دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۰

پیروزی حزب پوتین در انتخابات مجلس دومای روسیه

حزب نزدیک به رئیس جمهور روسیه توانست بیش از دو سوم از کرسی‌های مجلس دومای این کشور را تصاحب کند.

انتخابات پارلمان روسیه

به گزارش قدس آنلاین، با شمارش ۹۸ درصد آرای انتخابات مجلس دومای روسیه، «حزب روسیه متحد» توانست حدود نیمی از کرسی‌های تحت رقابت را تصاحب کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرد، حزب نزدیک به «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور این کشور با کسب حدود پنجاه درصد آرا توانسته بیشترین تعداد کرسی‌ها را به خود اختصاص دهد. در مقابل، «حزب کمونیست روسیه» با اختلاف زیاد، حدود بیست درصد از آرای این انتخابات را کسب کرد.

حزب متحد روسیه، در انتخابات سال ۲۰۱۶ نیز توانسته بود ۵۴ درصد آرای انتخابات مجلس دوما را از آن خود کند. پیروزی روز دوشنبه این حزب بدان معنا است که اعضای آن بیش از دو سوم از ۴۵۰ کرسی‌های مجلس سفلای دومای دولتی را تصاحب کرده‌اند.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین با استقبال از این نتایج گفت، حزب روسیه متحد نقش اساسی خود به عنوان حزب حاکم را بار دیگر تثبیت کرد.

این مقام دولت روسیه با اشاره به برگزاری جامع، آزاد و سالم این انتخابات گفت: «کمونیست‌ها نیز نتایج خود را تقویت کردند و احزاب جدیدی نیز کار خود را به خوبی انجام داده‌اند».

با این حال، مخالفان حزب حاکم روسیه از جمله نزدیکان «الکسی ناوالنی» سیاست‌مدار غرب‌گرای روس که به‌خاطر «افراط‌گرا» شناخته شدن از سوی دادگاهی در روسیه از این انتخابات محروم شده‌اند، ادعای تقلب در انتخابات را مطرح کرده‌اند.

انتخابات واحد روسیه از روز جمعه به مدت سه روز در این کشور برگزار شد. انتخابات در روسیه شامل انتخابات دومای روسیه، روسای ۱۲ جمهوری و استان و نمایندگان شوراهای استانی، شهری و روستایی در این کشور روز جمعه آغاز شد تا ساعت هشت شب یک شنبه ادامه داشت.

براساس گزارش خبرگزاری تاس، پنج حزب روسیه متحد، حزب کمونیست روسیه، حزب لیبرال دموکراتیک، حزب عدالت روسیه برای حقیقت و حزب جدید مردم از احزابی هستند که به دومای دولتی روسیه راه یافته‌اند.

نظر شما