چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۱

مدیرکل هواشناسی استان هشدار داد

بارش‌های پاییز ۱۴۰۰ کهگیلویه و بویراحمد کمتر از نرمال است

مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: بارش‌های پاییز ۱۴۰۰ این استان کمتر از نرمال است.

به گزارش قدس آنلاین، «رضا کاکاوند» افزود: در حالی که روزهای پایانی سال زراعی ۱۳۹۹_۱۴۰۰ را به اتمام می‌رسانیم میانگین بارش استان کهگیلویه و بویراحمد تا امروز ۵۰۱.۶ میلیمتر بوده که نسبت به بلندمدت ۱۱۵.۵میلیمتر معادل ۱۸.۷ درصد کاهش داشته است.

وی اظهار کرد؛ میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته ۱۰۰.۳ میلیمتر یعنی ۱۶.۷ درصد کاهش داشته است.

کهگیلویه و بویراحمد دهمین استان خشک کشور
مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: این استان در رتبه دهم خشک ترین، استان‌های کشور قرار گرفته است.
کاکاوند تصریح کرد: از لحاظ فصلی نوسانات بارش سال زراعی جاری زیاد بوده، بطوری که در فصل زمستان و بهار به ترتیب با کاهش ۴۵ درصد و ۹۷ درصد بارش مواجه بوده ایم.
وی ادامه داد: در فصل تابستان نیز با بارش‌های موسمی همراه بوده که این بارش‌ها اگر چه باعث افزایش مختصر ذخیره آب در پشت سدها شد اما متاسفانه خسارت‌های زیادی به بخش کشاورزی وارد کرد.
مدیرکل هواشناسی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: بر اساس آخرین پیش‌بینی‌های فصلی بارش‌های پاییز ۱۴۰۰ استان کهگیلویه و بویراحمد کمتر از نرمال پیش‌بینی شده است که عمده این بارش‌ها هم در اواخر آبان و در ماه آذر خواهد بود.
کاکاوند تاکید کرد: بر این اساس ضمن اطلاع رسانی این موضوع به کشاورزان استان کهگیلویه و بویراحمد جهت برنامه ریزی لازم، به عموم مردم این استان نیز توصیه می شود در مصرف آب صرفه جویی کنند.
وی بیان کرد: صحت پیش بینی های فصلی ۶۰ تا ۷۰ درصد است و این پیش بینی‌ها به صورت ماهانه به روز رسانی و به اطلاع عموم خواهد رسید.

منبع: ایسنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.