جمعه ۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۳

پرواز ۲۵ جنگنده چین بر فراز حریم هوایی تایوان

همزمان با روز ملی چین، بیست و پنج فروند هواپیمای جنگی این کشور در یک قدرت‌نمایی هوایی، وارد حریم هوایی جزیره تایوان شدند.

جنگنده چین

به گزارش قدس آنلاین، بیست و پنج فروند هواپیمای جنگی چینی روز جمعه وارد حریم هوایی جزیره تایوان شدند.

روزنامه «واشنگتن پست» پرواز این بیست و پنج هواپیمای جنگی را قدرت‌نمایی چین علیه تایوان به مناسبت روز ملی چین توصیف کرد.

به نوشته این روزنامه، هجده فروند جنگنده «جی-۱۶» و دو بمب‌افکن «اچ-۶» در میان هواپیماهایی بودند که بر فراز حریم هوایی تایوان به پرواز درآمدند.

ارتش تایوان در بیانیه‌ای اعلام کرد در پاسخ به این اقدام چین، نیروهای گشت هوایی خود را مستقر کرده و هواپیماهای چینی را بر روی سیستم دفاع هوایی رهگیری کرده است.

این قدرت‌نمایی هوایی چین، تنها یک هفته پس از آن انجام شده است که بیست و چهار فروند جت چینی وارد حریم هوایی تایوان شدند.

چندی قبل نیز تایوان مدعی شد چهار فروند هواپیمای نظامی چینی وارد منطقه شناسایی پدافند هوایی جزیره شدند.

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند. با این حال آمریکا با اعزام ناو به تنگه تایوان و کمک نظامی به تایوان عملا در مسیر حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مسئله اعتراض کرده است. این در حالی است که کشورهای عضو سازمان ملل متحد از جمله آمریکا، تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسند.

دفتر امور تایوان در دولت چین امروز (جمعه) در بیانیه انتقادی مفصلی، وزیر خارجه تایوان را مانند «مگسی پر سروصدا» توصیف کرد که درباره استقلال این کشور دروغ می‌گوید.

این اظهارات دولت پکن علیه وزیر خارجه تایوان در حالی مطرح شده که چند روز پیش «چیو کو-چنگ» وزیر دفاع تایوان گفته بود برای افزایش قدرت بازدارندگی مؤثر در برابر حمله احتمالی چین، به تسلیحات دوربرد نیاز دارند و باید سامانه‌های پدافندی خود را متحرک کنند.

برچسب‌ها

نظر شما