سه‌شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۱

لیبرال‌ها پیروز انتخابات کانادا

ترودو در قدرت ماند

انتخابات کانادا

سی تی وی نیوز اعلام کرد که لیبرال‌ها در انتخابات فدرال ۲۰۲۱ با دولت اقلیت پیروز خواهند شد و جاستین ترودو، رهبر لیبرال‌ها قدرت خود را در زمان همه‌گیری کرونا حفظ خواهد کرد.

به گزارش قدس آنلاین، به نقل از CTV News، این خبر پس از بسته شدن حوزه‌های رأی‌گیری انتخابات در سراسر کانادا منتشر شد.

ارین اوتول، رهبر حزب محافظه کار، رقیب اصلی جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا شکست خود را در انتخابات سراسری پذیرفت.

اوتول در سخنرانی خود در ستاد انتخابات حزب اونتاریو گفت: "من با ترودو صحبت کردم و به خاطر مبارزات انتخاباتی‌اش به او تبریک گفتم."

در حالی که صف‌های طولانی در برخی از حوزه‌های‌ رای‌گیری موجب تمدید زمان رای‌گیری شد، نتایج اولیه نشان می‌دهد که لیبرال‌ها در ۱۵۶ کرسی انتخاب شده یا پیشرو هستند.

در این انتخابات ۳۳۸ حوزه فدرال برای رای‌گیری وجود داشته که یک حزب برای تشکیل دولت اکثریت باید حداقل ۱۷۰ کرسی را به دست آورد.

بر اساس نتایج اولیه شمارش آرا حزب لیبرال ۱۵۶ کرسی و حزب اصلی رقیب یعنی محافظه‌کاران ۱۲۳ کرسی کسب کرده‌اند.

در رقابت‌های ۲۰۱۹، لیبرال‌ها ۱۵۵ کرسی، محافظه‌کاران ۱۱۹ کرسی، بلوک کبکوا ۳۲ کرسی، حزب دموکراتیک جدید ۲۴ کرسی و حزب سبز دو کرسی داشتند، همچنین پنج نماینده مستقل و یک جای خالی در مجلس وجود داشت.

جاستین ترودو پنجم اوت با اعلام برگزاری انتخابات فدرال، پارلمان اقلیت را منحل اعلام کرد و به دنبال پیروزی اکثریت پارلمان در این انتخابات بود.

ترودو نامزدی مجدد خود را به عنوان فرصتی برای کانادایی‌ها مطرح کرد تا اعلام کنند که می‌خواهند چه کسی کشور را از موج چهارم بحران کرونا عبور دهد و وارد دوران جدیدی از تغییرات قابل توجه شوند.

ترودو ۴۹ ساله، یک شخصیت پیشرو کاریزماتیک و پسر نخست وزیر لیبرال اسبق "پی‌یر ترودو"، در سال ۲۰۱۵ بر مسند قدرت نشست اما دولتش در سال ۲۰۱۹ اکثریت خود را از دست داد.

نتیجه نهایی انتخابات فدرال کانادا در روز دوشنبه، پس از ۳۶ روز تبلیغات احزاب، نحوه عملکرد حزب حاکم بعدی در مبارزه با کرونا را مشخص‌ می‌کند و مسیر رسیدگی به سایر مسائل کلیدی که در مبارزات انتخاباتی مطرح شده از جمله مقرون به صرفه بودن مسکن، مراقبت از کودکان و رشد اقتصادی را روشن خواهد کرد.

در حالی که برخی از رهبران احزاب رای پیش از موعد را ترجیح دادند، برخی دیگر روز دوشنبه به محل‌های اخذ رای رفتند تا به میلیون‌ها کانادایی که در حال رای دادن بودند، ملحق شوند.

به دلیل محدودیت‌های بهداشت عمومی در خصوص کرونا، نحوه رای دادن کانادایی‌ها نسبت به انتخابات گذشته تغییر کرده بود. نزدیک به یک میلیون نفر از طریق رای‌گیری‌ پستی رای دادند و ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر دیگر از چهار روز پیش در رای‌گیری پیش از موعد که ازاوایل این ماه برگزار شد، شرکت کردند که نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۹، ۱۸٫۵درصد و نسبت به سال ۲۰۱۵، ۵۷ درصد افزایش داشته است.

میلیون‌ها نفر از مردم کانادا در حالی در انتخابات شرکت کردند که از آنها خواسته شده بود از برخی پروتکل‌های مقابله با کرونا مانند فاصله‌گذاری فیزیکی، ضدعفونی و مقررات مربوط به ماسک پیروی کنند.

این امر باعث شد تا صف‌های طولانی‌تری از معمول برای ورود به برخی از مراکز رای‌گیری وجود داشته باشد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.