قدیریان طراح صحنه فیلم «مریم مقدس» گفت: دکور این فیلم سینمایی فرسوده شده و ورود به آن برای مردم خطر جانی دارد.

چه خبر از دکور و لوکیشن فیلم سینمایی «مریم مقدس»؟

به گزارش قدس آنلاین، عبدالحمید قدیریان طراح صحنه و لباس فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی درباره از بین رفتن لوکیشن یکی از آثار سینمایی خود گفت: من جزو کسانی هستم که اولین دکور ماندگار را ساخت؛ دکوری که پشتوانه‌ای برای نگهداری و حفظش وجود نداشت. دکوری عظیم برای فیلم «مریم مقدس» که هنوز هم به لحاظ نوع معماری ویژه و مستحکم است؛ اما به دلایلی که صرف نداشته، برای نگهداری‌اش تلاش نشده و فرسوده شده است؛ امروز دیگر ورود به آن خطر جانی برای افراد دارد.

وی افزود: تلویزیون تلاش زیادی برای ساخت سریال‌های تاریخی با لوکیشن‌های عظیم می‌کند و همین برایش کافی است. دیگر سرمایه گذاری و تلاش برای نگهداری از لوکیشن‌ها و جذب گردشگر کار، هزینه و انرژی اضافی بر دوش آن است. در این زمینه باید بخش خصوصی وارد میدان شود. به هر حال، برای مخاطبان بازدید از لوکیشن فیلم و سریال‌ها جذاب است.  

این هنرمند با اشاره به نقش سینما در جذب گردشگر گفت: تا به آن درجه از پختگی در کار فرهنگی نرسیم و هدف غایی برای خود تعریف نکنیم، به گردشگری فیلم کم و سخت پرداخته می‌شود. گردشگری فیلم یک کار فرهنگی پسندیده است. امر جذابی که حتماً مخاطب خواهد داشت؛ ولی برای رفتن به این سمت باید برنامه ریزی و سرمایه گذاری شود. اگر در خارج از کشور به این موضوعات توجه می‌کنند، چون هدف فرهنگی دارند و در چارچوب آن اهداف فرهنگی یکی از پازل‌ها گردشگری است.

قدیریان اظهار کرد: گردشگری در بسیاری از کشورها صرفاً برای تفریح نیست. آنها برای معرفی فرهنگ، تمدن، تفکر و زمینه سازی برای یک فرهنگ، بر مقوله گردشگری فیلم یا نمایش جاذبه گردشگری، میراث فرهنگی و ساخت لوکیشن‌های عظیم و نگهداری از آن‌ها تمرکز می‌کنند.

وی تصریح کرد: ما عموماً کارهای فرهنگی را بر اساس جذابیت ظاهری پیگیری می‌کنیم. برای همین دوام چندانی ندارند و هدف قابل توجهی پشتش نیست و صرفاً نگاه به مقوله گردشگری، تفریحی است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

انتهای خبر/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.