دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۷

نمایشگاه ‌ «در لباس سربازی»؛ گزارشی از مستند دفاع مقدس به روایت رهبر انقلاب

رئیس حوزه ریاست دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای می‌گوید: نمایشگاه ‌دائمی «در لباس سربازی» گزارشی از مستند دفاع مقدس به روایت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است که به حقیقت می‌تواند گوشه‌ای از روایت این دوره سرنوشت‌ساز را برای علاقه‌مندان آشکارتر کند.

رهبر معظم انقلاب - دفاع مقدس

به گزارش قدس آنلاین، ایمان عطارزاده معاون هماهنگی و رئیس حوزه ریاست دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ضمن ارائه توضیحاتی درباره نمایشگاه «در لباس سربازی» گفت: نمایشگاه «در لباس سربازی» روایتی از موضوعات تاریخی ارائه می‌کند. البته نقطه اتکای این نمایشگاه  مربوط به فداکاری‌های بزرگ ملی که سرمایه‌ همیشگی یک ملت محسوب می‌شوند، است. بنابراین نمایشگاه «در لباس سربازی» از این منظر اهمیت و ضرورت ویژه‌ای دارد.

وی افزود: در حقیقت اگر منطق و تاریخ پیروز مقاومت را به تعبیر شهید حاج قاسم سلیمانی به سلسله جبال البرز مثال بزنیم، دفاع مقدس مانند کوه دماوند، قله و نماد و اوج این فرهنگ و الگوی پیروز و راهگشا است که نباید اجازه داد بدخواهان ملت، حقایق نورانی آن را با تحریف و بدگویی خراب کنند و نسل‌های آینده را از این گنج و سرمایه سعادت آفرین محروم کنند.

عطارزاده با اشاره به محور اصلی نمایشگاه «در لباس سربازی» ابراز داشت: با توجه به اینکه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نقش‌های متنوع و گسترده‌ای در دفاع مقدس داشته‌اند و به نوعی از میان شخصیت‌های اصلی انقلاب، ایشان تنها فردی بوده‌اند که علاوه بر مسؤولیت‌های مهم ستادی و فرماندهی نیروهای مسلح، توفیق حضور در خط مقدم جبهه‌ها را از آغازین روزهای دفاع مقدس داشته‌اند و از نزدیک شاهد بسیاری از مسائل این حوزه بوده‌اند، به همین دلیل می‌توان جامع‌ترین و متقن‌ترین روایات از دفاع مقدس را  با مرور خاطرات، مکاتبات، روزنویس‌ها و بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای یافت.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر نمایشگاه ‌دائمی «در لباس سربازی» گزارشی از مستند دفاع مقدس به روایت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای است که به حقیقت می‌تواند گوشه‌ای از روایت این دوره سرنوشت‌ساز را برای علاقه‌مندان، آشکارتر کند. البته در این نمایشگاه، برای اولین بار بخش‌هایی از اسناد مهم و منتشر نشده دفاع مقدس در معرض دید مخاطبان قرار می‌گیرد.

رئیس حوزه ریاست دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری با تأکید بر دست اول بودن منابع و آثار استفاده شده در نمایشگاه «در لباس سربازی» اظهار داشت: با توجه به دریای بیکران موضوعات و معارف دفاع مقدس، در نمایشگاه «در لباس سربازی» مجموعه اسناد مهم، متقن و دیده ‌نشده موجود در مورد موضوعات مرتبط با انقلاب اسلامی و دفاع مقدس جهت برای بهره‌برداری فعالان این عرصه منتشر خواهد شد.

وی با اشاره به سایر اهداف از برگزاری نمایشگاه «در لباس سربازی» گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف نمایشگاه «در لباس سربازی»، ارائه فهرستی از موضوعات و سوژه‌ها به فعالان و تولیدکنندگان فرهنگی است تا با بهره‌مندی از این گنج‌های اسنادی و پژوهشی، فعالیت‌های حوزه دفاع مقدس را گسترش و تعمیق ببخشند.

عطارزاده در واکنش به اینکه چه کسانی می‌توانند از نمایشگاه «در لباس سربازی» بازدید کنند، خاطرنشان کرد: نمایشگاه در لباس سربازی در نخستین مرحله پس از افتتاح، میزبان فعالان و نخبگان عرصه دفاع مقدس است و در مراحل بعدی نیز میزبان عموم مردم خواهد بود.

وی در پایان با اشاره به مراحل برگزاری نمایشگاه «در لباس سربازی» افزود: مراحل آماده‌سازی محتوایی نمایشگاه در لباس سربازی از سال ۱۳۹۸ در دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب آغاز شد و با همکاری بنیاد حفظ ارزش‌های دفاع مقدس و در محل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، پس از طی مراحل اجرایی در روز ۳۰ شهریورماه با حضور ریاست محترم جمهوری افتتاح می‌شود.

منبع: فارس

انتهای پیام/

نظر شما