در آغوش پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، دست کشیدن به شبکه‌های ضریح مطهر امام رضا(ع)، حضور پرشور زائران در روضه منوره امام هشتم(ع) و... . با همه این دلتنگی‌ها، اما مطمئن هستم که خدای مهربان و امام مهربانی‌ها کمکمان خواهند کرد و این دلتنگی‌ها، روزی تمام خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.