یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۵

رئیسی در مراسم تجلیل از بانوان خردمند:

دغدغه بیمه زنان را داریم/ تمدن فاطمی(س) نجات بخش انسان معاصر است

رئیس‌جمهور گفت: باید سعی کنیم تمدن فاطمی(س) که نجات بخش انسان معاصر خواهد بود، مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله رئیسی

به گزارش قدس آنلاین؛ حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور  امروز (یک‌شنبه) به مناسبت بزرگداشت میلاد حضرت فاطمه (س) و تجلیل از بانوان خردمند که در محل اجلاس سران کشور برگزار شد، با بیان اینکه شخصیت فاطمه اطهر (س) باید شناخته شود و برای شناخت شخصیت او باید از وجود خود ایشان و خدای ایشان کمک گرفت، گفت: اگر فاطمه اطهر (س) شناخته شود، درک لیله‌القدر صورت خواهد گرفت. درک شب قدر در گروی معرفت به مقام صدیقه‌طاهره (س) است.

وی با بیان اینکه ما از درک معنای بسیاری از القاب حضرت فاطمه زهرا (س) عاجز هستیم، تصریح کرد: اسامی و صفات و جایگاه ملکوتی حضرت صدیقه (س) عمق دارند، اما آنچه اهمیت دارد این است که دستیابی به این صفات، امکان پذیر است. باید آنچه در اختیار ما قرار گرفته است را بدانیم و بشریت به آن عمل کند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اهمیت توجه به خطبه فاطمیه(س)، افزود: فاطمه در کنار پدر، مادر، همسر در شعب ابوطالب، در تربیت فرزندان، در دفاع از دین و در دفاع از رساله رسول الله و ولایت ولی، جهاد تبیین و روشنگری انجام داد از این رو تمام سیره او پیش روی ما است.

رئیسی خاطرنشان کرد: مقام حضرت فاطمه (س) مقامی عالی است و باید شناخته شود؛ فاطمه اطهر(س) یک هدی از پیامبر دریافت کرد و آن فدک بود. هدیه ملکوتی ایشان نیز تسبیحات حضرت زهرا (س) است که بسیار در زندگی انسان نقش دارد. سفارش شده است که فرزندان خود را به تسبیحات ایشان ملتزم کنید تا محور زندگیشان خداوند باشد تا دچار انحطاط در دنیا نشوند و کژی در اندیشه و عمل آنها را نگیرد.

وی با بیان اینکه زندگی فردی و زندگی اجتماعی انسان‌ها در گروی التزام به آنچه خدا امر کرده است، قرار دارد، اظهار داشت: تمام هستی و عالم بر اساس تسبیحات قرار داده شده است و شناخت شخصیت حضرت زهرا (س) یک وظیفه است. شخصیتی که در میان تمام ادیان الهی مورد احترام است و منشأ تمام خیرات در دنیا است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز نمی‌خواهند حضرت فاطمه (س) شناخته شود و الگوی زنان و جوانان قرار گیرد، تاکید کرد: تلاش می‌کنند انسان از باورهای الهی خود دور شود و باید سعی کنیم تمدن فاطمی و تمدن فرزندان فاطمه (س) که نجات بخش انسان معاصر خواهد بود مورد توجه قرار گیرد.

رئیسی با بیان اینکه فهم «گم‌گشتگی» زنان موضوع بسیاری از سمینارهای جهانی و بین المللی است، گفت: نگاه ابزاری به زن در بسیاری از کشورها وجود دارد، اما باید کشورهایی که دغدغه دارند، موضوع زنان را مورد توجه قرار دهند و فکرهای خود را روی هم بگذارند.

وی با تاکید بر اینکه تکریم واقعیت زنان و نگاه به هویت آنها می تواند مسأله زنان و خانواده را حل کند، افزود: در رسیدن به قله های کمال هیچ تفاوتی میان زن و مرد وجود ندارد. برای بسیاری از آسیب های اجتماعی که بسیاری از ما را رنج می دهد لازم است جهت ارتقای شخصیت زن در خانواده و اجتماع گام برداشته شود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: شاید مهمترین چالش انسان عدم شناخت حقوق و مسئولیت خود باشد. عدم شناخت حقوق و مسئولیت زنان شاید از بزرگترین چالش ها باشد. آنها باید حق و مسئولیت خود را بشناسند، طبق فرمایش مقام معظم رهبری زنان تاریخ ساز و تمدن ساز هستند.

رئیسی با اشاره به اینکه نقش زنان در پیروزی انقلاب و در دفاع مقدس و به شهادت رسیدن ۷ هزار زن بر هیچ کسی پوشیده نیست، گفت: نقش آفرینی زنان در طول تاریخ مرهون صبوری آنها کنار همسران و فرزندانشان است. آنچه در این رابطه بسیار اهمیت دارد این است که بدانیم نگاه اسلام به زن بسیار متفاوت از نگاهی است که مغرب زمین به آن اعتقاد دارد.

وی با طرح این پرسش که حق رای چند سال است که در غرب راه اندازی شده است؟، اظهار داشت: ۱۴۰۰ سال قبل این توجه به رأی و خواسته زنان شده است. مسأله زن و خانواده قابل تفکیک نیست و نگاه اسلام به حقوق متوازن زن و مرد بسیار اهمیت دارد.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه مطالبه این است که به صورت موردی گفته شود، زن چگونه می تواند حضور موثری داشته باشد، گفت: باید سنگ زیربنای جامعه بر مبنای عقلانیت، عدالت، اخلاق و معنویت استوار باشد؛ زنان در این جامعه نقش تعیین کننده دارند.

رئیسی افزود: رفع آسیب های اجتماعی مورد توجه دولت قرار گرفته است. همه سازمان‌ها و نهادها بدانند که این مسأله محوری است و سازمان امور اجتماعی که مرتبط با این موضوع است، باید فعالیت و تلاش خود را بیشتر کنند.

وی با اشاره به اینکه یکی از مسائل مربوط به خانواده‌ها، مشاوره زوجین و هزینه دار بودن آن است، گفت: پیشنهاد رایگان بودن مراجعه به مشاورین امین مطرح شده است. از سوی دیگر مسائلی مانند تحصیل، اشتغال بانوان و وضعیت زنان سرپرست خانوار از موضوعات مهم و مورد توجه دولت است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: در مشورت‌ها، تاکید این است که در طلاق های توافقی تجدید نظر صورت گیرد و منجر به حل و فصل اختلاف‌ها شود. مشکلات زوج‌ها که منجر به طلاق می شود باید حل و فصل شود. برای مثال اگر مسأله مسکن میان آنها مشکل ایجاد کرده است باید مرتفع شود.

وی خاطرنشان کرد: مگر می شود عقب ماندگی در زمینه مسکن را جبران نکرد؟ مسأله اشتغال دغدغه خانواده‌ها است و باید آن را دنبال کرد. دولت سازمانی به نام سازمان اجتماعی دارد که باید مردم اقشار مختلف و سمن‌ها در آن مشارکت داشته باشند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بیمه شدن زنان سرپرست خانوار مورد توجه دولت قرار دارد و دغدغه ما است، اظهار کرد: حمایت ها باید اجرایی و عملیاتی باشد. امیدوار هستیم آنچه دغدغه بانوان و خانواده‌ها است از سوی سازمان های مردم نهاد دنبال شود و دولت وظیفه دارد حمایت و نظارت این مسائل را دنبال کند.

رئیسی گفت: ما در این دوره به مسئولیت و همراهی مردم بسیار جایگاه داده‌ایم و امیدواریم در این جایگاه بسیاری از مشکلات به کمک آنها مرتفع شود.

منبع: مهر

نظر شما