دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۲

با تاکید رییس جمهوری انجام می‌شود

تامین سوخت زمستانی نیروگاه‌ها با هدف تولید پایدار برق

نیروگاه نکا

تامین کافی سوخت زمستانی نیروگاه‌ها برای تضمین تولید پایدار و مستمر برق در فصل زمستان اهمیت زیادی دارد و بر این اساس، رییس‌جمهوری چندی پیش در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بر آن تاکید کرد.

به گزارش قدس آنلاین، تامین سوخت به‌موقع مورد نیاز نیروگاه‌ها از اموری است که اختلال در آن می‌تواند خاموشی‌هایی را به دنبال داشته باشد، تجربه پارسال نشان داد تامین نشدن به موقع سوخت مورد نیاز نیروگاه ها چه مشکلاتی می تواند برای کشور ایجاد کند.

همین حساسیت سبب شد رییس جمهوری در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که بیست مهر ماه برگزارشد بر پیش‌بینی تامین به موقع سوخت نیروگاه‌ها تاکید داشته باشد.

در همین رابطه «علی اکبرمحرابیان» وزیر نیروی دولت سیزدهم نیز در روزهای اخیر موضوع سوخت نیروگاهی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: این امر در زمستان از اهمیت بالایی برخودار است و مشکلی که سال گذشته ایجاد شد این بود که مخازن سوخت نیروگاه‌ها پر نشد و همین امر تامین گاز نیروگاه‌ها را با مشکل روبه‌رو کرد.

محرابیان گفت: براین اساس از یک ماه گذشته و در یک اقدام مشترک با وزارت نفت تلاش کردیم ناوگان حمل و نقل کشور بسیج شوند و مصوبه خوبی در دولت برای تشویق مالکان این ناوگان داشته‌ایم.

وی افزود: درحال حاضر سوخت‌رسانی با سرعت خوبی درحال انجام است و در حال حاضر موجودی مخازن بالاتر از ذخیره سال گذشته است.

«محسن طرزطلب» مدیرعامل شرکت برق حرارتی روز دوشنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا در رابطه با وضعیت تامین سوخت نیروگاهی گفت: تلاش خواهیم کرد تا حد امکان این نگرانی برطرف شده یا کاهش یابد.

وی درباره وضعیت فعلی تامین سوخت نیروگاه‌ها افزود: اکنون روند تامین سوخت نیروگاه ها از سوی وزارت نفت به‌طور مداوم درحال انجام است و هم از نظر سوخت گاز و هم سوخت مایع کار تامین به‌طور مستمر در حال انجام است.

مدیرعامل برق حرارتی ادامه داد: الان وضعیت مخازن نیروگاه‌ها نسبت به سال گذشته در همین زمان وضعیت مطلوب‌تری دارد و میزان سوخت مایع هم نسبت به گذشته بهتر شده است.

طرزطلب بیان‌داشت: البته باید دید وضعیت مصرف گاز در کشور به چه شکلی خواهد شد و مشترکان چه میزان گاز مصرف خواهند کرد و بر این اساس چقدر گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها تامین خواهد شد و مخازن چقدر می توانند سوخت مورد نیاز نیروگاه های حرارتی را تامین کنند؟

وی درباره احتمال استفاده از مازوت در برخی نیروگاه‌ها گفت: این امر بستگی به میزان مصرف گاز و برق در زمستان خواهد داشت و پیش بینی ما آن است که استفاده از سوخت مازوت اجتناب ناپذیر خواهد بود.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی ادامه‌داد: ۱۶ نیروگاه وجود دارد که می توانند از سوخت مازوت استفاده کنند.

طرزطلب افزود: احتمال می رود ۵۰ درصد این نیروگاه‌ها به سمت استفاده از مازوت بروند؛ گرچه تلاش این است که هر ۱۶ نیروگاه زمانی که از سوی سازمان محیط زیست اعلام افزایش آلودگی داده شد از سوخت مازوت استفاده نکنند.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.