چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۵

دلیل تلاش‌های غرب برای پایان زودهنگام این دور از مذاکرات وین

مذاکرات وین

اینکه برخی از طرف‌های اروپایی درخواست پایان سریع این دور گفت‌وگوهای وین را مطرح کرده‌اند چندین دلیل دارد که در این گزارش به آنها پرداخته شده است.

به گزارش قدس آنلاین، گفته می شود طرف‌های اروپایی در وین درخواست پایان سریع این دور از گفتگوها را مطرح کرده‌اند. یک منبع دیگر نزدیک به تیم مذاکره‌کننده در این خصوصگفت که «تیم ایرانی ترجیح می‌دهد به ادامه گفتگوها تا زمانی که نیاز باشد، ادامه دهد.»

همچنین گفته می شود مهمترین مانع در مسیر تفاهم حداکثری در نشست روز گذشته، اصرار طرف‌های اروپایی بر لزوم نظرخواهی مورد به مورد آن‌ها از آمریکا بود. هیأت ایرانی در نشست دیروز تأکید کرد که کشورهای اروپایی باید استقلال خود را حفظ کنند و ضمناً به‌خاطر داشته باشند که آمریکا به‌تصمیم خود، با خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای، خود را از حضور در اتاق محروم کرده است.

اروپا از دیرباز در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دنباله‌رو آمریکا بوده. حتی زمانی که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور بود و با انجام برخی اقدامات اروپایی‌ها را ناخرسند کرده بود اروپایی‌ها توانایی خاصی برای جدا کردن سیاست‌های خود از آمریکا نداشتند. جدای از عهد و پیمانی که میان آمریکا و اتحادیه اروپا وجود دارد، ضعف در تصمیم گیری و نبود استقلال سیاسی اروپا باعث می‌شود تا آنها به راحتی تن به خواسته‌های آمریکا بدهند.

این وابستگی در حال حاضر به یکی از موانع اتخاذ تصمیم‌های لازم در مذاکرات وین تبدیل شده است. 

علاوه بر این، وجود اختلافات داخلی در آمریکا یکی دیگر از عواملی است که اطمینان درباره آمادگی طرف آمریکایی برای رسیدن به توافق را با مشکل مواجه کرده است. در روزهای گذشته برخی از اعضای حزب جمهوری‌خواه در کنگره تهدید کرده‌اند چنانچه قدرت را در آمریکا در دست بگیرند برجام را همانند دوران دونالد ترامپ پاره خواهند کرد.

طرح ایده «توافق موقت» از سوی طرف‌های آمریکایی قبل از آغاز دور جدید مذاکرات گواه دیگری است که نشان می‌دهد تیم آمریکایی از ابتدا نسبت به مشکلاتی که تصمیم‌گیری این کشور برای بازگشت به برجام را دشوار می‌کرده واقف بوده و قصد داشته با پیشنهاد این طرح ضمن حفظ ساختار تحریم‌ها سرعت پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران را آهسته کند. 

بر همین اساس، کشورهای غربی قبل از آغاز دور جدید گفت‌وگوها تلاش کردند از طریق «بازی شماتت» ایران را مقصر هرگونه مانع احتمالی در گفت‌وگوها نشان داده و عدم آمادگی خودشان در مذاکرات را به تیم ایرانی فرافکنی کنند. 

در روزهای گذشته تمرکز بر احتمال به ثمر ننشستن مذاکرات به دلیل عدم تمایل دولت جدید ایران یا به دلیل آنچه «مطالبات زیاده‌خواهانه ایران» خوانده شده دو محور ثابت پیام‌های مقام‌های کشورهای غربی و رسانه‌های نزدیک به آنها را تشکیل داده است.

  در یکی از تازه‌ترین مصادیق چنین رویه‌ای خبرگزاری رویترز یکشنبه همین هفته با استناد به منابع گمنام غربی مدعی شده بود که نباید انتظار چندانی از گفت‌وگوهای وین داشت، زیرا «تیم مذاکره‌کننده جدید ایران مطالباتی مطرح کرده که دیپلمات‌های اروپایی و امریکایی آنها را غیرواقع‌بینانه می‌دانند.»

این جنگ تبلیغاتی کشورهای غربی روز دوشنبه که مذاکرات شروع موفقیت‌آمیزی داشت به ثمر ننشست. لحن حرفه‌ای و خواسته‌های روشن تیم مذاکره‌کننده ایران موجب شد فضای حاکم بر گفت‌وگوها از فضایی که طرف‌های غربی به دنبال ترسیم آن بودند فاصله بگیرد.

تلاش آمریکا برای جلب رضایت رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هم از دیگر دلایلی است که ممکن است کشورهای غربی را به تلاش برای مطول کردن مذاکرات برجام در حین حفظ ساختار تحریم‌ها علیه ایران ترغیب کند. 

مقام‌های رژیم صهیونیستی همزمان با مذاکرات وین در حال سفر به کشورهای اروپایی و تلاش برای اثرگذاری بر محاسبات طرف‌های غربی در خصوص تعامل با ایران در چارچوب توافق هسته‌ای برجام هستند. یائیر لاپید چند روز پیش به لندن سفر کرد و در حال حاضر در پاریس به سر می‌برد. 

اکنون طرف‌های غربی پس از شکست بازی شماتت خود علیه ایران، خواستار پایان سریع این دور از مذاکرات شده اند تا به پایتخت‌هایشان برگشته و با طراحی جدید وارد صحنه شوند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.