آیت الله العظمی سیستانی در پاسخ به استفتایی درباره مشارکت در انتخابات آتی عراق، مردم این کشور را به مشارکت در انتخابات دعوت کرد.

بیانیه آیت الله سیستانی درباره انتخابات پارلمانی دهم اکتبر عراق

به گزارش قدس آنلاین، مهر به نقل از المیادین نوشت:

آیت الله العظمی سیستانی، مرجعیت عالی دینی عراق در پاسخ به استفتایی درباره مشارکت در انتخابات عراق، مردم این کشور را به مشارکت در آن دعوت کرد.

در استفتایی از ایشان آمده است: موعد برگزاری انتخابات پارلمان عراق نزدیک می‌شود و بسیاری از شهروندان از موضع مرجعیت عالی دینی درباره مشارکت در این انتخابات سوال می‌کنند و اینکه منفعت شرکت در آن چیست؟

دفتر آیت الله العظمی سیستانی در نجف اشرف بیانیه‌ای در پاسخ به این استفتاء منتشر کرد که به شرح زیر است؛

مرجعیت عالی دینی همه را به مشارکت آگاهانه و مسئولانه در انتخابات آتی تشویق می‌کند، این انتخابات هرچند خالی از برخی نواقص نیست، اما سالم‌ترین راه برای عبور کشور به آینده‌ای است که امید می‌رود بهتر از گذشته باشد و با آن خطر افتادن در ورطه هرج و مرج و بن بست سیاسی رفع می‌شود.

رأی دهندگان گرامی باید از تجارب گذشته عبرت و درس بگیرند و ارزش آرای خود و نقش مهم آن در ترسیم آینده کشور را بدانند و از این فرصت مهم برای ایجاد تغییر واقعی در مدیریت کشور و دور کردن دستان فاسد و ناشایست از جایگاه‌های اصلی آن استفاده کنند، که این امری امکان پذیر است درصورتی که آگاهان همکاری کنند و مشارکت مؤثر در انتخابات داشته باشند و بهترین‌ها را انتخاب کنند چرا که در غیر این صورت ناکامی‌های پارلمان‌های گذشته و دولت‌های بیرون آمده از دل آن تکرار می‌شود و آن زمان، دیگر زمان پشیمانی نیست.

مرجعیت عالی دینی امروز همانند آنچه در انتخابات گذشته تصریح کرده تاکید می‌کند که ابداً حامی و پشتیبان هیچ نامزد یا فهرست انتخاباتی نیست و همه امور به نظر رأی دهندگان و آرای آنها بستگی دارد.

مرجعیت عالی دینی عراق تاکید می‌کند که در روند نامزدها در حوزه‌های انتخابیه خود دقت کنند و تنها فرد صالح و پاکدست را انتخاب کنند که به حاکمیت عراق، امنیت و شکوفایی آن اهتمام دارد و به ارزش اصیل آن و منافع عالی آن ایمان دارد، و مبادا افراد ناشایست یا کسانی که در فساد دست دارند یا طرف‌هایی که به اصول ثابت ملت بزرگوار عراق ایمان ندارند و یا در خارج از چارچوب قانون اساسی در کرسی‌های پارلمان فعالیت می‌کنند انتخابات کنند چرا که این خطر بزرگی برای آینده کشور خواهد بود.

مرجعیت عالی دینی همچنین تاکید کرد که دست اندرکاران انتخابات باید برای برگزاری آن در محیطی مطمئن و به دور از تأثیرات جانبی پول و یا سلاح غیرقانونی یا مداخلات خارجی عمل کنند و سلامت آن را حفظ کنند و حافظ آرای رأی دهندگان باشند که این آرا امانتی بر گردن آنهاست.

گفتنی است؛ انتخابات پارلمانی عراق قرار است که دهم اکتبر ۲۰۲۱ برگزار شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.