در حالی که رجزخوانی گستاخانه رژیم نامشروع صهیونیستی علیه کشورمان و گزافه‌گویی درباره حمله به تأسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران با شکست کامل مواجه شده و هیچ خریداری ندارد، برگزاری رزمایش گسترده پیامبر اعظم ۱۷ در کرانه خلیج همیشه فارس این پیام را به صهیونیست‌ها منتقل کرد که در صورت ارتکاب کوچک‌ترین خطای محاسباتی دست متجاوز آن‌ها قطع خواهد شد.

کافی‌است زاویه شلیک را تغییر  بدهیم

رزمایش مذکور از دوشنبه ۲۹ آذر آغاز و مرحله نهایی آن روز گذشته با شلیک همزمان ۱۶ فروند موشک بردبلند، میان‌برد و کوتاه‌برد نیروی هوافضای سپاه به سمت اهداف از پیش تعیین شده انجام پذیرفت. 

شلیک موشک از روی شناور برای نخستین‌بار

در این مرحله از رزمایش موشک‌های عماد، قدر، سجیل، زلزال، دزفول و ذوالفقار مواضع حساس شبیه‌سازی شده دشمن را با دقت ۱۰۰ درصدی مورد اصابت قرار داده و منهدم کردند. همزمان با شلیک موشک‌ها، ۱۰ فروند پهپاد هجومی نیروی هوافضای سپاه به طور همزمان از مبدأ حرکت و اهداف از پیش تعیین شده را منهدم کردند. بنابر این گزارش، اجرای قابلیت مانورپذیری موشک‌های سوخت جامد برای عبور از سپرهای دشمن، شلیک همزمان و اصابت همزمان و ارتقای آمادگی‌های رزمی از ویژگی‌های بخش نهایی رزمایش پیامبر اعظم ۱۷ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.

بر اساس تصاویر منتشر شده از مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۷ به نظر می رسد موشک های قدر به سر جنگی جدیدی مجهز شده که برای مانور دهی و عبور از سد سیستم های پدافندی ساخته شده است. همچنین در این رزمایش برای نخستین‌بار پنج موشک کروز از روی شناور اقیانوس‌پیما و لجستیک شهید رودکی ندسا شلیک شد و به هدف اصابت کرد. برد این موشک از روی این شناور ۱۸۰ کیلومتر بود.

پاسخی به تهدیدات صهیونیست‌ها

اما رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و فرمانده کل سپاه در حاشیه برگزاری آخرین مرحله از رزمایش پیامبراعظم (ص)، هدف از برگزاری این رزمایش را پاسخ به تهدیدات اخیر رژیم‌صهیونیستی عنوان کردند. سرلشکر باقری در این باره اظهار کرد: این رزمایش از قبل طراحی شده بود، اما تهدیدهای توخالی رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر سبب شد تا در این زمان مقرر صورت بگیرد و جزو موفق‌ترین رزمایش‌های موشکی ایران تاکنون بود. وی افزود: همان‌طور که تصاویر به همه جهان نشان داده خواهد شد، انواع موشک‌ها از مسیرهای متفاوت اما برای یک هدف مشخص به طور همزمان و با دقت تمام اصابت کردند. این بخشی از قدرت موشکی جمهوری اسلامی ایران است. 

سرلشکر سلامی نیز گفت: این رزمایش به‌ویژه مرحله نهایی آن، یک پیام بسیار واضح و آشکار داشت و آن هم هشدار جدی، واقعی و میدانی به تهدیدات مقامات رژیم‌صهیونیستی است که مراقب اشتباهات و خطاهای خود باشند. اگر دست از پا خطا کنند، دست‌هایشان را قطع خواهیم کرد. فرمانده کل سپاه فاصله بین عملیات واقعی و رزمایش موشکی سپاه را تنها در تغییر زوایای پرتاب موشک دانست و اظهار کرد: بنابراین دشمنان باید مراقب حرف‌ها و صحبت‌هایشان باشند. وی در ادامه آزمایش سامانه‌های موشکی دقیق و به‌روزتر  شده  نیروی هوا فضای سپاه و پرتاب‌های همزمان از نقاط متعدد به سوی یک هدف واقعی شبیه سازی شده را از اهداف این رزمایش  برشمرد.

موشک‌های تاکتیکی و کار سخت دشمنان

فرمانده نیروی هوافضای سپاه نیز درباره ابعاد اهمیت رزمایش پیامبر اعظم ۱۷ گفت: ما توانسته‌ایم به موشک‌های بالستیک هم جهت بدهیم تا در جهات مختلف حرکت کنند و مانور بدهند و این پدیده کار دشمن را بسیار سخت می‌کند. سردار سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده، افزود: زدن موشک‌های بالستیک برای سامانه‌های‌ پدافندی خیلی سخت است و درصد کمی را می‌توانند، مورد اصابت قرار بدهند، ولی با این کاری که انجام شد، تقریباً صدها میلیارد دلار هزینه‌های دشمنان ما ضرب در صفر شد و دیگر ارزشی ندارد. وی با تأکید بر اینکه دشمنان دیگر نمی‌توانند پیش‌بینی کنند که این موشک‌ها از چه جهتی و در چه نقطه‌ای فرود می‌آید، گفت: چون موشک‌های پدافندی و موشک‌های بالستیک با سرعتی ‌حدود ۲۰-۱۵ ماخ به هم نزدیک می شوند، اگر دشمنان نقطه آینده و معادله مسیر را نتوانند در بیاورند، کار خیلی مشکلی در پیش رو خواهند داشت. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.