چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۲

رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم:

عوارض مصرف رمدسیویر در منزل و سی تی اسکن بی مورد

رمدسیویر

رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم استفاده خودسرانه از داروهایی مانند رمدسیویر را در مبتلایان به کرونا مورد انتقاد قرار داد و گفت: این دارو برای بیماران در منزل هیچ اثربخشی ندارد.

به گزارش قدس آنلاین؛ آقای دکتر شروین شکوهی با اشاره به اینکه درمان‌های خودسرانه در مبتلایان به کرونا در بیشتر موارد وضعیت بیمار را وخیم‌تر می‌کند، اظهار کرد: بهترین و مؤثرترین درمان کرونا عمل به توصیه‌های پزشک، استراحت و مصرف مایعات فراوان است.

وی ضمن انتقاد از انجام خودسرانه و یا اصرار نابجای برخی مبتلایان به کرونا مبنی بر انجام سی تی اسکن، خاطرنشان کرد: کرونا مثبت‌ها تنها در صورت تنگی نفس و یا پایین آمدن اکسیژن خون و آن هم با نظر پزشک نیاز به انجام سی تی اسکن دارند.

به گفته این متخصص عفونی، بیماران مبتلا به کرونا بویژه افرادی که در منزل تحت درمان هستند و علامت‌های جدی و خطرناک ندارند به هیچ عنوان نیاز به سی تی اسکن، تجویز آنتی بیوتیک، کورتن، داروهای ضد ویروسی و دگزامتازون و…، ندارد.

وی با بیان اینکه مراجعه بیماران در دو یا سه روز اول ابتلاء به کرونا به بیمارستان و درخواست سی تی اسکن غیرضروری است، گفت: غالباً با هر سی تی اسکن به اندازه ۱۷۰ تا ۱۸۰ عکس ساده اشعه به بیمار وارد می‌شود، این عمل بی مورد ضررهای بی شماری مانند سرطان سینه و تیروئید را در پی دارد.

دکتر شکوهی ادامه داد: درگیرشدن ریه‌ها، ماهیت اصلی ویروس کرونا است که در بیشتر مبتلایان وجود دارد و عوارض جدی هم ندارد، بنابراین به هیچ عنوان انجام سی تی اسکن در افرادی که مبتلا به کووید بوده و در منزل تحت درمان هستند، کاربرد ندارد.

وی تأکید کرد: اکسیژن خون است که مشخص می‌کند، بیمار نیاز به مداخلات درمانی دارد یا خیر، بنابراین درمان در منزل، خودسرانه و با داروهای مختلف کاملاً اشتباه است.

آقای شکوهی بار دیگر استفاده خودسرانه از دارو در مبتلایان به کووید ۱۹ را مورد انتقاد قرار داد و عنوان کرد: این موضوع که باب شده و مردم به دنبال داروی رمدسیویر هستند، کاملاً اشتباه است. این دارو در درمان بیمارانی که در منزل هستند هیچ اثربخشی ندارد و اگر این دارو در منزل استفاده شود می‌تواند عوارض وحشتناکی به دنبال داشته باشد.

تجویز بی رویه کورتون توسط پزشکان و یا استفاده خودسرانه آن یکی دیگر از مواردی بود که وی از آن انتقاد کرد.

کرونا درمان اختصاصی ندارد

وی تاکید کرد: برخی از بیماران تصور می‌کنند هر پزشکی که داروی بیشتری تجویز می‌کند، از تجربه و سواد بالاتری برخوردار است و به محض ابتلاء به کرونا و یا علامت آن اصرار به استفاده از دارو دارند در حالی که کرونا درمان اختصاصی ندارد و بهترین درمان استراحت در منزل و استفاده از مایعات است.

آقای شکوهی با بیان اینکه استفاده از مکمل‌های دارویی در بیماران کرونایی هیچ ضرورتی ندارد، ادامه داد: متأسفانه استفاده بی رویه از مکمل‌های دارویی نیز مورد انتقاد است.

وی یادآور شد: کمبود ریزمغذی‌ها منجر به کاهش سطح ایمنی بدن می‌شود، ولی این موضوع را باید پیش از ابتلاء به کرونا رعایت کنیم، بنابراین در زمان بیماری به هیچ عنوان استفاده از مکمل‌های دارویی اثربخش نیست و اگر کسی از قبل این دارو را مصرف نمی‌کرده در پی ابتلاء به کرونا استفاده از این مکمل‌ها به هیچ عنوان در دوره درمان اثربخش نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.