سفر «امیرخان متقی» به تهران گام مثبتی است که در آینده نزدیک در وضعیت اقتصادی مردم افغانستان تاثیر خوبی خواهد گذشت زیرا ایران یکی از ظرفیت‌های بزرگ و توسعه یافته تجارت و بازرگانی و ترانزیت در منطقه به شمار می‌رود

هیئت طالبان در تهران با کدام مقامات سیاسی و اقتصادی دیدار کرد؟/ تلاش برای مهار بحران پس از اشغال

به گزارش قدس آنلاین،بدون شک سرمایه گذاری ایران در افغانستان در موارد مختلف از جمله معادن، بازارچه‌های مرزی، اتصال افغانستان به آب‌های آزاد، غرب آسیا، اروپا و دستاوردهای ایران در عرصه‌های صنعتی و تجربی اهمیت به سزایی دارد.

همچنین سفر هیئت طالبان به تهران به احتمال بسیار در کاهش اثرات تحریم‌های آمریکا بر افغانستان نیز تاثیرگذار است زیرا افزایش کالاهای اولیه در بازارهای افغانستان و کاهش قیمت نفت نیز موثر خواهد شد.

افغانستان کشور آسیب دیده و بحرانی است و به تازگی از دو دهه اشغال آزاد شده است، بنابراین سفر و رجوع طالبان به سوی تهران در واقع استقلال این کشور را تقویت کرده و بحران پس از اشغال را مهار می‌کند چون خود ایران تجارت گسترده‌ای در مبارزه علیه تحریم های ظالمانه دارد و به خوبی توانسته از پس آن برآید.

از سوی دیگر، در همین چند ماه اخیر پاکستان بار دیگر نشان داده که با افغانستان حتی با تغییر رژیم صادق نیست و مانع از ورود گندم‌های کمکی هند به افغانستان شده است که در این راستا نیز بندر چابهار ایران فرصت عظیمی در اختیار افغانستان می‌گذارد تا بتواند با جهان از طریق آب‌های بین‌المللی ارتباط موثر و فارغ از دخالت های پاکستان تامین کند.

در نگاه کلی می‌توان گفت که سفر هیئت طالبان به ریاست امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان به ایران، در جهت رشد اقتصادی، تحول ترانزیت، بانکداری، ارتباطات و تامین ثبات و امنیت در این کشور موثر و مثبت است و دیدارهایی که در ادامه به اختصار آورده شده است، شاهدی بر این اظهارات است.

امیرخان متقی در سفر به تهران با مشاور مقام معظم رهبری، وزیر کشور، وزیر خارجه و نماینده رئیس‌جمهور ایران در امور افغانستان درباره مسائل مختلفی بحث و تبادل نظر کرد.

«علی‌اکبر ولایتی» مشاور مقام معظم رهبری، «احمد وحیدی» وزیر کشور، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه و «حسن کاظمی قمی» نماینده رئیس‌جمهور ایران در امور افغانستان درباره مسائل مختلفی از جمله روابط دوجانبهٔ اقتصادی و سیاسی میان افغانستان و ایران، افزایش پروازها، ترانزیت زمینی و سایر تسهیلات و فراهم‌آوری تسهیلات برای مهاجرین افغان بحث و تبادل نظر کردند.

هیئت طالبان همچنین در این سفر با «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه و «حسن کاظمی قمی» نماینده رئیس‌جمهور ایران در امور افغانستان دیدار و درباره مسائل مختلف منافع مشترک و گسترش روابط دوجانبه گفت‌وگو کردند.

در پایان همچنین باید یادآور شد که علاوه بر دیدارهای هیئت طالبان با مقامات ارشد ایران، می‌توان گفت که این سفر به انحصاری شدن روندهای صلح افغانستان توسط آمریکا نیز پایان داده است.

ایران در سفر هیئت طالبان زمینه دیدار «احمد مسعود» رهبر جبهه پنجشیر و اسماعیل خان از رهبران جهادی افغانستان را فراهم کرد که نوید دهنده حل مشکلات افغانستان می‌تواند باشد زیرا روند مسالمت آمیز صلح آغاز خواهد شد و این روند که در سال‌های گذشته توسط آمریکا انحصاری شده بود نیز خواهد شکست.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.