چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۸

خواسته مکرون در مورد پایبندی ایران به برجام

طبق بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه، رئیس‌جمهور این کشور در گفت‌وگوی تلفنی با همتای چینی خود بدون اشاره به‌ کم‌کاری‌های غرب از ایران خواست تا به مفاد برجام پایبند باشد.

ماکرون

به گزارش قدس آنلاین، دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه اعلام کرد که «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز گذشته (سه‌شنبه) طی یک تماس تلفنی با «شی جینپینگ» رئیس‌جمهور چین در خصوص طیفی از موضوعات از جمله افغانستان و ایران و دسترسی به بازار چین گفت‌وگو کردند.

بنا بر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، در بخشی از بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه به گفت‌وگوی شی و ماکرون درباره بحث هسته‌ای ایران نیز اشاره شده است.

طبق این گزارش، امانوئل ماکرون در این گفت‌وگو بدون اشاره به تعهدات اعضای برجام در قبال برنامه هسته‌ای ایران تنها به این نکته اشاره کرده است که ایران باید به فعالیت‌هایی که در تناقض با مفاد برجام است، پایان دهد.

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد.

علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

دولت «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین، پایتخت اتریش زمینه‌های لازم برای بازگشت کشورش به توافق هسته‌ای برجام را فراهم کند.

تا کنون ۶ دور مذاکره در شهر وین میان آمریکا و سایر طرف‌های برجام غیر از ایران برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام انجام شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در این مذاکرات حاصل شده اما پاره‌ای اختلافات کماکان باقی است.

یکی از زمینه‌های اختلاف در این مذاکرات اصرار آمریکا بر حفظ برخی از تحریم‌هایی است که دولت «دونالد ترامپ» بعد از خروج از برجام علیه ایران اعمال کرده است. مضاف بر این، دولت بایدن اعلام کرده هیچگونه ضمانتی نمی‌تواند درباره عدم خروج دوباره دولت‌های بعدی آمریکا از برجام بدهد.

مضاف بر این، مقام‌های دولت آمریکا پیش از این تصریح کرده‌اند که قصد دارند از ورود به برجام به عنوان «سکویی» جهت پرداختن به سایر اختلافات از جمله مسائل موشکی و منطقه‌ای استفاده کنند.

جمهوری اسلامی ایران تأکید کرده با توجه به اینکه آمریکا طرفی بوده که توافق را نقض کرده این واشنگتن است که باید با رفع تحریم‌ها به توافق بازگردد و لازم است اجرای تعهدات آمریکا مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد. تهران البته تأکید کرده اصرار یا عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به توافق ندارد.

دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه با صدور بیانیه‌ای درباره تماس تلفنی رؤسای جمهور فرانسه و چین همچنین گفت: «رؤسای جمهور دو کشور درباره اوضاع افغانستان گفت‌وگو کردند».

در ادامه این بیانیه در این خصوص آمده بود که ماکرون تأکید کرده است که طالبان می‌بایست با تروریسم مقابله کند و به حقوق زنان به طور خاص احترام بگذارد.

رئیس‌جمهور فرانسه که در نیمه اول سال ۲۰۲۲، ریاست‌ دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده خواهد گرفت، از چین خواست تا روابط اقتصادی اتحادیه اروپا و چین ار با روحیه متقابل مورد سنجش قرار دهد و به شرکت‌های اروپایی ضمانت بیشتری برای دسترسی به بازار چین بدهد.

نظر شما